مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

همه چیز درباره واکسن ابولا / علائم ویروس ابولا چیست؟

۲۱ آذر ۱۳۹۸

این نوشته اطلاعات مختصری درباره بیماری و واکسن ابولا در اختیار شما قرار می دهد. نام این ویروس به دلیل این که اولین بار در کشور کنگو دیده شده است از نام یکی از رودخانه های آن گرفته شده است. بیماری انسانی ابولا نوعی بیماری ناشی از ویروس ابولا می باشد.

علائم ویروس ابولا

نشانه های ابولا بعد از دو الی سه هفته از تماس با این ویروس به صورت تب و گلودرد، دردهای ماهیچه ای و سردرد در فرد بروز می کند.

اسهال، استفراغ، حالت تهوع، کاهش علمکرد کبد و کلیه ها نیز از دیگر علائمی است که فرد مبتلا به آن دچار می شود و در طی مدت بیماری، افراد دچار خونریزی های داخلی و خارجی نیز می شوند.

ویروس ابولا

پیش از کشف واکسن ابولا افراد زیادی بر اثر این ویروس جان خود را از دست داده اند. این ویروس از طریق خون حیواناتی مانند میمونها و یا خفاش های میوه خوار و یا مایعات خارج شده از بدن آنها به انسان منتقل می شود.

البته دانشمندان بر این باورند که این دسته از خفاش ها بدون این که مبتلا به این بیماری باشند می توانند ویروس آن را با خودشان حمل و منتقل کنند. و زمانی که یک انسان به این ویروس مبتلا شود می تواند مسبب انتقال آن به سایر انسان ها باشد.

برای تشخیص این بیماری ابتدا سایر بیماری های مشابه مانند مالاریا، وبا و دیگر انواع تب های ویروسی از دایره تشخیص حذف می شوند.

برای تشخیص وجود این ویروس به نمونه های خونی شخص مبتلا نیاز است تا با آزمایش آن و یافتن پادتنها به نتیجه قطعی برسند.

واکسن ابولا

اتحادیه اروپا نخستین واکسن ساخته شده برای این بیماری را تایید کرد. واکسن ابولا با نام اروبو در آلمان توسط شرکت داروسازی مِرک ساخته شده است.

برای واکسن ابولا کمیته ای به وسیله آژانس دارویی اروپا تشکیل شد و توسط آن یک مجوز بازاریابی مشروط برای این واکسن پیشنهاد شد. این مجوزها برای داروهایی صادر می شود که نیاز پزشکی رفع نشده ای را در میان افراد بیمار برطرف کند.

واکسن ابولا
واکسن ابولا

این داروها با سرعت بیشتری نسبت به دیگر داروهای جدید تایید می شوند و برای تاییدشان تحلیل داده های کمتری مورد نیاز است.

آلودگی هوای مشهد و هزار و یک نکته مهم!
بخوانید:

واکسن ابولا اگر چه برای درمان و پیشگیری این ویروس دارای اهمیت زیادی است اما این که به این سرعت تغییری در روند ویروس ابولا رخ دهد کمی بعید است.

به واسطه بیانیه ای از سوی سازمان بهداشت جهانی دوزهایی از واکسن ابولا ( اروبو ) تا ماه های میانی سال ۲۰۲۰ در اختیار افراد مبتلا قرار نخواهد گرفت.

البته در طول این مدت افرادی که در مناطق آسیب پذیر زندگی می کنند از طریق برنامه های آزمایشی سازمان جهانی بهداشت به واکسن ابولا دسترسی خواهند داشت.

بر اساس آماری که سازمان بهداشت داده است نرخ مرگ و میر بر اثر بیماری ابولا چیزی در حدود ۵۰ تا ۹۰ درصد می باشد. اکثر پزشکانی که در این حیطه فعالیت می کنند، خود نیز جان سالم به در نمی برند.

بسیاری از پزشکانی که در روند مطالعات بالینی واکسن ابولا حضور داشتند در زمان گسترش این ویروس برای نگهداری از بیماران در خط مقدم قرار داشتند.

یکی از پزشکان به نام انیس بانگورا که در زمینه ساخت واکسن ابولا فعالیت داشت می گوید، از ابولا هیچ کس در امان نیست و همین امر باعث شد من با انگیزه در زمینه ساخت واکسن تلاش کنم.

یکی از افرادی که به ویروس ابولا مبتلا شده و از آن جان سالم به در برده است در خصوص این بیماری می گوید، خیلی ها گمان می کنند بیماری ابولا ساخته ذهن انسان است، در صورتی که این ویروس و بیماری کاملا واقعی است.

یک ویروس خطرناک که من شاهد عواقب و اثرات آن بوده ام و در کنار مردمی که با این ویروس دست و پنجه نرم می کردند و از بین رفته اند زندگی کرده ام.

یکی دیگر از افرادی که به این بیماری مبتلا بود و در انتظار واکسن ابولا زندگی خود را طی می کرد، می گوید من به مدت دو هفته در قرنطینه بودم.

رژیم پسر زایی برای پدر و مادر/ توصیه های جداگانه برای پدر و مادرها برای پسر زایی
بخوانید:

یازده نفر دیگر نیز در کنار من در این قرنطینه بودند بعد از مدتی که در آنجا حضور داشتم هشت نفر از این یازده نفر جان خود را از دست دادند و فقط سه نفر زنده ماندند. همان طور که گفته شد حتی پزشکان نیز از این امر مستثنی نبودند و یازده پزشک هم جان خود را از دست دادند.

مطالعات واکسن ابولا

شیوع این بیماری از کشوهای سیرالئون و کشورهای آفریقای غربی مانند لیبریا و گینه شروع و گسترش یافت. تعداد زیادی از مردم در سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ جان خود را بر اثر این ویروس از دست دادند.

افرادی که در پروژه های تحقیقاتی اروپایی برای ساخت واکسن ابولا کار می کردند، مناطقی را برای این امر انتخاب کرده بودند که میزان ابتلا به این ویروس در آنجا بسیار بالا رفته بود.

آنها داوطلبانی را برای آزمایش های خود نیاز داشتند، بیشتر از هزار نفر داوطلب که از همه سنین بودند، در این مطالعات بالینی در خصوص واکسن ابولا شرکت کردند.

بسیاری از افرادی که در این آزمایش شرکت می کردند امید داشتند که نه خود و نه فرزندانشان به واسطه تزریق واکسن ابولا به صورت آزمایشی دیگر هیچ کدام، به این بیماری مبتلا نشوند.

در صورتی که این یک مرحله آزمایشی و مطالعاتی است و هنوز معلوم نیست که این می تواند به عنوان واکسن ابولا کار کند و جلوی مبتلا شدن به این بیماری را بگیرد یا نه.

همه افراد داوطلب پیش از تزریق واکسن و بعد از آن مورد مطالعه و معاینه قرار می گیرند و در تمام مراحل در جریان جزئیات واکسن ابولایی که قرار است دریافت کنند هستند.

افرادی که از این بیماری جان سالم به در برده اند، حتی بعد از گذشت سال ها از این تجربه، همچنان خاطراتی بسیار دردناک را با خود حمل می کنند.

پییر مولین مدیر اجرای موسسه نو آوری پزشکی در خصوص آغاز پروژه ساخت واکسن ابولا می گوید: افکار عمومی جهان از شیوع و گسترش این بیماری نگران هستند و از آنجا که آینده این ویروس قابل پیش بینی نیست باعث شد تا فرصتی پیش بیاید که ما بتوانیم با حمایت بخش های صنعتی و دولتی پروژه ساخت واکسن ابولا، تشخیص این بیماری و … را به مرحله اجرا برساند.

قد کوتاه و تاثیر تغذیه در کوتاهی قد/ قد کوتاه کیست؟
بخوانید:
اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع