مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

راه های پیشگیری از آنفولانزا/ علائم آنفولانزا چیست؟

۲۱ آذر ۱۳۹۸

با توجه به شیوع گسترده آنفولانزا در میان جامعه و خطری که همه افراد از جمله کودکان یا سالخوردگان یا بیماران را تهدید می کند مجله کافه نبات راهکارهایی جهت پیشگیری از آنفولانزا به شما خواهد داد. مطمئن باشید با رعایت آنها تا میزان زیادی می توانید از این بیماری دوری کنید.

پیشگیری از آنفولانزا

پیشگیری بهتر از درمان

در کلیشه ای بودن جمله «پیشگیری بهتر از درمان است» شکی نیست ولی همین جمله متدوال و همیشگی و کلیشه ای در مورد آنفولانزا کاملا به جا و درست است.

کسانی که این اواخر خودشان یا یکی از اعضای خانواده شان درگیر آنفولانزا بوده اند به خوبی اطلاع دارند که این بیماری علاوه بر رنجی که به بیمار تحمیل می کند برای سایر افراد خانواده نیز می تواند خطر آفرین باشد.

چه اینکه شما در معرض این بیماری باشید یا نباشید بهتر است که با روش های پیشگیری از آنفولانزا آشنا شوید تا خطر ابتلا به این بیماری را بسیار پائین بیاورید.

اقداماتی که شما می توانید با شیوع فصل سرد سال و شیوع انواع ویروس های سرما خوردگی و آنفولانزا برای پیشگیری از ابتلا به این بمیاری ها انجام دهید در چند بخش قابل انجام است.

بخشی از این اقدامات، با رعایت یکسری نکات بهداشتی فردی قابل انجام می پذیرد و برخی دیگر با قرار دادن برخی مواد غذایی خاص در رژیم غذایی تان. همچنین کارهایی مانند داشتن خواب منظم و استفاده از مکمل های غذایی و دوری از استرس و اضطراب نیز می تواند به شما در جهت جلوگیری از ابتلا به آنفولانزا کمک کند.

در ادامه این مطلب ابتدا به شرح مختصری از این بیماری می پردازیم و پس از آن، اقداماتی را که شما می توانید برای پیشگیری از آنفولانزا به کار ببندید را با هم مرور خواهیم کرد.

آنفولانزا چیست؟ و چه علائمی دارد؟!

اغلب گمان می شود که آنفولانزا مربوط به فصل سرد سال است و در باقی فصول این بیماری رخ نمی دهد. هرچند ویروس آنفولانزا به دلیل اینکه به سرما مقاومت بیشتری دارد و به همین دلیل در هوای سرد بیشتر می تواند فعال بماند موید این مطلب می تواند باشد ولی از سوی دیگر این گونه هم نیست که در باقی فصل های سال ما شاهد آنفولانزا نباشیم.

پیشگیری از آنفولانزا

طبق بررسی های انجام شده روشن می شود که آنفولانزا در مناطقی که دارای آب و هوای معتدل هستند بصورت بیماری فصلی بروز می کند که به طور معمول در فصل سرد سال و زمستان رخ می دهد ولی در مناطقی با آب و هوای گرم الگوی مشخصی نداشته و تقریبا در تمام طول سال قابل مشاهده است.

درمان نفس تنگی با ۵ روش سنتی/ انواع نفس تنگی را بشناسید
بخوانید:

البته نظریه دیگری نیز وجود دارد که می گوید هنگامی که در فصل سرد سال انسان ها در محیط های سر بسته تجمع داشته باشند ویروس این بیماری فرصتی برای ظهور خواهد یافت.

در هر صورت بیماری آنفولانزا یک بیماری ویروسی است که دستگاه تنفس انساان را درگیر می کند و شبیه سرماخوردگی به نظر می رسد.

آنچه که قابل تأمل است این است که بیماری بصورت ناگهانی بروز می کند و همراه با تب، كوفتگی و درد در بدن، سردرد، خستگی، از دست دادن اشتها، سرفه خشك و گلوی دردناك یا خشك می باشد.

گفتنی است که ویروس های ایجاد کننده آنفولانزا مدام در حال تغییر هستند و انواع جدیدی را ایجاد می کنند که دارای ویژگی ها و خصوصیاتی متفاوت هستند و همین مسأله سبب می شود که ساختمان ویروس همه ساله نسبت به سالهای پیش تغییر نمناید و بنابراین برای اثر بخشی داروها نیاز است که داروها و واکسن ها نیز متفاوت تجویز و استفاده گردند.

راههای پیشگیری از آنفولانزا

برای اینکه خطر ابتلا به آنفولانزا را کاهش دهید و در واقع بخواهید از ابتلا به این بیماری ویروسی جلوگیری کنید باید به نکات زیر توجه نمائید:

رعایت بهداشت فردی ( پیشگیری از آنفولانزا )

ویروس آنفولانزا که در قطرات تنفسی موجود می باشند از طریق عطسه و سررفه قابل انتشارند. در بیشتر موارد این بیماری از یک فرد به فرد دیگر و توسط تماس دست با چیزهایی که ویروس آنفولانزا روی آن ها موجود است به دست منتقل شده و پس از آن بوسیله دست به بینی و یا دهان فرد انتقال می یابد.

به همین دلیل رعایت بهداشت فردی چه برای کسی که مبتلا به آنفولانزا می باشد و چه بقیه افراد الزامی می باشد.

شستشوی مربت دست ها با آب و صابون در این مورد بسیار توصیه می شود توجه داشته باشید که از صابون های ضد باکتری و مواد شوینده غیر استاندارد استفاده نکنید.

درمان تب خال با روش های خانگی و قطعی/ تب خال چگونه به وجود می آید؟
بخوانید:

چرا که این صابون ها و شوینده ها چربی طبیعی پوست را که به عنوان یک لایه محافظ عمل می کند را از بین می برد.

اگر خودتان دچار آنفولانزا هستید توصیه می شود محل خواب و استراحت خود را از سایر افراد خانواده جدا کنید و اگر فردی هستید که در اطراف تان بیمار مبتلا به آنفولانزا وجود دارد سعی کنید تردد کمتری در مناطقی داشته باشید که فرد مبتلا به ویروس در آن جا به سر می برد.

استفاده از لیوان و قاشق و وسایل شخصی را حتما به خاطر داشته باشید چرا که احتمال ابتلا به سرماخوردگی را برای شما خیلی پایین می آورد.

همچنین استفاده از ماسک نیز توصیه می شود.

داشتن برنامه غذایی مناسب

در فصل زمستان لازم است به برنامه غذایی خود نگاهی مجدد بیندازید و موادی را به کار ببرید که به شما در پیشگیری از آنفولانزا کمک می کند.

به عنوان مثال حتما نوشیدن مایعات را جدی بگیرید و سعی کنید میوه و سبزیجاتی را که حاوی ویتامین C هستند را حتما در برنامه روزانه خود داشته باشید.

از سوی دیگری باید غذاهایی را استفاده کنید که سیستم ایمنی بدن شما را بالا ببرد ویتامین ها، پروتئین ها، گوشت قرمز و سفید و املاح معدنی می تواند سلامتی شما را تضمین کند.

داشتن خواب منظم

شاید این مطلب خیلی به نظرتان مهم نباشد ولی بهتر است بدانیدکه داشتن خواب منظم می تواند به شما در پیشگیری از آنفولانزا کمک کند.

اگر خواب شما کافی و منظم و در ساعاتی که مفید هستند نباشد سیستم ایمنی بدن شما به شدت ضعیف خواهد شد و طبیعی است که احتمال ابتلا به هر نوع بیماری برای شما بالا می رود.

از سوی دیگر پزشکان معتقدند که استرس نیز روی سیستم دفاعی بدن و تضعیف و بروز بیماری های عفونی و حساسیت ها تأثیر مستقیم دارد.

پس جهت پیشگیری از آنفولانزا همه توصیه ها را جدی بگیرید.

رفع بوی بد دهان با روش های خانگی و سنتی
بخوانید:
اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع