مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

چگونه یک آبگرمکن خورشیدی بسازیم؟

۲ دی ۱۳۹۸

آبگرمکن خورشیدی همانند دیگر وسایلی که انرژی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل نموده برای استفاه های مخنلف مهیا می سازد امروزه بسار پرکاربردتر از گذشته شده است. با پیشرفت تکنولوژی و نگرانی های هشدارگونه در مورد اتمام منابع انرژی های فسیلی پیش بینی می شود کاربرد این وسایل از آنچه هست  هم گسترده تر شود. سوخت های فسیلی علاوه بر آلودگی هایی که در محیط زیست به جای می گذارد، ممکن است به راحتی در دسترس همگان در کشورهای مختلف نباشد.

آبگرمکن خورشیدی

به طور مثال در کشورهای اروپایی که ذخایر نفت و زغال سنگ کافی ندارد، استفاده از انرژی الکتریکی(برق) برای تولید گرما و حتی پخت و پز بسیار رایج است. این امر هم مقوله مهم استفاده از  انرژی های تجدید پذیر را ممکن می سازد و هم هزینه های پرداختی برای سوخت و برق و غیره را کاهش می دهد. شما هم می توانید با استفاده از انرژی های موجود در طبیعت وسایلی بسازید که هم برای محیط زیست و انسان ها بی خطر باشد و هم هزینه های جاری خود بابت سوخت و برق را کاهش دهید. آبگرم کنی که با انرژی خورشید کار کند یکی از این راه هاست.

با ما در مجله اینترنتی کافه نبات همراه شوید تا با روش های درست کردن آبگرمکن خورشیدی آشنا گردید.

چه طور یک آبگرمکن خورشیدی بسازیم

ساخت آبگرمکن خورشیدی نه تنها می تواند در کاهش هزینه های پرداختی شما برای سوخت مفید باشد که چند ساعتی شما را سرگم کند. اگر در محل زندگی شما خورشید درخشان و گرم می تابد که چه بهتر! دیگر لازم نیست سراغ فروشگاه های بزرگ که آبگرمکن های آماده می فروشند، بروید و کلی پول خرج کنید. کافی ست وسایل زیر را مهیا کرده و با دستور ما برای ساخت این وسیله ارزشمند به پیش بروید:

وسایل لازم برای ساخت آبگرمکن خورشیدی

برای ساخت آبگرمکن خورشید، این وسایل را فراهم کنید؛ یک تخته سه لایه مربعی شکل به ابعاد تقریبا شصت در شصت، لوله مسی به طول ۱۵ سانتی متر(لوله را به رنگ سیاه بزنید)، ورق آلومینیوم براق مربعی شکل به ابعاد شصت در شصت، یک تکه شیشه مربعی شکل به ابعاد ۶۰ در ۶۰ سانتی متر ، منبع آب که می تواند یک بطری بزرگ پلاستیکی باشد(مانند بطری بزرگ که اصطلاحا به آن دبه می گویند)، مقداری چوب باریک که قطر آنها از قطر لوله بیشتر باشد، مقداری شلنگ باریک به اندازه قطر لوله مسی ، یک عدد شیر آب

آموزش نقاشی با گواش / با این نکات حرفه ای نقاشی کنید!
بخوانید:

مراحل ساخت آبگرمکن خورشیدی

مرحله اول

ساخت آبگرمکن خورشیدی بسیار ساده است و نیاز به مهارت و دانش بالا و پیچیده ای ندارد. ابتدا تخته ها و دیگر قطعات مورد نیاز را به ابعاد خواسته شده ببرید. ورقه آلومینیوم مربعی شکل را روی تخته سه لایه چوبی مربعی شکل نصب نمایید، برای این کار چند قطعه چوب باریک را روی ورقه آلومینیوم قرار داده با میخ به قطعه چوبی میخ کنید. اکنون با اسپری رنگ مشکی لوله مسی را رنگ بزنید تا کاملا سیاه سیاه شود.

مرحله دوم(ساخت آبگرمکن خورشیدی)

در این مرحله از ساخت آبگرمکن خورشیدی، وسط ورقه آلومینیومی که روی قطعه چوب سه لایه چسپانده شده را سوراخ کرده و شلنگ را به سر لوله مسی محکم نمایید. سر شلنگ را از سوراخ ایجاد شده به پشت ورق عبور دهید و لوله ها را به صورت مارپیچ داخل جعبه بگذارید. سر دیگر لوله که به شلنگ متصل نیست را از سوی دیگر جعبه خارج نمایید.

مرحله سوم (ساخت آبگرمکن خورشیدی)

در مرحله سوم ساخت آبگرمکن خورشید، شیشه را روی جعبه ای که لوله مسی به صورت مارپیچ در آن قرار داده شده بگذارید و با استفاده از پروفیل های مشابه نصب کنید. در صورتیکه مکان مناسبی برای قرار دادن آبگرمکن ندارید برای آن یک پایه فلزی بسازید. در نظر داشته باشید که منبع بالاتر از صفحه قرار گیرد.  

مرحله چهارم(مخزن آبگرمکن)

در مرحله چهارم و پایانی ساخت آبگرمکن خورشیدی نوبت به منبع آب می رسد. برای آماده کردن منبع، بطری کلان پلاستیکی که در دست دارید را بردارید و درب آن را سوراخ کنید، شیر آب را در آن قرار دهید و با چسب آن را محکم کنید. شلنگ را از سوراخ ایجاد شده در درب بطری عبور داده و با چسب محکم کنید. زیر بطری را نیز سوراخ کرده شلنگ را از با چسب به آن محکم نمایید. سر شلنگی که از وسط درب بطری خارج شده را به به گوشه بیرونی لوله ای که از وسط صفحه عبور داده شده متصل نمایید. شلنگی که به زیر بطری وصل شده را نیز به شلنگی که از زیر صفحه خارج شده متصل نمایید. اکنون آبگرمکن شما آماده است. منبع را از آب پر کنید و آبگرمکن ساخته شده را در مقابل نور خورشید قرار دهید. پس از گذشت زمانی آب گرم می شود و می توانید آن را از شیر خالی کرده استفاده نمایید.

روش دلیت اکانت بله / آموزش حذف حساب کاربری «بله»
بخوانید:

البته به یاد داشته باشید که روش گفته شده یکی از راه های ساخت آبگرمکن خورشیدی به شمار می رود. شما برای ساخت آبگرمکن هایی که با نور خورشید کار کند و آب گرم در اختیار شما قرار دهد از روش های مفید و ارزان دیگری هم می توانید استفاده کنید. در این میان اما یک نکته را هرگز فراموش نکنید که ساخت آبگرمکن خورشیدی همانند دیگر وسایلی که با استفاده از انرژی های موجود در طبیعت نیازهای شما به سوخت را رفع می کند امروزه در سراسر دنیا بسیار رایج شده است.

استفاده از انرژی های موجود در طبیعت علاوه بر پاک بودن و حفظ محیط زیست برای شما در بخش کاهش هزینه های پرداختی برای انرژی الکتریکی نیز مفید است. وقتی با چند وسیله ساده می توانید از انرژی خورشید به راحتی استفاده کنید، چرا باید پول های هنگفتی بابت خرید آبگرمکن های تولید شده توسط شرکت های بزرگ که فقط و فقط به فکر خالی کردن جیب های شما می باشد، خرج کنید! از اینکه با کافه نبات همراه بودید سپاسگزاریم.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع