مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

درمان نفس تنگی با ۵ روش سنتی/ انواع نفس تنگی را بشناسید

۱۵ آذر ۱۳۹۸

اگر در نفس کشیدن دچار مشکل هستید و به دنبال راهی برای درمان نفس تنگی هستید این مقاله از کافه نبات را از دست ندهید. در این مقاله قصد داریم از نفس تنگی بگوییم و به شما روش هایی برای درمان آن معرفی کنیم.

نفس تنگی

نفس تنگی در واقع ایجاد ایراد در نفس کشیدن است که بنا به دلیل آن، ممکن است در زمان دم یا بازدم و یا هر دو روی دهد. به عنوان مثال شخصی که به بیماری آسم دچار شده در زمان خارج کردن نفس با مشکل روبرو می گردد، اما در عارضه تنگی نای شخص بیمار در زمان دم مشکل دارد.

دلایل و عوامل گوناگونی در بروز این عارضه سهم دارند. یکی از این دلایل آلرژی ریه می باشد. در بعضی موارد ریه شخص به ماده ای که در اطراف او پراکنده است حساسیت نشان داده که به این وضعیت آسم می گویند. بیماریهای مربوط به مجاری تنفسی همچون برونشیت یکی دیگر از عوامل نفس تنگی محسوب می شود. برونشیت ممکن است هم به شکل حاد و هم به شکل مزمن بروز نماید. برونشیت نوع حاد معمولا در پی ابتلا به سرماخوردگی که بروی نفس کشیدن تاثیر می گذارد، پدید می آید. همچنین دلیل بروز برونشیت مزمن نیز معمولا سیگارکشیدن و هوای آلوده می باشد.

نفس تنگی

گاهی اوقات نفس تنگی به سبب بیماریهایی همچون سل پدید می آید. برخی زمان ها نیز این عارضه ربطی به ریه ندارد و دلیلش عصبی می باشد. نفس تنگی ممکن است علل خونی نیز داشته باشد و در اشخاصی که مبتلا به عوارض خونی هستند و یا در کسانی که بیماری قلبی دارند بروز کند.

نفس تنگی در هر سن و سالی ممکن است روی دهد و این امر به دلیل بیماری بر می گردد. به عنوان مثال در دوره طفولیت احتمال دارد بیماریهای مادرزادی در ایجاد آن سهم داشته باشند. در دوره نوجوانی هم ابتلا به سرماخوردگی و برونشیت حاد سبب بروز نفس تنگی می شود. در سنین بالاتر نیز عارضه انسدادی مزمن ریه ممکن است دلیل بروز نفس تنگی باشد، به ویژه در اشخاصی که سیگار می کشند و یا افرادی که در محیط های آلوده زندگی یا کار می کنند.

جدای از عوامل و دلایل بروز نفس تنگی به عقیده کارشناسان نوع تغذیه‌ای که هر شخص دارد ممکن است سبب کاسته شدن از شدت و یا بهبودی کامل این عارضه گردد. شماری از مواد غذایی خاصیت تحریک کنندگی دارند. خوراکی های نفخ آور و پرحجم، انواع ادویه و آب خیلی سرد و یا نوشیدنی های داغ از آنجایی که تحریک کننده می باشند می توانند بر شدت نفس تنگی تاثیر بگذارند.

ریه یا قلب؟

کسانی که به نفس تنگی مبتلا هستند می بایست این مشکل مهم را جدی گرفته و در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه نمایند تا دلیل و شیوه درمان آن را دریابند و از این موضوع آگاه گردند که نفس تنگی آن ها به ریه شان بر می گردد یا قلب شان. البته باید گفت که در اکثر موارد نفس تنگی به خاطر مشکلاتی که در ریه وجود دارد پدید می آید، اما در شماری از موارد نیز عوارض مربوط به قلب سبب نفس تنگی می گردد.

درمان کیپ شدن گوش با آسان ترین روش ها
بخوانید:

یک مسئله مهم که باید به آن توجه داشت این است که اکثر مردم فکر می نمایند که نفس تنگی همان آسم می باشد. این مسئله در مواردی سبب بروز مشکل برای فرد بیمار می شود. پزشکان بسیاری تاکید می کنند که بیماری بعد از ۵ یا ۶ ماه ابتلا به نفس تنگی به آن ها مراجعه نموده اند و فکر می کردند که آسم دارند، اما معاینه ها و آزمایشات بالینی مشخص کرده است که آن ها دچار عوارض قلبی بودند و می بایست زودتر به پزشک مراجعه می کردند. در نتیجه توصیه کافه نبات این است که در صورت احساس نفس تنگی آن را واقعا جدی گرفته و فورا به پزشک متخصص مراجعه نموده و برای درمان آن اقدام کنند.

بعضی وقت ها تمیز دادن علت قلبی نفس تنگی از علت ریه ای دشوار است زیرا که در هر دو نوع موجب نفس تنگی کوششی، ارتوپنه و سرفه می شوند. خس خس سینه و خلط خونی معمولا به علت بیماری ریه ای به وجود می آید اگرچه در اشخاص مبتلا به عوارض قلبی نیز مشاهده می شوند. در اشخاص مبتلا به عروق کرونر احتمال دارد نفس تنگی در غیبت درد سینه و با شرایط مشابه روی دهد که به آن آنژین قلبی می گویند.

عارضه های نفس تنگی

بیماری نفس تنگی ممکن است برروی تمامی اعضای بدن انسان تاثیرگذار باشد. شخصی که دچار نفس تنگی شده است، اکسیژن کافی به سلول های بدن وی نرسید و همچنین مواد زائد بدن وی دفع نمی گردند. نفس تنگی حتی ممکن است بروی بینایی چشمها، کارکرد مغز و سیستم اعصاب مرکزی و همچنین بقیه عضوهای بدن انسان تاثیرات جبران ناپذیری بگذارد.

عوارض نفس تنگی

یک مسئله بسیار مهم که خصوصا والدین می بایست درباره آن بدانند این است که نفس تنگی در دوره طفولیت ممکن است جلوی رشد کودک را گرفته و به دلیل ناکافی بودن اکسیژن خود و عدم دسترسی سلول های بدن به اکسیژن کافی سبب بروز اختلال های جسمی و روانی در او شود.

انواع نفس تنگی

بیماری نفس تنگی انواعی مختلفی دارد. در ادامه به مهمترین انوع نفس تنگی اشاره می کنیم. بدیهی است که بخش اعظمی از موفقیت در درمان نفس تنگی به تشخیص صحیح نوع نفس تنگی بر می گردد.

نفس تنگی کوششی

این مدل نفس تنگی معمولا در پی کوشش و فعالیت جسمانی به وجود می آید و با آن مرتبط است. هر انسانی اگر به شکل طبیعی با شدتی زیاد و بی آنکه از نظر جسمی برای آن آماده بشد ورزش نماید و یا در مسافتی زیاد بدود، دچار این مدل نفس تنگی خواهد شد. در اشخاصی که به شماری از بیماری های مربوط به قلب همانند عوارض دریچه ای و یا نارسایی قلب مبتلا هستند، نفس تنگی با فعالیت های حتی اندک تری نیز بوجود می آید. به صورتی که حتی در مواردی که بیماری شخص شدت داشته باشد، پیاده روی ساده و انجام امورات عادی شخصی با نفس تنگی همراه خواهد شد. در انواع شدیدتر نفس تنگی کوششی، شخص ممکن است در هنگام استراحت هم دچار نفس تنگی شود.

درمان تب خال با روش های خانگی و قطعی/ تب خال چگونه به وجود می آید؟
بخوانید:

ارتوپنه

یک مدل دیگر نفس تنگی که به عوارض مربوط به قلب بر می گردد در وضعیت دراز کشیده و خوابیده بوجود می آید. در علم پزشکی به این نوع نفس تنگی ارتوپنه گفته می شود. در این عارضه قلب شخص به اندازه ای نارسا می باشد که قادر نیست خونی که در ریه ها وجود دارد را تخلیه کرده و شخص مجبور می شود با یاری جستن از نیروی جاذبه این عمل را به انجام برساند. بدین سبب اشخاصی که به نارسایی قلبی ابتلا یافته اند در زمان خوابیدن در زیر سر خود ۲ یا چند متکا قرار می دهند. به بیانی دیگر هنگامی که این اشخاص به حالت درازکش در می آیند ریه شخص در آب بدن غرق شده و حس خفگی به او دست می دهد. در این شرایط شخص می بایست برای نفس کشیدن راحت بنشیند.

نفس تنگی حمله ای شبانه

در یک وضعیت دیگر حملات نفس تنگی شبانه صورت می گیرد. بدین شکل که چهار تا دو ساعت پس از خوابیدن، شخصی که عارضه قلبی دارد به صورت ناگهانی با احساس خفگی از خواب پریده و به سمت پنجره می رود تا با تنفس در هوای آزاد خود را از خفگی رها کند. در اشخاصی که به آن دسته از عوارض قلبی که منجر به ورم کردن پا می شود مبتلا هستند، در طی شب آب تجمع کرده در پاها به تدریج تخلیه شده و به سمت ریه شخص می رود و در آنجا جمع می گردند. جمع شدن مایعات اضافی در ریه موجب می گردد شخص حس نفس تنگی و خفگی پیدا کند. نفس تنگی حمله ای شبانه یکی از علائم مهم عوارض مربوط به قلب می شود.

در بیماریهای آسم و برونشیت مزمن هم شخص احتمال دارد با احساس نفس تنگی از خواب بیدار شود اما این دو بیماری تا حدودی با نفس تنگی ناشی از عارضه قلبی تفاوت دارند. به این صورت که در بیماری آسم شخص پیشینه قبلی داشته، پس از نیمه شب حمله به وی دست می دهد و به وسیله اسپری های گشاد کننده مجاری تنفسی بهبود می یابد. در برونشیت مزمن هم حملات نفس تنگی در نیمه های شب پدید می آید و با دفع خلط نفس تنگی شخص رفع می شود.

تنگی نفس بازدمی

در این مدل از نفس تنگی مشکل در خارج نمودن هوا از ریه ها می باشد. هوا به آسانی وارد ریه می شود اما خروج آن دشوار است. از آنجایی که بیمار هوا را به دشواری از ریه خارج می کند، صدای خس خس به وجود می آید که به آن نفس کشیدن آسمی گفته می شود.

درمان نفس تنگی

درمان نفس تنگی به درمان بیماری زمینه ای شخص مبتلا بر می گردد. به عنوان مثال در شماری از اشخاص اگر دریچه معیوب قلب که از حرکت صحیح جریان خون جلوگیری می کند اصلاح گردد، نفس تنگی نیز بهبود می یابد. در شمار دیگری از اشخاص نیز با داروی دیگوکسین، قلب نارسا تقویت می شود تا توانایی تخلیه خون از ریه ها را پیدا کند و مانع جمع شدن آن در ریه ها و سایر نقاط بدن شود. همچنین در مواردی پزشکان با تجویز داروهای ادرارآور مانع جمع شدن آب در ریه ها می شوند و در نتیجه شخص از نفس تنگی رهایی می یابد.

رفع بوی بد دهان با روش های خانگی و سنتی
بخوانید:

با این حال درمان های دیگری نیز وجود دارد که نیاکان ما در طول صدها سال از آن ها برای درمان نفس تنگی استفاده می کردند. به عنوان مثال مصرف خوراکی های کم نمک همیشه به بیماران مبتلا به نفس تنگی توصیه می شد. در ادامه به شماری از مهمترین روش های درمان سنتی نفس تنگی اشاره خواهیم کرد.

درمان نفس تنگی با گل گاو زبان

یکی از توصیه های اطبای قدیم برای درمان نفس تنگی این بود که دم کرده گل گاو زبان برای آن بسیار مفید و پرخاصیت می باشد. گل گاو زبان گیاهی به ارتفاع حدود ۵۰ تا ۲۰ سانتیمتر و ساقه گل دهنده ۸۰ تا ۶۰ سانتیمتر می باشد. گیاه گل گاو زبان از منظر دارویی اهمیت بسیاری دارد و در درمان طیف وسیعی از بیماری ها استفاده می شود. تقریبا همه ما ایرانی ها با این گیاه جادویی آشنا هستیم و دست کم برای یک بار هم که شده دم کرده آن را نوشیده ایم. برای درمان نفس تنگی می بایست در حدود چهار گرم از این گیاه را به طور روزانه دم کرده و استفاده نمود.

درمان نفس تنگی با گل گاو زبان
دم کرده گل گاو زبان برای درمان آسم بسیار مفید است

درمان نفس تنگی با سیب

سیب که در فرهنگ اسلامی به عنوان یک میوه بهشتی معرفی شده است با داشتن ویتامین ها و مواد مغذی بسیار و خواص دارویی فراوان درمان خوبی برای نفس تنگی است. خوب است بدانید که انگلیسی ها درباره این میوه خوشمزه می گوید خوردن یک سیب در روز شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز می نماید.

باید گفت که خواص موجود در سیب عموما در پوست و زیرپوست آن قرار گرفته است در نتیجه اگر با هضم کردن پوست سیب مشکلی ندارید توصیه ما این است که آن را همراه با پوستش نوش جان کنید و اگر هم دوست دارید پوست سیب را بکنید توصیه می شود سیب را بسیار نازک پوست نمایید. سیب برای درمان نفس تنگی فواید خیلی زیادی دارد تا جایی که حتی بو کردن سیب هم به درمان نفس تنگی کمک زیادی می کند.

درمان نفس تنگی با جو

جو گیاهی از خانواده گندمیان محسوب می شود. دانه های جو به علت برخورداری از آلکالوئید هوردئین به قوی شدن قلب کمک می کند و معمولا برای درمان نفس تنگی هم استفاده می شود.

درمان نفس تنگی با آب لیمو شیرین

در طب سنتی ایرانی طبع لیمو شیرین سرد و خشک معرفی شده است. از آب لیمو شیرین نیز می توان برای درمان نفس تنگی استفاده کرد. برای درمان نفس تنگی می بایست اندکی آب پیاز و آب لیمو شیرین را ترکیب کرده هر روز در ۳ نوبت آن را نوشید.

درمان نفس تنگی با جعفری

یکی دیگر از روش های درمان نفس تنگی استفاده از گیاه جعفری است. دم کرده ریشه جعفری برای درمان نفس تنگی بسیار مفید می باشد.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع