مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

فواید شیر الاغ چیست؟ خواصی بی نظیر از شیر الاغ که مطمئنا نمی دانید!

۱۶ آذر ۱۳۹۸

فواید شیرالاغ چند مدتی است که در فضای مجازی و میان مردم داغ شده است. همزمان با تبلیغات گسترده در مورد فواید استفاده از شیر الاغ مصرف آن نیز در میان شهروندان کشورهای مختلف افزایش یافته است و در برخی کشورهای اروپایی قیمت شیر خر در مقایسه با تومان باور نکردنی ست.

این در حالی ست که بر اساس نظر بیشتر مراجع تقلید شیعه چون گوشت حیواناتی چون خر و اسب مکروه است در خوردن شیر آنها نیز باید احتیاط بیشتری به خرج داده شود. برخی از پزشکان نیز معتقدند که نباید تبلیغات در مورد فواید شیر الاغ را بدون تحقیق باور کرد چون مصرف آن سبب گسترش بیماری های مشترک بین انسان و تک سمی  ها می گردد.

به هر صورت با در نظرداشت تبلیغات مثبت در مورد فواید شیر الاغ با در مجله اینترنتی کافه نبات نیز همراه شوید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید.

فواید شیر الاغ

اگر اماواگرها در مورد فواید شیرالاغ را در نظر نگیریم می توان گفت شیر این حیوان می تواند برای بدن انسان مفید باشد. به باور برخی پزشکان درمان کم خونی، بیماری های قلبی و ضد عفونی کردن بدن همه با مدد شیر خر امکان پذیر است. گفته شده مصرف شیر خر برای سالخوردگان بالای ۵۰ سال بسیار مفید است چون ویتامین بی ۱۲ موجود در آن به خوبی جذب بدن می شود.

فواید شیر الاغ
فواید شیر الاغ

شیر خر همچنین می تواند به شما کمک کند وزن خود را کاهش دهید و  آسم یا تنگی نفس خود را درمان نمایید. در صورتیکه از برخی مسمومیت ها به طور مزمن رنج می برید یا با ضعف عمومی بدن روبرو هستید حتما شیر الاغ را از یاد نبرید. تنها نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که پس از مصرف این شیر بلافاصله نخوابید. همین طور زنان باردار نیز نباید از شیر خر استفاده نمایند.  

فواید انار چیست؟ از ارزش غذایی و خواص بی نظیر انار چه می دانید؟
بخوانید:

فواید شیر الاغ در درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

در کنار دیگر فواید شیر الاغ درمان سرماخوردگی و آنفولانزا بوسیله شیرالاغ جالب توجه است. وجود ویتامین «سی» در شیر خر می تواند در درمان سرماخوردگی و آنفولانزا مفید واقع شود. این شیر عملکرد دستگاه گوارشی را تقویت کرده برخی آلرژی های تنفسی و پوستی را از بین می برد. همین طور این پیام خوبی برای تمام کسانی که به خوردن شیر گاو و گوسفند حساسیت دارند می باشد. درست به دلیل خواص بی نظیر شیر الاغ است که پنیر تهیه شده از شیر خر در کشورهای اروپایی کیلویی نزدیک به ۱۰۰۰ پوند به فروش می رسد و رتبه گران ترین محصول لبنی را به خود اختصاص داده است. در کشورهای فرانسه و ایتالیا این شیر مصرف بالایی دارد.

افراد سرد مزاج شیر الاغ نخورند

در کنار تمام فواید شیرالاغ که سبب افزایش مصرف آن در دنیا شده نباید فراموش کنید که در صورت سرد مزاج بودن طبیعت جسمی خود از شیر الاغ استفاده نکنید. گفته می شود شیر خر از سرد مزاج ترین محصولات لبنی در دنیا می باشد.

دلایل فواید شیر الاغ

همان طور که دیدید مصرف شیر الاغ فواید زیادی برای بدن و به  ویژه پوست شما دارد چون این ماده خاصیت بالای ضد باکتریایی دارد. به طورخلاصه می توان فواید شیر این حیوان را با دلایل زیر اثبات نمود:

وجود ایمونوگلوبولین

وجود ملکول های زیستی مهمی به نام ایمونوگلوبولین در شیر الاغ سبب شده این ماده بتواند عفونت هایی که ریشه باکتریایی دارد را درمان کند. چون شیر خر سرشار از این ملکول های زیستی می باشد از بدن انسان در برابر عفونت ها ویروسی و باکتریایی محافظت می کند.

پروبیوتیک

از دیگر فواید شیر الاغ می توان به رفع اختلالات گوارشی اشاره کرد. این خاصیت به دلیل وجود پروبیوتیک در شیر این حیوان  می باشد. پروبیوتیک ها به عنوان باکتری ها و مخمرهای مفید به سلامت بدن به ویژه اندام های شکمی و دستگاه گوارش کمک شایانی می کند.

فواید آناناس چیست؟ میوه ای بی نظیر برای حفظ جوانی و پوست و موی شما
بخوانید:

ویتامین بی ۱۲

اینکه شیر الاغ می تواند آلرژی را درمان کند به دلیل وجود ویتامین هایی مثل ویتامین بی ۱۲ و دیگر ویتامین های خانواده بی می باشد. این ویتامین ها از حساسیت و آلرژی های تنفسی و پوستی جلوگیری می کند.  این ویتامین می تواند به مدت یک سال در کبد بماند و کم خونی به ویژه بیماری کم خونی نوع داسی را کاهش دهد.

لاکتوباسیلوس

مفید بودن شیرالاغ در درمان اسهام هم به دلیل وجود لاکتوباسیلوس در این ماده می باشد. لاکتوباسیلوس شناخته شده ترین نوع پروبیوتیک ها که از خانواده باکتری ها هستند می باشد، این ماده می تواند اسهال را درمان کند اما در مصرف آن نباید زیاده روی کنید.  

 ویتامین سی

از دیگر فواید شیر الاغ می توان به درمان سرماخوردگی به دلیل وجود ویتامین سی در این ماده اشاره کرد. درصد وجود ویتامین سی موجود در شیر الاغ در مقایسه با دیگر محصولات لبنی نزدیک ۶۰ برابر است. در کنار ویتامین های مغذی سی وجود ویتامین بی ۱ و ویتامین بی در شیر الاغ می تواند بیماری های قلبی را کاهش دهد.

کلسیم

وجود کلسیم در شیر خر سبب یکی دیگر از فواید شیر الاغ شده است، مصرف این محصول لبنی می تواند استخوان ها و دندان ها را  استحکام بخشد. کودکانی که از شیر الاغ استفاده می کنند در مقایسه با دیگر هم سن و سالان خود کمتر دچار شکستگی استخوان می شوند.  

  پروتئین و چربی کم

از دیگر فواید شیرالاغ می توان به مفید بودن آن در کاهش وزن و تقویت بدن اشاره کرد. پروتئین ها و چربی های موجود در این شیر ضعیف است. این ماده می تواند سوخت و ساز بدن را افزایش و وزن را کاهش دهد. وجود مواد معدنی و ویتامین در شیر خر هم سبب تقویت بدن می گردد.

 به هر صورت اینکه با فواید شیرالاغ آشنا شدید برای یک بار هم که شده بیایید این ماده که به طلای سفید معروف است را امتحان کنید. البته اگر به نظر فقهای شیعه مراجعه کنید باید قبل از مصرف شیر خر کمی بیشتر درنگ و تأمل کنید چون طبق فتوای این بزرگان شیر خر و اسب مانند گوشت آنها مکروه است.

فواید قهوه چیست؟ ۸ ویژگی مهم قهوه که شاید نمی دانستید!
بخوانید:
اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع