مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

کبد مصنوعی که با استفاده از چاپگرهای سه بعدی تولید می شود

۴ دی ۱۳۹۸

دانشمندان و محققان دانشگاهی در برزیل به وسیله چاپگرهای سه بعدی در فضای آزمایشگاه موفق شدند کبد مصنوعی تولید کنند. این عضو ساخت دست بشر بیشتر عملکردهای کبد در حالت طبیعی، مانند ذخیره ویتامین ها و تولید پروتئین های مهم و ترشح صفرا را دارا می باشد.

این دانشمندان با استفاده از سلول های خون انسان موفق شدند یک کبد کوچک را در محیط آزمایشگاهی تولید کنند. تولید کبد مصنوعی با این روش به وسیله نمونه خون انسان در طول مدت ۹۰ روز طی سه مرحله تفکیک، چاپ و بلوغ تقسیم و انجام می شود.

کبد مصنوعی

روش تولید کبد مصنوعی با بهره گیری از تکینک های زیست مهندسی و با استفاده از چاپگرهای سه بعدی قابل انجام می باشد. این روش تولید بیشتر از روش های دیگری که در گذشته بوده به عملکرد های کبدی نزدیک است و می تواند آن را شبیه سازی کند.

چاپگرهای سه بعدی دانشمندان را امیدوار ساخته است که در آینده ای نزدیک دیگر هیچ فرد نیازمند به پیوند، در صف انتظار پیوند عضو قرار نگیرد و افراد بتوانند به وسیله همین چاپگرها نیازهای شان برای پیوند عضو رفع گردد.

کبد مصنوعی چیست؟

کبد یکی از بزرگ ترین ارگان های بدن با عملکردی بسیار پیچیده است. وزن کبد در یک انسان سالم و بالغ به ۱/۲۵ کیلوگرم می رسد.

خونی که از ارگان های داخلی کشیده می شوند قبل از اینکه به قلب و ریه وارد شوند از کبد عبور می کنند. در این مسیر سموم داخل خون، قبل از رسیدن به قلب از بین می روند.

برخی اختلالات و بیماری های کبدی در صورتی که تحت درمان موثری قرار نگیرند منجر به مرگ فرد بیمار می شوند. از آنجایی که عملکرد کبد بسیار پیچیده است تنها راهی که می توان برای درمان این بیماران در نظر گرفت پیوند کبد مصنوعی است.

استفاده از این کبد مصنوعی به عنوان یک روش درمانی جهت نگهداری بیماران مبتلا به اختلالات کبدی مطرح است.

ایگناتس زملوایس ، قهرمان کاهش مرگ و میر زنان حامله
بخوانید:

از وظایفی که کبد در بدن انسان به عهده دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پردازش غذای بلع شده
 • سوخت و ساز و متابولیسم پروتئین ها و چربی ها
 • پاکسازی خون
 • دفع سموم
 • تولید صفرا
 • ذخیره آهن و نیازهای شیمیایی
 • سوخت و ساز کربوهیدرات ها
 • سنتز لیپو پروتئین و کلسترول
 • تولید و تنظیم اکثر هورمون های بدن از جمله هورمون های جنسی
 • ساخت آنزیم ها و پروتئین هایی که مسئول عکس العمل های شیمیایی بدن هستند.

پیوند کبد

تعداد کسانی که در صف انتظار برای پیوند کبد هستند بیشتر از اهدا کنندگان است به همین دلیل خیلی از بیماران ماه ها و یا حتی سال ها در انتظار پیوند می مانند و خیلی های شان ممکن است جان خود را در صف انتظار از دست بدهند.

بیماران کبدی امیدوارند که روزی محققان و دانشمندان بتوانند به آسانی و با استفاده از چند سلول کبدی این ارگان مهم را در آزمایشگاه تولید کنند.

اما تا روزی که این هدف تحقق پیدا کند شاید راه دور و درازی در پیش باشد. به همین دلیل محققان راه دیگری پیش پای بیماران گذاشته اند و آن هم ساخت مدل های فیزیولوژیکی که باعث می شود آنها بتوانند بیماری های کبدی را بیش از پیش درک مطالعه کنند.

تحقیق و مطالعه روی این گونه بیماری ها کار سختی است زیرا وقتی سلول های کبدی خارج از بدن باشند نمی توانند خود را در مقابل بیماری ها مصون بدارند به همین دلیل دانشمندان تا به حال نتوانسته اند دارویی برای بیماری های کبدی بسازند.

در سیستم های مصنوعی بخش های مصنوعی به عنوان جانشینی در کارکرد کبد مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل این که تمام اعمال و عملکردهای کبد با این سیستم کبد مصنوعی به طور کامل امکان پذیر نیست معمولا روی یکی از کارکردهای کبد که سم زدایی است مانور داده می شود.

تا زمانی که کبد مصنوعی بتواند در عمل های جراحی کبد به صورت مستقل وارد عمل شود بیماران مجبورند از پیوند کبد استفاده کنند.

رژیم دختر زایی/ غذاهایی که احتمال دختر زایی را افزایش می دهد
بخوانید:

پیوند کبد زمانی انجام می شود که کبد شخص بیمار دیگر به صورت طبیعی عمل نکند. این تغییر عملکرد می تواند خیلی ناگهانی اتفاق بیفتند و یا در طول زمان و به دنبال برخی عفونت ها و یا تاثیرات دارویی و … به وجود آمده باشد.

کسانی که در صف انتظار هستند اگر شانس بیاورند می توانند نیمی از کبد شخص سالم را دریافت کنند و با انجام عملیات لازم هر دو کبد به صورت قابل قبولی کار کنند تا این که این ارگان خود را بازسازی کند و به حد یک کبد معمولی رشد کند.

در اکثر موارد پیوند کبد از روش پیوند مستقیم استفاده می شود که در آن کبد بیمار برداشته می شود و کبد اهدایی در محل آناتومیکی یکسانی جایگزین می شود.

کبدی که قرار است اهدا شود چیزی غیر از کبد مصنوعی است، این کبد تا قبل از انتقال به بدن بیمار به مدت ۸ ساعت در نرمال سالین نگهداری می شود.

پیوند کبد مرحله پایانی برای بیماران کبدی و نارسایی های حاد کبد می باشد. در این عمل جراحی سخت و طاقت فرسا زمانی که صرف می شود چیزی در حدود ۴ تا ۱۸ ساعت است و کم و زیاد شدن این ساعات با توجه به نتیجه کار تغییر می کند.

اولین پیوند کبد در سال ۱۹۶۳ در ایالات متحده آمریکا توسط یک تیم جراحی که توماس استارزل رهبری آن را بر عهده داشت با موفقیت انجام گرفت.

اگر بیمار نتوانست از کبد مصنوعی استفاده کند بهتر است از شخصی این ارگان را هدیه بگیرد که سن او بین ۱۸ تا ۶۰ سال باشد، از سلامت جسمی برخوردار باشد و هیچ گونه بیماری نداشته باشد و داروی خاصی مصرف نکند، تا ۶ هفته پیش از اهدا، سیگار نکشیده باشد، کبد او هم اندازه و یا بزرگتر از گیرنده باشد.

از عواملی که می تواند موجب شود شخص نیازمند کبد مصنوعی و یا پیوند کبد شود می توان موارد زیر را نام برد:

 • سیرزو
 • عدوم وجود مجرای صفراوی به صورت مادرزادی
 • انسداد مجرای صفراوی
 • نکروز حاد کبدی
 • کبد الکی
 • کمبود پروتئین آلفا
 • هموکروماتوز ( تجمع آهن بدن به صورت ارثی )
 • بیماری ویلسون ( تجمع مس در بدن و بخصوص کبد )
 • هپاتیت خود ایمنی
 • ترومبوز عروق کبد
لیست کم کالری ترین غذاها که هرچه بخورید چاق نمی شوید!
بخوانید:
اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع