مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

اولین پمپ بنزین ایران کجا ساخته شد؟ ویژگی های منحصر به فرد قدیمی ترین پمپ بنزین

۱۹ آذر ۱۳۹۸

در کنار خبرها و حواشی گران شدن بنزین بد نیست سری به اولین پمپ بنزین ایران که حالا به یک موزه از جنس سوخت تبدیل شده بزنید و خاطرات روزهایی که بنزین را همچون آب در باک های وسایل نقلیه خود می ریختید، مرور کنید.

در مورد اینکه نخستین پمپ بنزین ایران دقیقا در کجا واقع شده بود چندین گفته وجود دارد: برخی آن را وجود چاه های نفت مسجد سلیمان می دانند، عده ای دیگر پالایشگاه نفت آبادان را دلیل تأسیس نخستین پمپ بنزین بر می شمرند و دسته ای هم معتقند که اولین پمپ بنزین برای خودروهای انگلیسی در مسیر بوشهر به شیراز در شهری دالکی ساخته شده بود. گروهی هم می گویند اولین پمپ بنزین کشور ایران در شهر تبریز راه اندازی شده است.

مجله اینترنتی کافه نبات قصد دارد شما را با اولین پمپ بنزین ایران آشنا کند.

اولین پمپ بنزین
اولین جایگاه فروش بنزین

اولین پمپ بنزین ایران

قبل از پرداختن به موضوع اولین پمپ بنزین ایران لازم است تفاوت بین پمپ بنزین با جایگاه بنزین روشن شود. پمپ بنزین یا تلمه نام وسیله ای مکانیکی ست که با افزایش فشار جریان مایع امکان جابه جایی آن به ارتفاع بالاتر یا حتی پایین تر را فراهم می سازد در حالیکه جایگاه بنزین نام مکانی ست که پمپ ها در آن جاسازی می شود.

قدیمی ترین پمپ بنزین

حال که تفاوت پمپ بنزین با جایگاه بنزین را شناختید، لازم است بدانید اولین پمپ بنزین ایران که قدیمی ترین آنها نیز به حساب می آید و با دست کار می کند در موزه سنجش یا هان خانه سلماسی واقع در شهر تبریز نگهداری می شود: عمر این بمپ به صد سال می رسد و از دو پیمانه شیشه ای تشکیل شده است، این دو پیمانه بنزین را نگهداری و پمپاژ می کند، بنزین از طریق یک شلنگ که به مخزن متصل است وارد پیمانه ها می گردد و در ادامه و پس از گردش بنزین در شیشه اول و منتقل شدن به شیشه دوم از راه نازل، باک خودرو را پر می سازد.

آشپزخانه کثیف چیست؟ توصیه هایی برای تهیه وسایل آشپزخانه کثیف
بخوانید:

نمونه ای منحصر به فرد

براساس نظر کارشناسان، اولین پمپ بنزین ایران به دلیل دارا بودن یک سیستم خاص یک نمونه منحصر به فرد به شمار می رود: این پمپ با کارایی بالایی که در زمان خود داشت از هدر رفتن بنزین جلوگیری می کرد. قبل از پرکردن باک خودرو، راننده می بایست مقدار بنزین مورد نیاز خود را روی یک صفحه مدرج که به پمپ متصل شده بود، وارد می ساخت. این کار سبب می شد بنزین به همان مقداری که روی صفحه وارد شده بود از پمپ خارج شود چون پمپ روی همان عدد وارد شده قفل می شد و به طور خودکار اجازه خارج شدن بنزین اضافه توسط پمپ را نمی داد.

شرکت نفت  انگلیسی «بی پی» اولین شرکت احداث کننده جایگاه بنزین

در ادامه مطلبباید گفت شرکت نفت بریتانیا (British Petroleum) یا همان بی پی  اولین شرکت نفتی بود که اولین جایگاه بنزین را در ایران احداث نمود. سپس این جایگاه در اختیار شرکت فرآورده های ملی نفت ایران قرار گرفت. شرکت نفت ایران و انگلیس در سال ۱۲۸۸ هجری شمسی برابر با ۱۹۰۹ میلادی با هدف کشف و استخراج و بهره برداری از منابع نفتی ایران در شهر مسجد سلیمان تأسیس شد.  نام این شرکت در ابتدا Anglo-Persian Oil Company  بود اما در سال در سال ۱۳۱۴ هجری شمسی برابر با ۱۹۳۵ میلادی و در زمان رضاشاه به Anglo-Iranian Oil Company  تبدیل شد و سرانجام به به نام شرکت نفت بریتانیا British Petroleum یا بی‌پی BP شهرت یافت.

اولین پمپ بنزین ایران در آبادان

همان طور که در ابتدا گفته شد احتمال احداث اولین پمپ بنزین ایران در شهر مسجد سلیمان در مقایسه با شهر آبادان مستندات کمتری با خود دارد. بنزین پس از طی فرآیندهای مختلف از نفت گرفته می شود و می توان گفت تأسیس جایگاه بنزین ربطی به چاه نفت ندارد. براساس اسناد تاریخی و نقشه های قدیمی ایران اطلاعاتی در مورد وجود اولین پمپ بنزین در شهر مسجد سلیمان که در آن زمان جزء استان اهواز بود وجود ندارد. در شهر آبان اما ۳ پمپ بنزین گزارش شده است.

بولارد چیست و چه استفاده هایی دارد؟
بخوانید:

از سویی هم در آن زمان بیشتر خودروها در فاصله های طولانی سوخت لازم را با خود حمل می کردند و حتما لازم نبود که در مسیر تردد خودروها جایگاه بنزین هم احداث گردد. در فاصله های دور اما مشکل حمل سوخت لازم برای خودروها وجود داشت. در این راستا و در سال ۱۳۲۲ هجری شمسی فردی به نام فخمی در شهر دالکی در مسیر بوشهر به شیراز اولین جایگاه بنزین را احداث نمود. وی با استفاده از یک پمپ دستی به  نام ستاپ پمپ، بنزین را در شیشه های ۵ لیتری پر می کرد و به خودروهای انگلیسی می فروخت.

تهران دارای ۱۰ جایگاه بنزین در قدیم

در این بخش از مطلب اولین پمپ بنزین ایران نگاهی به پمپ ها و جایگاه های بنزین در تهران می اندازیم: براساس کتاب راهنمای  ایران و تهران که در سال ۱۳۳۰ توسط دایره جغرافیایی ستاد ارتش و تحت نظر سرتیپ رزم آرا بوسیله نشر تابان منتشر شد، تهران در آن زمان ۱۰ جایگاه بنزین داشت.

برخی از این پمپ های بنزین عبارت بودند از : خیابان پهلوی- چهار راه گمرک اولین پمپ بنزین، بنزین شماره ۲ در خیابان شاه رضا و پمپ شماره ۳ در خیابان ری. با گذشت سال های متمادی اکنون تنها سه ساختمان قدیمی از پمپ بنزین های تهران باقی مانده است که در این میان پمپ بنزین شماره ۳ واقع در شهر ری به عنوان اولین پمپ بنزین در آثار ملی با شماره ۱۴۶۷۰ به ثبت رسیده است.

به هر صورت اینک که تفاوت پمپ بنزین با جایگاه بنزین را دانستید به خوبی می توانید متون تاریخی مربوط به اولین پمپ بنزین ایران را مطالعه کرده نقاط تاریک قضیه را متوجه شوید. در این راستا اکنون می دانید که اولین پمپ بنزین در شهر تبریز و اولین جایگاه بنزین در شهر آبادان احداث شده است.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع