مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

شیر گوسفند و گاو و خواص بینظیر آنها که نمیدانستید!

۷ شهریور ۱۳۹۸

شیر یکی از نوشیدنی هایی است  که در تمام جهان مورد استفاده قرار می گیرد مانند شیر گوسفند و گاو و … که مصرف همیشگی آن سلامتی را برای بدن به ارمغان می آورد. این مایع سفید رنگ دارای رازش غذایی بالایی است و مزایای استفاده از آن برای تندرستی بسیار فراوان است.

همه ما باید شیر را یک غذای کامل بدانیم چرا که از مجموع ۲۲ ماده ضروری بدن درای ۱۸ ماده مفید برای بدن است. شیر در مقایسه با غذاهای موجود در رژیم غذایی هر فردی در هر کالری دارای مقدار بیشتری کلسیم، منیزیوم، پتاسیم، فسفر، زینک و پروتئین است و همچنین دارای ویتامین هایی چون ویتامین B6، ویتامین E، ویتامینK، ویتامین B2(ریبوفلاوین)، ویتامینB1(تیامین)، ویتامین )B3  نیاسین( و چربی است.

در ادامه با مجله اینترنتی کافه نبات همراه ما باشید!

شیر گوسفند و گاو
شیر گوسفند و گاو

خواص و فواید شیر گوسفند و گاو

تقویت سیستم ایمنی بدن

در شیر تازه گاو باکتری های مفید زیادی وجود دارد که برای بدن بسیار مفید هستند. این باکتری هاباعث بهبود مراحل تجزیه و تبدیل بعضی از مواد معدنی به مواد ساده تر و کوچک تر برای بدن می شود. وجود این باکتری ها در شبر گاو بیشتر است ازاین رو با مصرف شیر تازه گاوی به تقویت سیستم ایمنی بدن خود کمک کنید. این در حالی است که شیر تازه گوسفند دارای ترکیباتی غنی از مینرال ها و مواد ارزشمند مغذی و ویتامین هایی از قبیلA , E  است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و سلامتی بیشتری را به بدن هدیه می کند. این دو ویتامین موجود((A , E در شیر، به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کنند و از بروز استرس اکسیداتیو و بیماری های مزمن مانند دیابت جلوگیری می کند.همچنین ویتامین E موجود در این شیر برای سلامتی و ظاهر پوست بسیار مفید است.

پیشگیری از سرطان

نوشیدن روزانه شیر تازه گاو برای سلامتی بسیار سودمند و مفید است. ویتامین D که در آن وجود دارد برای جلوگیری  و مراقبت از بدن از ابتلا به سرطان بسیار موثر و مفید است. این ویتامین در تنظیم رشد سلول ها نقش بسیار زیادی دارد و همین طور از بدن در مقابل علائم و بیماری سرطان مراقبت می کند. علاوه بر این کلسیم و لاکتوزی که در شیرتازه وجود دارد از رشد غیرعادی سلول های بدن جلوگیری می کند. در شیر تازه گوسفند نوکلئوزید ها و نوکلئوتیدها بسیار فراوان یافت می شود باید گفت نسبت به شیر گاوی حداقل بالاتر از۵۰ درصد است که سبب کاهش ریسک ابتلا به سرطان، کاهش استرس اکسیداتبو در بدن و رشد بهتر سلول ها می شود. استرس اکسیداتیو که علت ایجاد آن رادیکال های  آزاد می باشد سبب موتاسیون(جهش کروموزم ها) سلول های سالم می شود که این خود از راه های مبتلا شدن به سرطلان است.

سرود ملی ایران قبل از انقلاب و بعد از انقلاب
بخوانید:

تنظیم فشارخون

یکی از عوامل بسیار خطرناک برای بیماران قلبی داشتن فشار خون بالا است. همه محصولاتی که از شیر بدست می آید می توانند به کاهش ابتلا به فشار خون کمک کنند. محققین بر این اعتقاد هستند که کلسیم،منیزیم و پتاسیمی که در شیر وجود دارد باعث کاش فشار خون می شود. از عوامل تاثیر گذار دیگر می توان به پپتیدهایی (پروتئین شیر)که برای هضم کردن کازئین کمک می کند، نام برد.همچنین غلظت اسیدآمینه هایی که در شیر گوسفند وجود دارد نسبت به شیر گاو بسیار زیادتر است و این آمینو اسیدها همانند داروهای ضد فشار خون بالا عمل می کنند. این شیر می تواند یک راه خوبی برای مراقبت از قلب و کاهش فشار خون برای افرادی که سلامتی بدنشان اهمیت دارد، باشد.

سرشار از پروتئین

برای این خاصیت از شیر، باید گفت شیر گوسفند دارای مقدار بیشتری پروتئین نسبت به شیر گاو دارد. با مصرف روزانه ۱۰۰ گرم شیر گوسفند حدود ۵/۴ گرم پروتئین میتوان دریافت کرد در صورتی که در همین مقدار شیر گاو حدود ۳/۲ گرم پروتئین یافت می شود. مصرف شدن  پروتئین ها برای تولید سلول ها، بافت ها و مواد استخوانی بسیار ضروری و مهم است. همچنین پروتئین به صورت انرژی در دسترس و قابل استفاده می تواند بدن را فعال نگه دارد.

آیات و روایات دال بر مصرف شیر گوسفند و گاو

« و إنّ لکم فی الأنعام لعبرة نسقیکم مما فی بطونها و لکم فیها منافع کثیرة و منها تأکلون »

« و برای شما در چارپایان [درس] عبرتی است: از شیری که در شکم های آنهاست به شما می نوشانیم و در آنها برای شما سودهای فراوان است و از آنها می خورید.»

«و إنّ لکم فی الانعام لعبرة نسقیکم مما فی بطونه من بین فرث و دم لبنا خالصا سائغا للشاربین »

« در چارپایان برای شما مایه عبرتی است که از شکم هایشان از میان خون و سرگین شیری ناب به شما می نوشانیم که گوارای آشامندگان است.»

پاپایا چیست ؟ [معرفی کامل پاپایا یا خربزه درختی]
بخوانید:

« و لکم فیها منافع و مشارب اَفلا یشکرون» « و برای آدمیان در چارپایان منفعت ها و نوشیدنی هایی است، آیا شکر نمی گذارند؟»

پیامبر اکرم(ص) می فرمایند:« بر شما باد به نوشیدن انواع شیر ( گاو ، گوسفند ، بز، شتر) زیرا شیر گرما را از درون می زداید آن گونه که انگشتان دست عرق پیشانی را پاک می کند، پشت انسان را نیرومند می سازد، عقل را زیاد می کند، بر بینایی چشم می افزاید، ذهن را تیز و پاکیزه می سازد و فراموشی را از بین می برد.»

در روایاتی از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است که:« در شیر گاو درمان هر درد است ». همچنین نیز فرموده اند:« بر شما باد مصرف شیر گاو چرا که گاو از هر شجری( گیاهان و علوفه های و کفید) می خورد و شیر آن درمان هر دردی است. »

امام علی (ع) فرموده اند: « نوشیدن شیر شفای هر درد است مگر مرگ.»

در کتب کافی از امام صادق(ع) آمده است که شخصی از ایشان پرسید: من در تمام بدنم احساس ضعف می کنم. امام فرمودند:« بر توباد مصرف شیر چرا که گوشت می رویاند و استخوان را استحکام می بخشد.»

همچنین از امام صادق (ع) نقل شده است: « برای گلو درد چیزی جز نوشیدن شیر نیافته ایم.»

در کتاب کافی حدیثی از امام علی(ع) آمده است:« شیر گاو داروست » در حدیثی دیگر نقل شده است:« شیر گاو درمان است.» که با حدیث قبل بسیار متفاوت است.

در کتاب کافی از شخصی نقل شده است که از عارضه ای در معده احساس می کردم. نزد امام باقر(ع) اظهار ناراحتی کردم ایشان به من فرمودند: «چه چیز تو را از نوشیدن شیرگاو باز می دارد؟ آنگاه از من پرسیدند: آیا هرگز شیر نوشیده ای؟ گفتم: آری، بارها. پرسیدند: آن را چگونه یافته ای؟ گفتم: دیده ام که معده را می پالاید و به کلیه ها پوششی از چربی می دهد و اشتها به غذا می آورد. سپس حضرت به من فرمودند: اگر اکنون زمانش بود به ینبع برای نوشیدن شیر می رفتیم.»

بازیافت زباله چگونه انجام می شود؟ چرا بازیافت زباله مهم است؟
بخوانید:

در پایان باید گفت که شیر به طور طبیعی دارای مواد مغذی و ارزشمند و حیاتی است که برای سلامتی و مخصوصا کودکان بسیار مفید است. در این میان شیر گاو و گوسفند هایی که به طور طبیعی تغذیه می کنند خواص و ویتامین های بیشتری دارد.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع