مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

هوش مصنوعی چیست ؟ کاربردها و انواع هوش مصنوعی

۲۰ آذر ۱۳۹۸

امروزه با پیشرفت علم و فناوری در سراسر جهان  صحبت از هوش مصنوعی است. اما به راستی هوش مصنوعی چیست و چه کاربردهایی در زندگی روزمره انسان ها دارد. برای آشنایی بیشتر با مجله اینترنتی کافه نبات همراه باشید.

Artificial intelligence یا هوش مصنوعی یکی از شاخه های علوم کامپیوتر به شمار می آید که در این رشته افراد به تولید ماشین های هوشمند می پردازند که عملکردی شبیه به انسان ها دارند مانند درک شرایط پیچیده، توانایی یادگیری و کسب دانش، حل مسایل پیچیده با فرایند های شبیه سازی تفکر و… برای این منظور از یک عامل هوشمند استفاده می شود، این عامل یک نوع سیستم می باشد که با شناخت و شناسایی محیط، به بررسی و تحلیل می پردازد. باید گفت هوش مصنوعی با پیشرفتی که در جهان امروز دارد در آینده ای نزدیک زندگی مردم کره زمین را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

هوش مصنوعی چیست

طبق آمارهای بدست آمده سال ۲۰۱۳ از دانشگاه آکسفورد ۴۷ درصد از شغل های موجود در ایالات متحده  تا سال ۲۰۳۰ به صورت کاملا اتوماسیون که هیچ حضوری از افراد در آنها دیده نمی شود. برای مهندسان نرم افزار و برنامه نویسان نیز تا ۲۰ دیگر می توان گفت ۸ درصد امکان دارد شغلشان به صورت اتوماسیون تبدیل شود به طوری که محققان معتقداند این مهندسان نرم افزار نهایتا روزی با یک نوع برنامه هوشمند که قادر به کپی کردن، نوشتن کدها باشند، جایگزین می شوند.

انواع هوش مصنوعی چیست؟

امروزه آنچه را که ما درباره هوش مصنوعی می دانیم به دو دسته «ANI» و «AGI» طبقه بندی می شود.

Artificial Narrow Intelligence یا بطور اختصار ANI نوعی هوش محدود مصنوعی بشمار می آید که همچنین به نام هوش مصنوعی ضعیف هم خوانده می شود.در این نوع، هوش مصنوعی محدود به یک حیطه ای خاص نوعی تخصص می باشد که تنها می تواند در آن محدوده به فعالیت بپردازد. به طور مثال می توان از آبی بزرگ نام برد که در سال ۱۹۹۷ اولین ابر کامپیوتر را IBM برای شکست بزرگ ترین شطرنج بازان ساخت این ابر کامپیوتر فقط برای شکست انسان ها در بازی شطرنج ساخته شده است و به همین کار محدود می باشد.

جلیقه ضد گلوله چگونه ساخته می شود؟ اطلاعاتی جالب درباره ضد گلوله که نمی دانید!
بخوانید:

یا یک مثال واضح تر اینکه همین زندگی الان ما هم تحت تاثیر هوش مصنوعی  ضعیف یا ANI  است ماشین هایی که طبق ANI های ابتدایی و ساده طراحی شده اند و بر اساس علایق و جستجوی شما در گوگل تبلیغات متناسب با سلیقه شما را به نمایش می گذارند.

همچنین امروزه می توان به وسیله های صوتی که به گونه ای طراحی شده اند تا فقط توانایی نمایش دادن وضعیت آب وهوا، تنظیم آلارم، ارسال پیام، پخش موزیک و… را داشته باشند. این وسیله ها، تنها فعالیت هایی را انجام می دهند که برای آن برنامه ریزی شده اند و باید گفت آن ها دارای قدرت تفکر و احساس نیستند.

به عبارتی می توان گفت ANI یک نسخه کاملا سودمند و بی ضرر از هوش مصنوعی یا ماشین است که برای همه بشر می تواند مفید واقع شود چرا که با توجه به توانایی آن برای پردازش میلیاردها عدد در یک زمان همچنان در یک حیطه تعریف شده و خاص فعالیت می کند که این عملکردها را ما، با تعداد محدودی از ترانزیستورها به آن ها اجازه می دهیم که داشته باشند.

در برابر ANI هوش عمومی مصنوعی AGI یا  Artificial General Intelligence قرار دارد که سبب نگرانی هایی برای بشر شده است.

هوش عمومی مصنوعی یا AGI چیست ؟ یکی از بزرگ ترین ساخته های علوم کامپیوتر می تواند ساخت وسیله ای باشد که می توان با نام  AGI  آن را خواند. اگر بشر بتواند روزی چنین چیزی را بسازد می تواند تمام جهان را تغییر دهد. برای رسیدن به این هدف موانعی وجود دارد که یکی از موانع می تواند این باشد که با توجه به شباهت هایی که در طرز عملکرد مغز انسان ها و نحوه پردازش اطلاعات به وسیله کامپیوتر ها وجود دارد در زمان تفسیر اطلاعات، ماشین های ساخت دست بشر بیش از اندازه به جزئیات توجه نشان می دهند.

انواع جنگنده های نظامی/ معرفی بهترین جنگنده های جهان
بخوانید:

دانشمندان در تلاش اند که مغز انسان را شبیه سازی کنند ولی با مشکل عدم توانایی ابر کامپیوتر ها و مصرف بیش از اندازه و زیاد انرژی روبه رو هستند که فعلا به طور کامل ممکن نیست. شرکت IBM برای برطرف کردن این مشکل در حال ساخت تراشه هایی بر اساس شبکه های عصبی است. تا اکنون IBM موفق به دست یابی به قدرتی بالاتر از قدرت پردازش مغز موش شده است.

کل این مجموعه شبیه سازی شده به اندازه یک یخچال کوچک است که در داخل آن بسته هایی محتوی تراشه ها که مبتنی بر شبکه عصبی هستند به اندازه درایو دیسک سخت رایانه قرار دارند. شرکت IBM برای این تراشه نام TrueNorth  را انتخاب کرده است.

کاربرد هوش مصنوعی

این تراشه های با استفاده از سیلیکون و آنالوگ های فیزیکی طراحی شده است که هر تراشه  بیش تر از یک میلیون نئورون و ۲۵۶ سیناپس را شامل می شود. به عبارتی هر بسته کوچک حاوی بیش از ۴۸ میلیون نئورون سیلیکونی است که این از تعداد نئورون های موجود در غشای مغز موش بسیار بیشتر است. ساخت این شبکه عظیم به وسیله معماری های معمولی نیازمند فضای بسیار زیاد و انرژی برابر با انرژی الکتریکی یک شهر است اما IBM موفق به ساخت آن با حداقل فضای ممکن و انرژی برابر با ۷۰ میلی وات شده است.

کاربرد‌های هوش مصنوعی چیست

شاید برای شما هم جالب باشد و بخواهید بدانید که کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی ما چیست از جمله مثال هایی که هوش مصنوعی در زندگی روزمره ما انسان ها دارد می توان به تطبق دادن اثر انگشت و یا چهره برای باز گشایی قفل گوشی های هوشمند، محاسبه زمان توقف ماشین در پشت چراغ قرمز راهنمایی ، غلط یاب گوشی ها برای لغاتی که نادرست تایپ شده اند و جایگزین آن با کلمات درست، استفاده اپلیکشن و یا سایت فیسبوک از علایق مخاطبان برای تبلیغات هدفمند، پاسخ دستیارهای صوتی گوگل، اپل و مایکروسافت برای سوالات و درخواست های شما، نگارش پیام و یا متن توسط گوش های هوشمند و رایانه ها فقط با شنیدن صدای شما و … صدها نمونه دیگر اشاره کرد.

قلب مصنوعی چگونه کار می کند؟ جزئیاتی جالب درباره قلب آبیوکور
بخوانید:
اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع