مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

آموزش تعمیر لامپ ال ای دی در چهار مرحله

۳ دی ۱۳۹۸

تعمیر لامپ ال ای دی از موارد بسیار مهم برای هر شهروند امروزی می باشد چون استفاده از این لامپ ها روز به روز در حال افزایش است. از آنجایی که لامپ های قدیمی مصرف برق بالایی دارند و سبب تحمیل هزینه های گزارف بر مصرف کنندگان می شوند بهتر است با فراگیری نحوه تعمیر این گونه لامپ ها کمکی به کاهش مصارف خود کرده باشیم.

این لامپ ها به سه دسته عمده «اس ام دی، پاور ال ای  دی و سی اُ بی» تقسیم می شوند. ال ای دی «اس ام دی» پرکاربرترین نوع در بیشتر لامپ های حبابی می باشد که خود در انواع و اندازه های مختلف یافت می شود. ای ام دی ها با ولتاژها، جریان کاری و توان مصرفی متنوعی به بازار عرضه می شوند. لامپ های ال ای دی ۲۸۳۵ و ۵۷۳۰ از ال ای دی SMD به وفور استفاده می کند. نوردهی و توان مصرفی لامپ های ۲۸۳۵ از ۰٫۲ تا ۱ ولت و لامپ های ۵۷۳۰ از ۳ تا ۱۸ ولت متغییر است.

مجله اینترنتی کافه نبات در این بخش قصد دارد نحوه تعمیر لامپ های ال ای دی را به شما آموزش دهد.

LED lamp repair

آموزش تعمیر لامپ ال ای  دی

قبل از پرداختن به نحوه تعمیر لامپ ال ای دی بهتر است اطلاعاتی در مورد این نوع لامپ ها به دست آوریم تا با دقت و سرعت بیشتری و البته اطمینان کامل آنها را تعمیر نماییم. قبل از خرید لامپ از سالم بودن ال ای دی ها مطمئن شوید و در ادامه درایو لامپ را تست کنید. درایور های موجود در بازار که جریان خروجی ۳۰۰ ملی آمپر دارند به خوبی برای لامپ های ال ای دی قابل استفاده می باشد.

اجزای تشکیل دهنده لامپ های ال ای دی

تعمیر لامپ ال ای دی با توجه به مزیت هایی که دارد امری ضروری برای تمام مصرف کنندگان به نظر می رسد. اینکه لامپ های قدیمی به سرعت با لامپ های ال ای دی در حال جایگزین شدن هستند دلایل خاص خود را دارد: کارایی بالا در تولید برق به نور، کاهش در مصرف برق، دوام بالا، مقاومت در برابر ضربه های نرمال، عدم استفاده از جیوه سمی در ساختار لامپ های ال ای دی و قابلیت بازیافتی از جمله مزیت های لامپ های جدید نسبت به لامپ های قدیمی می باشند. هر لامپ ال ای دی از سه بخش مزا تشکیل شده است: اس ام دی(مجموعه یی از دیودهای نوری که نور تولید می  کنند)، درایور که همان مبدل ای سی به دی سی می باشند و هیت سنگ که انتقال دهنده گرما هستند سه جزء اصلی لامپ های ال ای دی می باشند.

آموزش بورس و سه نکته اساسی که باید یاد بگیرید!
بخوانید:

رنگ های لامپ های ال ای دی

در این بخش از مطلب تعمیر لامپ ال ای دی بهتر است با انواع رنگ های لامپ های ال ای دی آشنا شویم: سفید یا مهتابی، رنگ زرد معروف به آفتابی، سبز، آبی، قرمز، نارنجی و بنفش از جمله رنگ های استفاده شده در لامپ های ال ای دی می باشد. دمای رنگ تکنیک تولید رنگ در لامپ لامپ های ال ای ای را مشخص می کند که با واحد کلوین اندازه گیری می شود. به طور نمونه دمای رنگ لامپ های آفتابی ۲۷۰۰ تا ۳۳۰۰ کلوین و دمای رنگ لامپ های مهتابی ۶۵۰۰ تا ۶۷۰۰ کلوین می باشد.

تعمیر لامپ ال ای  دی

تعمیر لامپ ال ای دی نه کار چندان پیچیده ای ست و نه نیاز به مکان خاصی دارد. اگر اطلاعات کمی در مورد عملکرد این لامپ ها داشته باشید و کمی هم لحیم کاری بدانید، به راحتی می توانید تعمیر این لامپ ها را انجام دهید. درون این لامپ ها چند ال ای دی  نصب شده و با توجه به طراحی آن به صورت موازی یا سری مدار را  تشکیل داده است. در مدارهای سری اگر یکی از ال ای دی ها خراب شود، لامپ دیگر روشن نمی شود اما در مدار موازی  این طور نیست. در مدار سری همچنین جریان از همه ال ای دی ها گذشته افت ولتاژ در کدام از ال ای دی ها باعث ایجاد روشنایی می شود. جریان برق مناسب مستقیم برای روشن شدن لامپ از طریق یک دیود یا درایور، مقاومت و چند خازن تأمین می گردد. برای تعمیر، قبل از هرچیز این اجزاء لامپ را بررسی کنید و در ادامه خود ال ای دی ها را چک کنید. بدون شک قطعه خراب را پیدا خواهید کرد.

ابزار لازم برای تعمیر لامپ ال ای دی(مرحله اول)

همان طور که گفته شد تعمیر لامپ ال ای دی نیاز به کمی اطلاعات در مورد عملکرد این لامپ ها و آشنایی نسبی با لحیم کاری دارد. ابزار لازم برای تعمیر شامل «هویه، سیم لحیم، مولتی متر، انبرکک یا پنس و نوار های چسب ال ای دی» می باشد.  

روش دلیت اکانت بله / آموزش حذف حساب کاربری «بله»
بخوانید:

مرحله دوم تعمیر لامپ ال ای دی

در این مرحله از تعمیر لامپ ال ای دی، لامپ را از سرپیچ باز کنید. ابتدا حباب لامپ را بپیچانید و باز کنید و سپس برای پیدا کردن خرابی فیزیکی بورد را باز کرده چک کنید. خازن ها و دیودها را به کمک مولتی متر بررسی کنید. این قطعات معمولا دیر خراب می شوند اما در مرحله اول مهم است که این قطعات را چک کنیم. در ادامه به کمک دیودسنج مولتی متر، ال ای دی ها را چک نمایید. ال ای دی سوخته معمولا از ظاهرش قابل تشخیص است و اثر سوختگی یا سیاهی به جا مانده بر روی بورد دیده می شود. اگر ال ای دی به کمک دیودسنج مولتی متر روشن شد و با جابه جا کردن دو سر آن خاموش شد سالم است و گرنه خراب بوده باید این قطعه عوض شود.

مرحله سوم

در مرحله سوم  تعمیر ال ای دی با کمک هویه دو سر ال ای دی خراب را کمی حرارت بدهید و آن را جدا کنید. مراقب باشید به بورد آسیبی نزنید. ال ای دی جدید را به کمک پنس ال ای دی در محل ال ای دی سوخته قرار دهید و سپس دو طرف آن را با هویه به بورد لحیم کنید. طرف مثبت و منفی را درست قرار دهید.

مرحله چهارم

مرحله چهارم تعمیر لامپ ال ای دی شامل بستن بورد و حباب لامپ است. دقت داشته باشید حباب را بیش از اندازه فشار ندهید. در ادامه لامپ را به سرپیچ ببندید و از روشنایی آن لذت ببرید!

اینک که با مراحل مختلف تعمیر لامپ ال ای دی آشنا شدید، بدون شک با اطمینان بیشتری این لامپ ها را می خرید و برای نگهداری آن هزینه کمتری خرج می کنید.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع