مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

تخم مرغ دو زرده و تاثیر آن بر رنگ چشم نوزاد!

۲۳ آذر ۱۳۹۸

تخم مرغ معمولی و تخم مرغ دو زرده ظاهرا هیچ تفاوتی با هم ندارند غیر از اینکه اندازه و وزن تخم مرغهایی که حاوی دو زرده می باشند، بیشتر از تخم مرغ معمولی می باشد. اگر این نوع از تخم مرغ برایتان جالب است همراه این مطلب از کافه نبات باشید.

تخم مرغ دو زرده

انواع مختلف تخم مرغ

تخم مرغ یکی از بهترین و مفید ترین و در عین حال پر استفاده ترین منابعی است که به عنوان یک ماده غذایی مهم نقش مهمی در برنامه و رژیم غذایی ما دارد، تخم مرغ حاوی مقدار بسیار زیادی از پروتئین و ویتامین و املاح ضروری است که از طریق پرورش مرغ های تخمی به دست می آید.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید تخم مرغ نیز به صورت محصولات گوناگون و متنوع و در شکل ها و مدل های متنوع و گوناگونی در بازار عرضه می شوند.

تخم مرغ های پاستوریزه ای که به صورت مایع، زرده و سفیده آن تفکیک شده اند و یا حتی تخم مرغ آب پز و یا پودر تخم مرغ که در واقع تخم مرغ خشک شده پودر می باشد.

در کنار همه این اشکال متنوع تخم مرغ، تخم مرغ دو زرده نیز به عنوان یکی از گزینه های پیش روی خریداران و مصرف کنندگان قرار دارد.

در ادامه این مطلب بیشتر با تخممرغ دوزرده و مطالب خواندنی در خصوص آن آشنا می شویم.

تخم مرغ دو زرده

تخممرغ دوزرده همانگونه که از نامش پیداست تخم مرغی است که به جای یک زرده دو زرده دارد.

اینکه چرا بعضی از تخم مرغ ها دارای دو تا زرده می باشند را محققان تشبیه به دوقلو زایی در انسان نموده اند. با این تفاوت که نطفه ها در تخممرغ هایی که حاوی دو تا زرده می باشند، بارور نیستند.

گفته می شود که برخی از مرغها بنا به دلایل ژنتیک که در ابتدا و انتهای دوره تخم گذاری خود تجربه می کنند ممکن است به دو زرده گذاری روی بیاورد.

آلودگی هوای مشهد و هزار و یک نکته مهم!
بخوانید:

در این دوران چون بدن مرغ ها تخمک گذاری نا منظمی دارند گاها به این مطلب می انجامد که تخم هایشان حاوی دوزرده باشد.

همچنین وجود برخی شرایط استرس زا نیز می تواند در دوزرده شدن تخم مرغ موثر باشد. که پزشکان معتقدند که تخمی که در شرایط استرس زا تولید شده باشد زیاد برای مصرف انسان مفید نخواهد بود.

در کنار همه این دلایل امروزه انسان می تواند با تولید مواد خوراکی خاص که مختص مرغ ها می باشد تخم مرغ دو زرده تولید کند.

متخصصان تغذیه دام و طیور می گویند که دان مخصوص مرغ ها که حاوی برنج و نان خشک شده و سویا می باشد را با چرم گیاه و حوشانده چرم گیاه مخلوط کرده و به مدت ده روز در برنامه غذایی مرع گنجانده می شود پس از آن مرغ قادر خواهد بود تخم هایی را تولید کند که حاوی دوزرده می باشد.

چرم گیاه نیز گیاهی است که بومی ایران بوده و دارای ارزش غذایی بسیار بالایی است و در واقع همین چرم گیاه است که در تولید تخم دارای دو زرده موثر باشد.

متخصصان بر این باورند که اگر تخم مرغی با این روش تهیه شود که دارای دو زرده باشد دارای ارزش غذایی زیادی است و پروتئین و ویتامین های ضروری را در بهترین نوع خود دارا می باشد.

سوالی که مطرح می شود ین است که آیا این نوع از تخممرغ ها نسبت به تخم مرغهای مغمولی برتری و مزیت خاصی دارند؟

در پاسخ باید گفت که همانگونه که خوردن این نوع از تختم مرغ ضرر خاصی ندارد، فایده و اثر خاصی هم برای آن ذکر نشده است و فقط چون دارای دو تا زرده می باشد مقدار بیشتری کالری و مواد مغذی داشته و چرب تر است.

رابطه رنگ چشم نوزاد و تخم مرغ دو زرده

طبق عوام گویی هایی پیشنیان گفته شده که طب سنتی این مطلب را تأیید کرده که خوردن تخم مرغهایی که دارای دوزرده می باشند، در روشن تر شدن رنگ چشم جنین تأثیر دارد.

عمل زیبایی ناف و عوارض جانبی آن/ دلیل انجام عمل زیبایی ناف چیست؟
بخوانید:

بسیاری از کسانی که این امر را تجربه کرده اند هم در موافقت این نظریه و هم در مخالفت با این نظریه سخن گفته اند ولی پزشکان می گویند که با اینکه این مطلب در افواه مردم قدیم بسیار گفته شده است اما از نظر علمی به اثبات نرسید است.

البته بدیهی است که خوردن این نوع از تخم مرغ چون دارای کالری و مقادیر زیادی از پروتئین و مواد مغذی هستند برای مادر و جنین مفید می باشند اما رابطه مستقیمی میان خوردن آن و رنگ چشم نوزادان یافت نشده است.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع