مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

قد کوتاه و تاثیر تغذیه در کوتاهی قد/ قد کوتاه کیست؟

۲۰ آذر ۱۳۹۸

تاثیر تغذیه در قد کوتاه ممکن است شما را یاد این ضرب المثل انگلیسی که می گوید قد بلندها زیباترند، بیندازد. با کمی تأمل در معنای این ضرالمثل می توان به دلیل پشت پرده آن پی برد: افراد قد بلند در لباس هایی که به تن می کنند خوش تیپ تر دیده می شوند و می توانند نگاه ها به ویژه نگاه های جنس مخالف را راحت تر به خود جلب کنند.

در این راستا خانواده ها باید تا اوایل سن بیست سالگی توجه خاصی به تغذیه فرزندان خود داشته باشند چراکه به گفته پزشکان استخوان سازی تا پایان سن بلوغ ادامه دارد و بعد از این سن خیلی نمی توان به افزایش قد امیدوار بود. اگرچه با استناد به اطلاعات علمی می توان گفت بلندی و کوتاهی قد به ژنتیک فرد بستگی دارد اما عوامل بیرونی نظیر تغذیه و ورزش هم در افزایش قد موثرند.

مجله اینترنتی کافه نبات در این بخش می خواهد به تأثیر تغذیه در کوتاهی و بلندی قد و تعریف درست قد کوتاه بپردازد.

تغذیه و قد کوتاه

قد کوتاه به عنوان یک موضوع علمی مهم باید از سوی والدین جدی گرفته شود. خانواده ها باید سبد غذایی خود را طوری تنظیم کنند که روزانه ۱۵۰ گرم گوشت، حداقل یک لیوان حبوبات پخته شده، ۲ تا ۳ لیوان شیر و دیگر فرآورده های شیر مانند پنیر و ماست و همین طور سبزیجات به بدن نوجوانان برسد.

قد کوتاه

به گفته کارشناسان در صورتیکه این مقدار مواد غذایی در افزایش قد کودکان و نوجوانان تاثیری نداشت، می توان مصرف مکمل های غذایی مانند ویتامین ها و املاح و آهن را به سبد غذایی خانواده اضافه کرد. با این حال این مکمل های غذایی اما نمی توانند جای مواد غذایی تازه را بگیرد. مصرف یک بار جگر در هفته، هفته ای دوبار غذاهای دریایی و آجیل هایی مانند بادام، بادام زمینی، گردو و دیگر مواد حاوی روی نیز به شدت توسط متخصصان تغذیه توصیه می گردد.

کبد مصنوعی که با استفاده از چاپگرهای سه بعدی تولید می شود
بخوانید:

کمبودهای تغذیه ای مزمن، عامل اصلی قد کوتاه

در این بخش از تغذیه و قد کوتاه باید به برخی کمبودهای تغذیه مزمن در کوتاهی قد اشاره کرد. اینکه والدین به وضعیت رشد فرزندان خود حساس باشند موضوع خوبی ست چراکه قد بلند از نگاه زیبا شناختی حائز اهمیت است. بسیاری از والدین می گویند که فرزندان آنها نسبت به سن شان کوتاه قد مانده اند، این گله و نارضایتی از رشد فرزندان ریشه در عوامل ارثی و محیطی از جمله تغذیه دارد.

برآیند وضعیت تغذیه ای کودک در اندازه قد کودک خود را نشان می دهد، کمبود های غذایی در سنین رشد می تواند به کوتاهی قد به صورت غیر طبیعی منجر شود. این کمبودهای تغذیه ای علاوه بر تاثیر مستقیم روی قد می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری های دیگر در آینده گردد. اهمیت قد به اندازه ای ست که شیوع کوتاه قدی در یک  جامعه را نشانه توسعه نیافتگی آن جامعه قلمداد می کنند: مقایسه میزان رشد در شهروندان کشورهای مرفه با کشورهای فقیر به خوبی اهمیت تغذیه و رفاه در رشد کودک به طور کلی و رشد قد به طور خاص را نشان می دهد.

قد کوتاه کیست؟

نکته مهم دیگر در مورد تغذیه و قد کوتاه، تعریف درست از کوتاه قدی می باشد: از دیدگاه پزشکی و بهداشت به فردی کوتاه قامت گفته می شود که قد او از حداقل حد طبیعی قد برای سن و جنس وی کمتر باشد. به عبارت دیگر فرد باید در سن خاصی اندازه قد مشخصی داشته باشد. براساس گزارشات علمی ۶۰ تا ۸۰ درصد اختلاف قد میان افراد به دلیل عوامل ارثی و ۲۰ تا ۴۰ درصد وابسته به عوامل محیطی از جمله تغذیه می باشد. اگر کوتاه قدی فردی از همان ابتدا تشخیص داده شود می توان با رفع سوء تغذیه و ارائه خدمات پزشکی بهتر کوتاه قدی را تا حدودی رفع کرد.

تخم مرغ دو زرده و تاثیر آن بر رنگ چشم نوزاد!
بخوانید:

تغذیه در دوران رشد

مساله مهم دیگر در مورد تغذیه و قد کوتاه به دوران رشد کودکان و نوجوانان بر می گردد. گفته شده دوران رشد بر بلندی نهایی قد افراد تاثیر دارد. دوره رشد را به طور کلی می توان به دو دسته تقسیم کرد:

دوره بسته شدن نطفه تا دو سالگی کودک

قد کوتاه ممکن است از برخی کمبود ها در دوران رشد ناشی شده باشد. اولین دوره رشد به بسته شدن نطفه تا دو سالگی کودک بر می گردد. براساس مستندات علمی تکلیف قد فرد تا حد زیادی در همین دوره رشد مشخص می گردد. در دوران کودکی بدن بیش از هر زمان دیگری به مواد غذایی کافی و مفید نیاز دارد و از سویی بیشترین عفونت ها و اسهال نیز در این دروان رشد بیشتر است.

در دوره اول رشد موارد مهمی چون تغذیه مادر در طول زمان بارداری، تغذیه نوزاد در شش ماه اول، تغذیه تکمیلی کودک از شش ماهگی به بعد و شرایط بهداشتی می توانند در افزایش قد موثر باشند. شیر مادر به عنوان یک غذای کامل تا شش ماهگی کودک می تواند تمام نیازهای تغذیه ای او را رفع کند اما بعد از این مدت و افزایش رشد کودک دیگر شیر مادر جوابگوی نیازهای تغذیه ای کودک نیست و باید تغذیه تکمیلی شیرخوار روی دست گرفته شود. کمیت و کیفیت تغذیه در این دوره رشد می توان سلامتی کودک در سنین بالا را تضمین نماید.

دوره دوم رشد

همان طور که گفته شد تاثیر تغذیه در قد کوتاه در صورتیکه به درستی مورد توجه قرار نگیرد می تواند به رشد کودک در سالهای بعدی تاثیر منفی بگذارد. دوره دوم رشد در دختران معمولا بین سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی و در پسران بین ۱۲ تا ۱۶ سالگی می باشد.

در این دوران رشد علاوه بر تغذیه به خواب نیز باید توجه جدی داشت. کودکانی که در دورده اول رشد یعنی از زمان بسته شدن نطفه تا دو سالگی کودک فرصت تغذیه مناسب را نداشته اند می توانند در دوره دوم رشد جبران کنند. به این رشد که به دلیل عدم تغذیه مناسب کودک در دوره اول رشد که اصطلاحا به آن هزار روز نخست می گویند، رشد جبرانی می گویند.

رژیم پسر زایی برای پدر و مادر/ توصیه های جداگانه برای پدر و مادرها برای پسر زایی
بخوانید:

اینک که با تاثیر تغذیه در کوتاهی قد آشنا شدید به خوبی می دانید که سبد غذایی خانواده باید حاوی مقادیر مناسب از مواد غذایی گوناگون باشد تا کودکان خوب رشد کنند و در آینده گرفتار بیماری ها نشوند. اگر می خواهید بلند قد باشید و زیباتر دیده شوید، حتما تغذیه در دو دوران رشد را جدی بگیرید!

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع