مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

درمان کیپ شدن گوش با آسان ترین روش ها

۱۲ آذر ۱۳۹۸

اگر به طور متناوب دچار مشکل کیپ شدن گوش و یا به عبارتی گرفتگی آن می شوید و می خواهید این مشکل را درمان کنید، این مقاله کافه نبات را از دست ندهید. کیپ شدن یا گرفتگی گوش ها دلایل متفاوت و متعددی دارد. به عنوان مثال هنگامی با هواپیما در حال سفر هستید و یا به وسیله آسانسوری پرسرعت حرکت می کنید و یا درون آب شیرجه می زنید و یا به بیماری خاصی همچون سرما خوردگی، گرفتگی سینوزیت و عفونت های سیسنوسی مبتلا هستید ممکن است احساس کنید که گوشتان کیپ شده و یا گرفته است. خبر خوب این است که این عارضه قابل درمان بوده و می توان از شر آن خلاص شد.

درمان کیپ شدن گوش
درمان کیپ شدن گوش

بسته به اینکه علت این عارضه چه چیزی باشد، کیپ شدن گوش معمولا با علائمی همانند احساس درد در گوش، عدم تعادل، بروز سرگیجه، پیچیده شدن صدا در گوش، شنیدن صدای وزوز، کم شدن قدرت شنوایی، خاریدن گوش، تب کردن و یا ترشح شدن مایعاتی از گوش همراه است. این علائم می تواند از چند ساعت تا چندین ماه به درازا بکشد، اما کیپ شدن گوش معمولا دائمی نبوده و متناوب است و در مواردی موقتا به وسیله بلعیدن، خارش یا جویدن برطرف می شود.

اگر مشکل کیپ شدن گوش از چند ساعت فراتر رفت و به طول انجامید، برای جلوگیری از پیامدهای بدتری که ممکن است روی دهد، می بایست به فکر راهی برای درمان آن بیفتید. خب مطمئنا نخستین راه مراجعه به پزشک متخصص گوش است. اما در شماری از موارد و یا در وضعیت های ویژه ای همچون دسترسی نداشتن به پزشک می توان همان کاری را کرد که اجدادمان در طول چند سال گذشته برای درمان کیپ شدن گوش استفاده می کردند. یعنی استفاده از گیاهان دارویی و بهره جستن از روش های طب سنتی که می توان آن را در هر خانه ای انجام داد.

درمان کیپ شدن گوش با سرکه سیب

بدون شک سرکه سیب از جمله بهترین داروهای طب سنتی است که در هر خانه ای یافت می شود و از آن می توان برای برطرف کردن عارضه کیپ شدن گوش‌ استفاده کرد. دلیل آن هم این است که سرکه سیب حل کردن مخاط عفونی در گوش و دفع آن تسهیل می نماید. همچنین سرکه دارای ویژگی ضد باکتریایی نیز می باشد که قادر است عفونت های زیادی را که موجب پدید آمدن مخاط و سپس کیپ شدن گوش می گردد را برطرف کند. از سوی دیگر اگر سرکه سیب را با الکل ایزوپریل ترکیب کنید، محلولی که به دست می آورید قادر است موجب تجزیه هر جرمی شود که مانع تخلیهٔ مایع در گوش شده است.

برای استفاده از این روش درمان کیپ شدن گوش شما به مقداری سرکه سیب، همان مقدار الکل ایزوپروپیل، توپ پنبه ای و یک قطره چکان نیاز دارید. ابتدا می بایست مقداری الکل و سرکه سیب را به خوبی با یکدیگر ترکیب نمایید تا یک محلول به دست آید. سپس محلول به دست آمده را در یک قطره چکان بریزید. در مرحله بعد به پهلو روی زمین و یا تخت به شکلی دراز بکشید تا گوش کیپ شده به سمت بالا قرار گیرد. حال می بایست قطره چکان را در گوش گذاشته و محلول را داخل گوش بریزید.

درمان نفس تنگی با ۵ روش سنتی/ انواع نفس تنگی را بشناسید
بخوانید:

پس از اینکه محلول را داخل گوش کیپ شده ریختید یک توپ پنبه ای را برروی گوش خود نگه داشته و روی پهلوی دیگرتان بخوابید به نحوی که گوش کیپ شده می بایست به سمت پایین قرار گرفته باشد. به هیچ وجه سر خود را به سمت بالا نگه ندارید و برای چند دقیقه ای در همین وضعیت باقی بمانید. این عمل به شما کمک می‌ نماید که مایع عفونی داخل گوش و محلول شما از گوش کیپ شده تخلی گردند و بدین ترتیب مشکل کیپ شدن گوش شما با روشی کاملا طبیعی درمان می شود.

جادوی سیر و درمان کیپ شدن گوش

به طور کلی سیر در طب سنتی ایران جایگاه به خصوصی دارد. دلیل آن هم این است که سیر یک آنتی‌بیوتیک طبیعی محسوب می شود. جالب اینجاست که شما برای درمان مشکل گرفتگی گوش خود نیز می توانید از این گیاه معجزه گر بهره ببرید. اگر گوش در نتیجه برخی عفونت ها کیپ شده باشد، با مصرف سیر می توان عفونت را برطرف نمود و بیمار را از درد و رنج راحت کرد. اما در کنار اینکه استفادهٔ مرتب از سیر و به ویژه روغن سیر می تواند از پدید آمدن عفونت پیشگیری نماید، روغن کنجد هم این قدرت را دارد که مشکل کیپ شدن گوش را برطرف نماید.

اگر می خواهید از این روش درمانی کاملا طبیعی و سالم استفاده کنید به دو تا چهار حبه سیر و همچنین یک قاشق روغن کنجد نیاز خواهید داشت. نخست می بایست پوست حبه های سیر کنده و حبه ها تا زمانی که لهیده گردند کوبیده شوند. سپس حبه های سیر لهیده شده و همچنین روغن کنجد به یک ظرف دیگر منتقل شوند. در ادامه روغن کنجد و سیر باید برای چند دقیقه ای روی شعله قرار بگیرند. سپس می بایست چیزی در حدود پنج تا ده دقیقه منتظر ماند تا ترکیب سیر و روغن کنجد سرد گردد.

پس از آن به پهلو روی زمین دراز کشیده و این روغن را در درون گوش کیپ شده خود بریزید. همچنین می توان توپی پنبه ای را بر روی گوش‌ خود برای حدود یک تا دو دقیقه نگاه دارید. سپس منتظر بمانید تا مایع عفونی درون گوش و همچنین روغنی که آن را درست کرده اید از گوش‌ بیرون بیاید. هر گاه که عارضه کیپ شدن گوش سراغ شما آمد می بایست از این روش درمان سنتی به‌ شکل مرتب و منظم بهره ببرید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

مانور والسالوا

مانور والسالوا که به یابود یک پزشک ایتالیایی قرن هفدهم به نام «آنتونیو ماریا والسالوا» نام گذاری شده، به وضعیتی گفته می شود که شخص در آن مسیرهای هوایی خود، یعنی دهان و بینی را بسته و کوشش می کند با فشار عمل بازدم را انجام دهد. این کار موجب بالا رفتن فشار در داخل سینه و گوش میانی شده و به صورت کلی بهترین روش به منظور متعادل نمودن فشار در گوش است.

رفع بوی بد دهان با روش های خانگی و سنتی
بخوانید:

مانور والسالوا یکی از روش های خانگی خوب برای درمان عارضه کیپ شدن گوش محسوب می شود. شما می توانید این عمل را در هر زمان و در هر مکانی انحام دهید. افزون بر این، مانور والسالوا قادر است موجب کمتر شدن و یا بهبود یافتن سردرد و دردهای متاثر از گوش های متصل گردد.

در روش مانور والسالوا نخست دهان‌ خود را بسته و بینی را به وسیله انگشت شست و سبابه ببندید. سپس کوشش نمایید توسط بینی فوت نمایید. این روند می بایست تا هنگامی که یک صدای تق به گوشتان برسد ادامه دهید. بعد از آن می‌توان دهان و بینی خود را باز نمایید. به خاطر داشته باشید که در زمان فوت کردن به وسیله بینی نمی بایست فشار زیادی به خود وارد نمایید، زیرا که فشار بیش از اندازه قادر است منتهی به آسیب دیدن گوش میانی گردد.

غرغره آب نمک

غرغره در حقیقت شیوه ای است که به وسیله آن می توان سینوسها را پاک و سرفه، سرماخوردگی و شماری از عفونتهایی که موجب گرفتگی گوش‌ می شوند را درمان کرد. محلول آب و نمک گرم نیز سبب کم شدن احتقان بینی و دردهای متاثر از آن می گردد. برای تهیه این محلول شما فقط به یک قاشق چای خوری نمک و یک لیوان آب گرم نیاز دارید.

نخست نمک را داخل لیوان آب گرم بریزید آن ها را حسابی با یکدیگر ترکیب نمایید تا یک محلول مناسب برای غرغره به دست آید. سپس محلول آب و نمک برای حدود بیست تا ۴۵ دقیقه غرغره نمایید. در انتها محلول آب و نمک را بیرون ریخته و مراقب باشید که آن را قورت ندهید. برای اینکه به نتیجه دلخواه تان برسید می بایست این شیوه درمان را به صورت مداوم در یک تا دو نوبت در روز انجام دهید.

پودر جوش شیرین، نمک بدون ید و آب

اگر عارضه کیپ شدن گوش به خاطر التهابات آلرژیک ناشی از عفونتهای سینوسی به وجود آمده باشد، می بایست به فکر یک روش درمانی ویژه بود. این روش می تواند استفاده از پودر جوش شیرین، نمک بدون ید و آب باشد. با استفاده از این مواد می توان یک اسپری سالین به دست آورد و آن را به عنوان دارویی خانگی برای درمان کیپ شدن گوش استفاده کرد. این اسپری قادر است با برطرف کردن احتقان، عارضه کیپ شدگی گوش را درمان نماید. برای استفاده از این روش شما به یک فنجان آب، نصف قاشق چای خوری پودر جوش شیرین، نصف یا یک چهارم قاشق چای خوری نمک بدون ید، ظرف در‌دار، ظرف استریل شده، قطره چکان و تابه نیاز خواهید داشت.

در ابتدا مقداری آب را در تابه بجوشانید تا استریل گردد. سپس اندکی صبر نمایید تا آب سرد گردد. آب را در ظرف استریل شده ریخته و نمک بدون ید و پودر جوش شیرین را به آن بیفزایید. سپس آن ها را به خوبی مخلوط نمایید تا ترکیبی صاف و یک دست بدست آید. این محلول را در درون قطره چکانی بریزید.

راه های پیشگیری از آنفولانزا/ علائم آنفولانزا چیست؟
بخوانید:

در ادامه می بایست سر را به طرف چپ و در زاویه ۴۵ درجه کج نمود و نوک قطره چکان را درون سوراخ بینی گذاشت و به آسانی محلول را درون آن ریخت. سپس باید گذاشت تا محلول سالین هر چه در بینی هست را تخلیه نماید و بعد اگر چیزی در دهان ریخته شود، با آب دهان آن را خارج نمود. اکنون می بایست چندین بار و با فشار فین نمود. بدین ترتیب کیپ شدن گوش و بینی درمان می شود. همچنین این عمل را باید برروی سوراخ بینی بعدی انجام داد و بقیه محلول را برای ۲ روز ذخیره نمود. برای گرفتن بهترین نتیجه می بایست این روش درمانی را دو تا سه نوبت در روز انجام داد.

خمیازه

شاید کمی تعجب آمیز باشد اما کشیدن خمیازه نیز یکی از شیوه های درمان کیپ شدن گوش است. به همین راحتی می توان با یک خمیازه این عارضه آزار دهنده را برطرف کنید. خمیازه موجب کم شدن فشار هوا در گوش می گردد و کمک می نماید عضله هایی که شیپور یا لوله استاش را باز می‌ نمایند به کار بیفتند. پس اگر حال و حوصله درست کردن داروهای سنتی را ندارید و حتی حس این را نیز ندارید که برای خود آب نمک درست کنید، این روش، مخصوص شما طراحی شده است.

اگر می خواهید از این روش برای درمان مشکل گوش خود استفاده کنید نخست دهان خود را اندکی باز نمایید. سپس کوشش نمایید به اندازه ای خمیازه بکشید تا صدای تق کوچکی را بشنوید. اگر اولین خمیازه موجب برطرف شدن عارضه گوش شما نگردید و یا تا هنگامی که آن صدای تق به صورت واضح به گوشتان نخورد می بایست این عمل را تکرار و تکرار نمایید.

آسان ترین روش درمان کیپ شدن گوش

در این بخش می خواهیم روشی برای درمان کیپ شدن گوش را به شما معرفی کنیم که از روش خمیازه کشیدن نیز آسان تر است. باورش سخت است اما بله، روشی وجود دارد که از خمیازه کشیدن نیز راحت تر است. درواقع این روش راحت ترین و ساده ترین روش برای درمان این عارضه آزار دهنده محسوب می شود. ویژگی دیگر این روش این است که می توان آن را در هر زمان و مکانی که بخواهید امتحان کنید. این روش چیزی نیست جز روش حرکت دادن فک!

برای استفاده از این روش درمانی نخست می بایست دهان تان را باز نمایید به صورتی که فک‌ شما کاملا باز گردد. پس از آن دهان بازتان را به شکل منظم و با سرعت از یک طرف به طرفی دیگر حرکت دهید تا فک تان تکان بخورد. اگر می خواهید این روش درمانی با موفقیت روبرو شود می بایست این روش را تا هنگامی که یک صدای تق را بشنوید، تکرار نمایید.

روش های دیگری نیز همچون استفاده از روغن زیتون، روغن برگ چای، روغن اسطوخودوس و بر روی یک پا لی لی کردن نیز برای درمان کیپ شدن گوش وجود دارند اما مشهورترین و مناسبت ترین آن ها همان هایی بود که در طول مقاله به شما معرفی کردیم.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع