مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

پهپاد جاسوسی جیبی و کاربرد نظامی آنها چه می دانید؟

۷ شهریور ۱۳۹۸

پهپاد جاسوسی شاید مصداق بارزی از پیچیدگی بالا در جنگ های امروزی باشد. قهرمانان جنگ های امروزی دیگر مانند گذشته کسانی نیستند که به میدان جنگ تن به تن بروند و با بریدن سر حریف به اردوی خودی برگردند و با موجی از خوشحالی همرزمان خود مواجه شوند. جنگ های امروزی به نوع جنگ اطلاعات است و هر کشوری که زودتر به اطلاعات لازم علیه دشمن خود دست یابد، بدون شک در میدان نبرد نیز دست برتر خواهد داشت.

نمونه بارز موفقیت در جنگ اطلاعات را در فیلم اکشن هندی “یوری” می بینیم: در این فیلم که بر اساس حوادث واقعی سال ۲۰۱۶ میلادی ساخته شده، کماندوهای ارتش هند در یک حمله تاکتیکی و تلافی جویانه به پناهگاه های تروریستان در خاک پاکستان حمله می کنند و تمامی تروریستانی که قبلا در اشغال کشمیر نیز نقش داشته اند را نابود می کند.

نکته برجسته موجود در این فیلم، استفاده ارتش هند از نوعی پهپاد کوچک به شکل پرنده است که چندین دوربین را با خود حمل می کند و توسط دسته هایی که وصل به کامپیوتر است کنترل می شود. این پهپاد پرنده حتی تا نزدیک پنجره خانه بزرگی که در وسط جنگل واقع شده و تروریستان در آن مخفی شده اند، بال می زند و تصویر ارسال می کند. کماندوهای هندی به مدد استفاده از این تکنولوژی در ساخت چنین پهپادهایی در این عملیات تاکتیکی پیروز می شوند.

با ما در مجله اینترنتی کافه نبات همراه شوید تا با جزئیات و نکات جالب در مورد پهپاد جاسوسی آشنا گردید.

پهپاد جاسوسی

پهپادها و نقش اساسی در جنگ های نرم و سخت

همان طور که می دانید از پهپاد ها برای دو هدف عمده “نظامی و جاسوسی” استفاده می شود و در دنیا تنها چند کشور قادر به ساخت پهپادهای برد بلند، رادار گریز و جنگنده می باشند. پهپادها از آنجایی که کوچک و بدون سرو صدا هستند می توانند بدون اینکه به راحتی شناسایی شوند به خاک دشمن نفوذ کنند و از مواضع دشمن تصویر بگیرند یا به آنها حمله کنند. در ادامه به معرفی دو پهپاد “آر کیو ۱ و ام کیو ۱” می پردازیم؛

پهپاد جاسوسی و نظامی آرکیو۱

ایالات متحده برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ میلادی، دوازده فروند از پهپاد آرکیو ۱ را ساخت و در جنگ علیه یوگوسلاوی از آن استفاده کرد. این پهپاد دارای طول کم، ۵۱۲ کیلوگرم وزن، دو بال بدون پس گرا، دو سکان وی شکل در زیر بدنه و موتوری با توان ۱۱۵ اسب بخار می باشد و برد حداکثری آن ۱۱۰۰ کیلومتر در ساعت است. این هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی و نظامی تا سال ۲۰۰۰ میلادی در جنگ یوگسولاوی استفاده شد، خلبان و خدمه آن مجبور بودند داخل ماشین و نزدیک فرودگاه بنشینند و از طریق نمایشگری که در اختیار داشت هواپیما را کنترل کنند. هواپیما با کمک امواج رادیوی از روی باند بلند می شد و پس از رسیدن به ارتفاع خاص ارتباط آن با مرکز کنترل و ماهواره برقرار می شد. در ادامه و با تغییرات اعمال شده در این پهپاد، امکان ارتباط آن با ماهواره از همان ابتدا فراهم گردید. در این حالت می شد پهپاد را از ابتدا تا انتها حتی از پنتاگون هدایت کرد. این هواپیمای بدون سرنشین قابلیت حمل دو موشک هدایت لیزری به نام های “هلفایر” و “استینگر” را دارد.

آرکیو ۱ مجهز به دوربین با چشمی دید اپتیکی و حرارتی است و حتی در شب نیز می تواند تصویر برداری  کند و دست به نشانه گیری لیزری بزند.

پهپاد جاسوسی و نظامی ام کیو ۱

پهپاد ام کیو ۱ را می توان نسخه پیشرفته آر کیو ۱ دانست. این هواپیما قابلیت حمل دو موشک هلفایر و چهار موشک استینگر را دارد و سامانه ارتباطی آن در مقایسه با آرکیو ۱ قوی تر می باشد. ارتش امریکا هم اکنون ۱۶۵ فروند ام کیو۱ و تعدادی آرکیو ۱ در اختیار دارد. این دو مدل پهپاد جاسوسی و نظامی تاکنون بیش از دو میلیون ساعت پروازی انجام داده اند. در سال ۲۰۰۸ میلادی، ام کیو۱ به موشک های ای جی ام ۱۷۶ با توان هدایت لیزری و ماهواره ای با برد ۲۰ کیلومتر شد.

هم اکنونن به جز امریکا، ترکیه ۶ فروند ام کیو ۱، ایتالیا ۶ فروند آرکیو۱ و ۶ فروند ام کیو۱ در اختیار دارد. برخی کشورها از جمله امارات نیز در سال ۲۰۱۳ آرکیو۱ را سفارش داد. ارتش امریکا در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد قصد دارد ام کیو۱ را با ام کیو۹ جایگزین نماید.

وقتی پهپادها جیبی می شوند

کشورهای تولید کننده پهپادهای جاسوسی به شمول ایالات متحده امریکا در ادامه روند تکاملی این پرنده های آهنین خطرناک و برای کاهش خطرات جنگی اندازه پهپادها را کوچک و کوچک تر اما قابلیت آنها را بیشتر ساخته اند.

براساس تصاویر منتشر شده توسط برخی رسانه های امریکایی، ایالات متحده برای اولین بار قرار است از نوعی پهپادهای جیبی به نام “بلک هورنت” در استان قندهار افغانستان استفاده کند. این پهپاد جاسوسی وزنی کمتر از ۵۶ گرم دارند، بسیار بی صدا می باشند و حداکثر می توانند به مدت ۲۵ دقیقه در ارتفاع پایین پرواز و اطلاعات را جمع آوری کنند.

پهپاد جیبی بلک هورنت هم اکنون در مرکز مهندسی و تولید و تحقیقات ناتیک ارتش  امریکا در ایالت ماساچوست این کشور در حال تولید و ساخت می باشد. بلک هورنت با اندازه جیبی خود به نظامیان امریکا این امکان را می دهد که در عملیات های خطرناک نظارت واقعی از دشمن داشته باشند. استفاده از این پهپادهای کوچک در علمیات های با  دید کم بدون شک به ارتش امریکا کمک می کند اوضاع دشمن را به طور حقیقی بررسی نماید.

در نهایت باید گفت با مسلح شدن ارتش امریکا به پهپاد جاسوسی جیبی به نظر می رسد مشکلات فنی موجود در آرکیو۱ و ام کیو۱ که در شرایط بد جوی علی رغم برخورداری از دوربین های اپتیک و حرارتی قادر به گرفتن تصاویر شفاف نبودند، رفع شده باشد. بلک هورنت با اندازه کوچکی که دارد می تواند حتی تا روی سر دشمن پرواز کند و تصویر بگیرد بدون اینکه به سادگی تشخیص داده شده و مورد هدف قرار بگیرد.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع