مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

همه چیز درباره پیوند کلیه مصنوعی / اجزای تشکیل دهنده کلیه مصنوعی چیست؟

۱۷ آذر ۱۳۹۸

در بسیاری از بیماران کلیوی تکنیک دیالیز توانسته است تا کنون جان بسیاری از افراد را نجات بخشد و زندگی بسیاری از افراد با مشکل کلیه به این عملیات بستگی دارد. این روزها سخن از یک جفت کلیه مصنوعی است که بتواند عمل دیالیز را طور شبانه روزی در بدن بیمار انجام دهد.

در این نوشته به مقوله کلیه مصنوعی و تلاش محققان و دانشمندان در خصوص ساخت و بسط این فرآیند مطالبی ارائه شده است، با کافه نبات همراه باشید.

به دلیل این که پیوند کلیه برای بسیاری از بیماران کلیوی امکان پذیر نیست، عمل دیالیز در حال حاضر تنها راهی است که می تواند مواد دفعی را از بدن شان پاکسازی کند و جان افراد را نجات دهد.

عمل دیالیز خوب است اما یک روند دشوار برای بیماران، مخصوصا کسانی که از نظر بنیه دچار ضعف هستند و یا در سنین کهولت به سر می برند می باشد. یک بیمار نارسایی کلیه برای این که بتواند به حیات خود ادامه دهد باید هفته ای سه بار با دستگاه دیالیز همجوار باشد، که در نهایت یک نتیجه درمانی نه چندان قوی را به دنبال دارد.

همچنین کلیه های انسان در حالت طبیعی یکسره خون را در بدن پاکسازی می کنند و این در حالی است که فرایند دیالیز این کار را برای چند ساعت در هفته و کاملا ضعیف انجام می دهد.

وجود این مشکلات باعث شده است دانشمندان در پی یافتن راهی برای جایگزین کردن دیالیز برای انجام کار کلیه ها باشند. آنها در تلاشند که نوعی کلیه مصنوعی ابداع کنند تا بتواند به صورت تمام وقت جایگزین کلیه های طبیعی باشند.

کلیه مصنوعی

پیوند کلیه مصنوعی

با ساخت و تعبیه کلیه مصنوعی در بدن انسان، هزاران بیماری که از مشکلات کلیوی رنج می برند از این بیماری جان سالم به در خواهند برد و یک زندگی عادی مانند افراد سالم خواهند داشت.

کبد مصنوعی که با استفاده از چاپگرهای سه بعدی تولید می شود
بخوانید:

کلیه مصنوعی به بیمار نارسایی کلیه کمک می کند تا فرآیند دیالیز را به صورت همراه با خود داشته باشد و دیگر نیازی نباشد هفته ای چند بار به مراکز درمانی مراجعه کند و خود را به دستگاه ببندند.

دکتر شوو روی کسی است که نمونه آزمایشی یک کلیه مصنوعی با قابلیت ایمپلنت را در دست دارد که به وسیله آن می تواند بیماران نارسایی کلیه و کسانی که در صف پیوند قرار دارند را مداوا کند.

در واقع کلیه مصنوعی یک دستگاه دیالیز کوچک است که بیمار در بدن خود دارد و از طریق آن می تواند سموم بدن را دفع کند و وظایف یک کلیه طبیعی را بر عهده دارد.

یکی از زیر شاخه های موسسه ملی بهداشت آمریکا، انستیتوی ملی تصویربرداری زیست پزشکی و مهندسی پزشکی است که برای پروژه ی ساخت کلیه مصنوعی هزینه ی چند میلیون دلاری را اختصاص داده است تا یک تیم تحقیقاتی که دکتر شوو روی داکترای مهندسی زیستی و دکتر ویلیام فیسل متخصص کلیه سرپرستی این پروژه تحقیقاتی سنگین را بر عهده دارند.

آنها قصد دارند تا آزمایش های بالینی متعددی را روی کلیه مصنوعی که قابل ایمپلنت شدن است انجام دهند و برای انجام و اتمام این طرح و پروژه از همکاری موسسه ملی بهداشت آمریکا و سازمان غذا و داروی آمریکا کمک خواهند گرفت.

شوو روی در دانشکده داروسازی و پزشکی دانشگاه کالیفرنیا استاد گروه مهندسی زیستی و علوم پزشکی و همچنین مدیر فنی پروژه کلیه می باشد.

تیم پژوهش و پروژه کلیه یک نمونه اولیه از این کلیه مصنوعی را با شبیه سازی عملکرد کلیه طبیعی ساخته اند که آزمایش های اجزای این کلیه مصنوعی در حال انجام می باشد که در وهله اول، تحقیقاتی که انجام شده است رضایت بخش می نماید.

اجزای تشکیل دهنده کلیه مصنوعی

 یکی از اجزای تشکیل دهنده این کلیه مصنوعی یک نانو فیلتر سیلیکونی است که به واسطه آن تمام سموم، نمک ها، آب و برخی مولکول های کوچک را خون جدا می کند.

آلودگی هوای مشهد و هزار و یک نکته مهم!
بخوانید:

این نانو فیتلرها نسبت به فیلترهایی که در دستگاه دیالیز استفاده می شود بسیار متفاوت هستند و دارای مزایایی می باشند که دستگاه ها فاقد آن هستند.

نانو فیلتری که در کلیه مصنوعی تعبیه شده است طوری طراحی گردیده که به راحتی می تواند بدون استفاده از پمپ و یا انرژی برق و تنها به وسیله فشار خون بدن کار می کند.

قسمت دومی که به عنوان کلیدی ترین اجزاء این کلیه مصنوعی ساخته شده است یک بیوراکتور است که محل قرار گیری سلول های توبول کلیه انسان می باشد.

این سلول ها آب مایع تصفیه شده ای که از نانو فیلتر به دست آمده است را برای کنترل کردن حجم خون بازجذب می کنند و این نمونه در کلیه مصنوعی در حد زیادی جان بیماران نارسایی کلیه را نجات داده است.

یکی از فوایدی که کلیه مصنوعی دارد این است که به راحتی می تواند در کنار کلیه طبیعی انسان فعالیت کند، یعنی برای تعبیه کلیه مصنوعی نیازی به خارج کردن کلیه های طبیعی فرد بیمار نیست. این کلیه مصنوعی به طور مستقیم به خون بیمار و مثانه او وصل می شود.

دکتر شوو روی می گوید، زمانی که یک بیمار پیوند کلیه انجام می دهد نیازند داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن هستند اما بیماران دارای کلیه مصنوعی نیازی به این دارو و درمان ها ندارند. همان طور که گفته شد انرژی که برای کلیه مصنوعی لازم است از جریان خون بیماری تامین می شود.

کلیه پوشیدنی

این کلیه در واقع نوعی دستگاه دیالیز است که بیماری نارسایی کلیه می تواند آن را به طور مداوم به همراه داشته باشد، هر چند این کلیه هنوز قابل دسترس نیست اما محققان در تلاش اند تا بتوانند راهی برای آن پیدا کنند.

این دستگاه در حال حاضر در مراحل آزمایشی قرار دارد و فعلا روی حیوانات تست می شود که اگر جواب داد روی انسان نیز کار کنند.

تخم مرغ دو زرده و تاثیر آن بر رنگ چشم نوزاد!
بخوانید:

شرکت های تجاری برای این که این پروژه را انبوه سازی کنند دست به کار شده اند. زمانی که این دستگاه به بیمار وصل شود و یا با او همراه شود، فرد بیماری می تواند از طریق گوشی خود بر عملکرد آن نظارت داشته باشد.

کلیه مصنوعی پوشیدنی

همچنین داده های دستگاه کلیه مصنوعی پوشیدنی را می توان به پزشک متخصص کلیه فرستاد تا بتواند به راحتی در طول شبانه روز عملکرد این کلیه را چک کند، این کلیه در حقیقت یک دستگاه دیالیز تقریبا ۵ کیلویی است که باید همیشه همراه بیمار باشد. خب این اگر به مرحله اجرا برسد خیلی بهتر از دستگاه های دیالیزی است که بیمار را پابند خود می کند.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع