مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

قلب مصنوعی چگونه کار می کند؟ جزئیاتی جالب درباره قلب آبیوکور

۱۶ آذر ۱۳۹۸

نارسائی های قلبی که در نهایت منجر به از کار افتادن قلب انسان می شوند سبب شده است که متخصصان و دانشمندان جهان به فکر اختراع قلب مصنوعی افتاده و بتوانند جایگزینی مناسب برای قلب پیدا کنند. در این مقاله از کافه نبات همراه شما هستیم با مطالبی در خصوص قلب و کارکرد آن از نوع مصنوعی اش.

تپش قلب از نوع مصنوعی

امروزه شاید دیگر عجیب به نظر نرسد هنگامی که از اختراع اعضای بدن از نوع مصنوعی صحبت کنیم چرا که گستردگی و تنوع بیماری ها سبب شده است که علم نیز به فکر یافتن جایگزین های مناسبی برای اعضای بدن باشد. یکی از این اعضای حیاتی بدن که بیشتر دچار نارسایی و بیماری می شود قلب است.

در حقیقت قلب را می توان موثور محرکه بدن انسان نامید موتوری که روزانه حدود ۲۰۰۰ گالن خون پمپاژ می کند. بدیهی است که قلب با این میزان از فعالیت نیاز شدید به مراقبت خواهد داشت و اگر چنین نشود دچار نارسائی و بیماری خواهد شد.

قبل تر ها بیماران قلبی برای زنده ماندن فقط می توانستند منتظر پیوند قلب باشند و تنها بوسیله پیوند شانس زنده ماندن داشتند. صف عریض و طویل بیماران برای دریافت قلب پیوندی سبب می شد که بسیاری از این بیماران از این شانس بی بهره بمانند و نتوانند در برابر بیماری دوام بیاورند.

با پیشرفت علم و تکنولوژی متخصصان توانستند در ۱۱ تیر سال ۱۳۸۰ اولین قلب مصنوعی یا آبیوکور را به بدن انسان پیوند بزنند.

قلب مصنوعی

این قلب کاملا مستقل عمل می کرد و تمام مراحلی که قلب در رابطه با پمپاژ خون در بدن انجام می داد را می توانست انجام دهد.

پیوند موفقیت آمیز این قلب توانست روزنه امیدی باشد برای بیماران قلبی.

شاید برای شما هم جالب باشد که در مورد نحوره کارکرد قلب مصنوعی و انواع آن بیشتر بدانید، پس ادامه این مطلب را از دست ندهید و همراه ما بمانید:

همه چیز درباره پیوند کلیه مصنوعی / اجزای تشکیل دهنده کلیه مصنوعی چیست؟
بخوانید:

این قلب به اندازه یک پرتغال متوسط یا گریب فروت می باشد و برای اینکه بدانند در سینه فرد نیازمند جای می گیرد یا نه باید عکس و سی تی اسکن از قفسه سینه فرد تهیه شود.

اما این پایان کار نیست و پزشکان بوسیله برنامه های رایانه ای که در این زمینه وجود دارد، قلب دوم را جایگزین قلب اصلی در بدن می کنند و اگر برنامه ی رایانه ای تأیید کند که این قلب به درستی و در محل صحیح خود قرار گرفته است، آنگاه بیمار را برای دریافت قلب مصنوعی اماده می کنند.

در برخی موارد قلب مصنوعی کاملا جایگزین قلب اصلی نمی شود و فقط برای بهبود عملکرد قلب اصلی به بدن وصل می شود ولی در برخی موارد نیز به جای قلب در بدن فرد پیوند می شود.

کارکرد قلب آبیوکور

قبل از اینکه بخواهیم به نحوه کارکرد قلب آبیوکور بپردازیم بهتر است یادآوری کنیم که این تنها قلب مصنوعی جهان نیست که ساخته شده است بلکه قبل از آن نیز نمونه های دیگری ساخته شده بودند که به هر دلیلی موفق نبودند و در نهایت قلب آبیوکور ساخته شد.

برای دانستن چگونگی کار کردن قلبهایی که به طور مصنوعی ساخته شده اند بهتر است از نحوه کارکرد قلب طبیعی خودمان اطلاع داشته باشیم.

قلب یک انسان سالم معمولا در هر دقیقه بین ۶۰ تا ۱۰۰ بارضربان دارد. هر بار ضربان قلب در دو مرحله انجام می گیرد که این دو مرحله عبارتند از:

اول: منقبض شدن همزمان دو دهلیز راست و چپ و وارد شدن خون به بطن های چپ و وراست

دوم: منقبض شدن همزمان دو بطن و فرستادن خون به بیرون از قلب

پس از اینکه این عمل انجام یافت ماهیچه های قلب در حالت استراحت قرار گرفته و منتظر می مانند که قلب دوباره پر از خون گردد.

در قلب های مصنوعی ساخت بشر، با اینکه قلب قادر است در یک زمان در هر دو دهلیز خون رسانی را انجام دهد اما در مرحله خروج از بطن ها قادر نیست همزمان این کار را انجام دهد بنابراین خون را باید در زمان های جداگانه از بطن ها خارج سازد و به همین منظور ابتدا قلب خون را به ریه ها و پس از آن به دیگر نقاط بدن می فرسند.

جلیقه ضد گلوله چگونه ساخته می شود؟ اطلاعاتی جالب درباره ضد گلوله که نمی دانید!
بخوانید:

قلب های ساخت دست بشر قادرند در هر دقیقه ۱۰ لیتر خون پمپاژ کنند و پزشکان معتقدند که همین مقدار برای فعالیت روزانه یک فرد کافی می باشد.

در ساخت قلب های آبیوکور از پمپ های هیدرولیکی و دریچه های انتقال و نیز سیستم انتقال انرژی بی سیم و باطری های داخلی و خارجی و نیز یک دستگاه کنترل کننده استفاده شده است. در ادامه به نحوه کارکرد هر کدام از اینها بطور مختصر اشاره م یکنیم:

پمپ هیدرولیکی به کار رفته در این دستگاه نیرو را از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال می دهد که این عمل توسط مایع هیدرولیکی انجام می گیرد. جالب است بدانید که چرخ دنده های موجود در این پمپ برای اِعمال فشار نیاز به ده هزار بار چرخیدن در دقیقه دارند.

مایع هیدورلیک موجود در پمب که سبب انتقال نیرو می شد توسط دریچه انتقال موجود در قلب جریان می یابد و حرکت مایع به سمت راست سبب پمپاژ خون به ریه ها و حرکت به چپ باعث رساندن خون به سایر نقاط بدن می شود.

در سیستم انتقال انرژی که به آن انتقال انرژی از راه پوست نیز گفته می شود انرژی بواسطه یک نیروی مغناطیسی از باطری خارجی به سمت پوست انتقال داده می شود و به باطری داخلی و دستگاه کنترلل کننده فرستاده می شود.

گفتنی است که عمل پیوند قلب مصنوعی به فرد بیمار یک عمل بسیار پیچیده و سخت و حساس است که بطور متوسط به زمانی حدود ۷ ساعت برای عمل چراجی نیاز دارد.

از سوی دیگر بیمارانی که این قلب را دریافت می کنند در خوش بینانه ترین حالت تنها شش ماه می توانند زنده بمانند.

قیمت قلب مصنوعی نیز حدود ۷۰ تا ۱۰۰ هزار دلار می باشد.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع