مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

درمان تب خال با روش های خانگی و قطعی/ تب خال چگونه به وجود می آید؟

۲۴ آذر ۱۳۹۸

شاید جالب باشد که بدانید  تب خال لب در واقع یک نوع ویروس می باشد که درمان نداشته و در تمامی طول زندگی انسان در بدن وی مانده و گهگاهی با تضعیف سیستم دفاعی بدن فعال می شود. البته می توان آثار تب خال را با استفاده از روشهای طبیعی برطرف کرد.

همچنین استفاده از روشهای درمان بهبود تب خال می بایست بسته به علل به وجود آمدن آن انتخاب شود، تا سریعا نتایج مثبت آن نمایان گردد. بهترین جا برای یافتن راه های درمان تب خال طب سنتی ایرانی است. اگر می خواهید درباره درمان تب خال بیشتر بدانید در این مقاله با کافه نبات همراه باشید.

 تب خال چیست؟

چنانچه گفتیم تب خال یک نوع بیماری ویروسی می باشد که بوسیله ویروس تب خال به وجود می آید. این ویروس در محلی که آن را به خود درگیر کرده است به شکل التهاب و دسته ای از تاولهای کوچک بروز می کند. «هرپس سیمپلکس» که ویروس به وجود آورنده بیماری تب خال محسوب می شود معمولا روی صورت و در بالای لب به وجود می آید. با این حال در مواردی ویروس تب خال آلت تناسلی در خانم ها و آقایان، مغز، چشمها و … را درگیر خود می کند. این ویروس در موارد معدودی ممکن است باعث فلج هم شود.

تبخال

با وجود پیشرفت های بسیاری که در علم پزشکی صورت گرفته است، همچنان برای تب خال درمانی یافت نشده است. باید بدانید که اگر ویروس تب خال به بدن شما راه پیدا کند تا زمانی که در قید حیات هستید همراه تان خواهد بود و هر گاه بدن شما از نظر سیستم دفاعی دچار ضعف و بیماری شود، ظاهر می شود. در شماری از کسانی که به این ویروس بیمار شده اند و بعد از چند سال ابتلای به آن به ناگه ظهور دوباره تب خال از بین رفته است، فرد بیمار همچنان عامل انتقال ویروس به سایر افراد خواهد بود.

تب خال نوع یک و تب خال نوع دو

ویروس تب خال نوع یک به طور معمول از راه تماس با بزاق آلوده انتقال می یابد. به عنوان نمونه بوسیدن، نوشیدن از یک لیوان مشترک و یا به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی می تواند موجب انتقال ویروس تب خال شود. این نوع ویروس با عفونتهای دهانی، لب و صورت ارتباط دارد. اما ویروس  تب خال نوع  دو به وسیله ارتباط جنسی انتقال می یابد موجب زخم در دهان و یا در ناحیه تناسلی شود. این ویروس حتی در هنگامی که نشانه ای از زخم و یا تب خال بر روی بدن بیمار مشاهده نمی شود، می تواند انتقال یابد.

ابتلا به ویروس تب خال به طور معمول با تب کردن، زخمهای دهان و بزرگ شدن غدد لنفاوی آشکار می گردد. به گفته متخصصین علوم پزشکی نخستین مرحله ابتلای به تب خال احتمال زیادی دارد که همراه با تب باشد. بعد از آشکار شدن ابتلای به تب خال، این ویروس دوست دارد به سیستم عصبی بازگردد و قادر است مجددا به خاطر عواملی مثل اضطراب، بیماری، بعضی مواد غذایی خاص، تغییرهای هورمونی، عمل های جراحی و تضعیف سیستم ایمنی بدن، فعال گردد.

راه های پیشگیری از آنفولانزا/ علائم آنفولانزا چیست؟
بخوانید:

درمان تب خال

چنانچه پیشتر نیز گفته شد هنوز دانشمندان موفق نشده اند روشی برای درمان قطعی تب خال کشف یا ابداع کنند. روش هایی هم که در گوشه و کنار با ادعای درمان تب خال معرفی می شوند در واقع درمان آثار تب خال پس از ظهور و بروز آن است. پس از این روش ها نباید انتظار معجزه داشت بلکه تلاش کرد با دقت در رعایت آن ها علائم این ویروس را از بین برد. در ادامه شماری از روش های درمان تب خال را که توسط اطبای قدیم توصیه می شدند و هنوز هم در برخی نقاط ایران طرفداران خودش را حفظ کرده است، به شما معرفی می کنیم.

یخ؛ روشی آسان برای درمان تب خال

تجربه نشان داده است که یخ می تواند به تسکین درد و ناراحتی های متاثر از ابتلای به تب خال کمک نماید. درست همانند وقتی که دندان درد هستیم و از یخ برای تسکین درد آن استفاده می کنیم. برای استفاده از این روش می بایست یک تکه یخ را در میان یک تکه پارچه و یا حوله گذاشته و آن را برای مدت زمان ده دقیقه برروی ناحیه آسیب دیده قرار داد. این عمل را باید چند نوبت در روز انجام داد تا شاهد بهبود شد.

سرکه سیب؛ بهترین روش درمان تب خال

طب سنتی می گوید که سرکه سیب به دلیل خاصیت ضدعفونی و ضد التهاب بودن آن باعث کاسته شدن از شدت ابتلای به تب خال می شود. در این روش می بایست تکه ای پنبه را در سرکه سیب فرو برد و آن را برروی نواحی درگیر قرار داد. این روش باید روزانه ۳ یا ۴ نوبت و برای ۲ یا ۳ روز انجام شود. از این روش بهتر است در همان ابتدا که احساس می کنید استفاده نمایید تا حداکثر نتیجه حاصل شود. همچنین می توان ۱ یا ۲ قاشق چایخوری سرکه سیب را به یک لیوان آب افزود و طی ۲ نوبت در روز نوشید.

هیدروژن پروکسید یا آب اکسیژنه

آب اکسیژنه از ویژگی های ضدعفونی کننده برخوردار می باشد و به همین سبب یک روش درمانی خانگی مشهور برای تب خال است. مقداری محلول آب اکسیژنه حاوی سه درصد را در ناحیه آسیب دیده با استفاده از یک تکه پنبه بگذارید. سپس اجازه دهید برای دقایقی بر روی ناحیه تب خال بماند و بعد آن را شستشو دهید. بهتر است این روش درمان تب خال را هر چند ساعت یک بار و برای چند روز استفاده کرد. همچنین برای زخم های دهان ترکیبی که یک بخش آب اکسیژنه و سه بخش آب باشد را چند نوبت در روز و برای ۲ یا ۳ روز استفاده کرد.

درمان تب خال

سیر و درمان تب خال

سیر ویژگی ضدمیکروبی و ضدالتهابی داراست. از سیر می توان برای مقابله با ابتلای به تب خال استفاده کرد. پژوهش های دانشمندان نشان دهنده آن است که سیر حاوی ماده‌ای به نام آلیسین است که احتمالا دارای ویژگی های ضد ویروسی است. روغن سیر نیز دارای ترکیبات ضد ویروسی آژونه می باشد. برای استفاده از این خوراکی معجزه گر می بایست سیری خرد شده را در محلی که تب خال زده است گذاشت و اجازه داد تا برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه همانجا باقی بماند. این کار را می بایست دو تا سه روز در چند نوبت انجام داد تا نشانه های بهبودی مشاهده شود.

رفع بوی بد دهان با روش های خانگی و سنتی
بخوانید:

بادرنجویه

در طب سنتی ایران از بادرنجویه برای کاستن از شدت ابتلای به تب خال استفاده می شده است. همچنین بادرنجویه از خواص ضدویروسی و ضدباکتریایی و همچنین تسکین دهنده درد برخوردار می باشد. درصورتی که به تب خال مبتلا شدید می بایست چند نوبت در روز چای بادرنجویه بخورید تا علائم تب خال از بین برود. همچنین می توان منطقه ای که در آن تب خال زده است را به وسیله چای بادرنجویه شستشو دهید. در یک روش دیگر می بایست اندکی عصاره بادرنجویه را برروی ناحیه آسیب دیده مالید و گذاشت تا خشک گردد. انجام این کار در چند نوبت در روز موجب بهبود علائم تب خال می شود.

ریشه شیرین بیان

ریشه گیاه شیرین بیان سیستم ایمنی بدن انسان را تقویت می نماید و در عین حال با ویروس  تب خال نیز مقابله می نماید. ریشه شیرین بیان حاوی ماده ای با نام گلیسیرین می باشد که از ویژگی ضدویروسی و ضدالتهابی برخوردار می باشد. در صورت ابتلا به تب خال می بایست ۱ قاشق سوپخوری آب و ۱ قاشق سوپخوری پودر ریشه شیرین بیان را با یکدیگر ترکیب نمود و آن را به ناحیه ای که مبتلا شده است زد. برای گرفتن بهترین نتیجه انجام ۳ یا ۴ نوبت در روز توصیه می شود. توجه داشته باشید که اشخاصی که فشار خون بالایی دارند نمی بایست از این گیاه استفاده کنند. همچنین درصورتی که ریشه شیرین بیان موجب حساسیت پوستی می گردد می بایست فورا روند درمانی متوقف شود.

نعناع فلفلی

چای نعناع فلفلی به کاسته شدن از آثار و علائم ابتلای به تب خال یاری می رساند. همچنین این چای گیاهی می تواند به عنوان یک مسکن درد و کاهنده التهاب استفاده شود. روغن نعناع فلفلی هم آثار مفیدی در زمینه مقابله با ویروس تب خال داراست. دست کم روزانه دو نوبت چای نعناع فلفلی بایست نوشید تا ابتلای شما به تب خال بهبود پیدا کند. همچنین می توان تکه ای پنبه را در آب و بعد در روغن نعناع فرو برد و آن را چند نوبت در روز برروی منطقه تب خال زده مالید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای ویژگی های ضدویروسی و ضدالتهابی و همچنین مسکن می باشد. مطالعات متخصصین امور تغذیه نشان دهنده آن است که روغن درخت چای  خاصیت ضدویروسی دارد و برای درمان تب خال توصیه می شود. برای درمان تب خال با استفاده از این روغن می بایست ۱۰ قطره روغن درخت چای را با یک یا نیم اونس روغن گیاهی اضافه کرد تا رقیق شود. دیگر اینکه می توان ۵ قطره روغن اسانس گل شمعدانی و ۲ قطره روغن نعناع را هم به آن بیفزایید. سپس آن را ۳ تا ۵ نوبت در روز انجام دهید.

درمان کیپ شدن گوش با آسان ترین روش ها
بخوانید:

روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای ماده ای به نام لوریک اسید می باشد. این ماده خاصیت ضدویروسی و ضدمیکروبی داشته و در کنار کاپریک اسید که آن هم در روغن نارگیل وجود دارد، به نابودی ویروس تب خال یاری می نماید. برای برطرف کردن آثار و علائم تب خال می بایست چیزی در حدود ۱٫۴ قاشق روغن نارگیل خالص را نوش جان کنید. همچنین می توان پس از مشورت با پزشک متخصص، مکمل لوریک اسید را مصرف نمود.

روغن نارگیل

آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی معجره آمیز است که خواص بسیاری برای درمان بیماری های مختلف دارد. یکی از این بیماری ها همین تب خال است. از آلوئه ورا می توان برای درمان تب خال به خصوص در مواردی که تب خال در نواحی تناسلی پدیدار شده باشد استفاده می شود. گیاه آلوئه ورا همچنین زخمهای بدن را بهبود می بخشد و دردها و التهابات را تسکین می دهد. برای برطرف کردن آثار تب خال می بایست چند نوبت در روز ژل آلوئه ورا را روی نواحی که تب خال زده است، مالید. اگر سه تا چهار روز این روش درمانی را ادامه دهید علائم بهبود بیماری تب خل را مشاهده خواهید کرد.

خمیر جوش شیرین

یکی دیگر از داروهای سنتی برای برطرف کردن تب خال خمیر جوش شیرن است. استفاده از خمیر جوش شیرین نیز به طور معمول به خشک شدن ضایعات پوستی و همچنین تسکین خارش کمک می نماید. اگر تصمیم گرفته اید از خمیر جوش شیرین استفاده کنید می بایست یک تکه پنبه مرطوب را در مقداری جوش شیرین فروکنید و آن را برروی محل زخم خود بکشید.

تغییر رژیم غذایی روشی برای درمان تب خال

استفاده از مواد غذایی و خوردنی های  پر فایده و نخوردن آن دسته از خوراکی هایی که ممکن است سیستم دفاعی و ایمنی بدن شما را دچار مشکل بکند در جای خود به شما کمک می نماید تا با ویروس تب خال مقابله کنید. نتایج بررسی های بالینی نشان دهنده آن است که تغییر در عادات غذایی موجب پیشگیری از ابتلای به بیماری تب خال می شود.

سبزیجات دارای آنتی اکسیدان

استفاده از سبزیجاتی که حاوی مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان هستند می تواند سیستم دفاعی بدن شما را تقویت کرده و التهابات را به حداقل ممکن آن برساند. سبزیجاتی همچون گل کلم، اسفناج، کلم پیچ و گوجه فرنگی مملو از آنتی اکسیدان می باشند.

اسیدهای چرب امگا-۳

اسیدهای چرب امگا-۳ قادرند به سیستم دفاعی بدن شما در جهت مبارزه با التهابات مزمن نهایت یاری را برسانند. خوراکی هایی همچون ماهی قزل آلا و بذر کتان مملو از اسیدهای چرب امگا-۳ می باشند. به عقیده متخصصین تغذیه استفاده حجم کافی از مواد پروتئینی هم برای مقابله با ویروس تب خال لازم به نظر می رسد.

ویتامین C

پژوهشگران اثبات نموده اند که ویتامین C قادر است به شکل مؤثری روند بهبودی  تب خال در ناحیه تناسلی را سرعت ببخشد. از سوی دیگر این ویتامین مفید به ابتلای مجدد به بیماری تب خال را به تاخیر انداخته و شما را از شر این ویروس در امان نگه می دارد.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع