مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

آلودگی هوای مشهد و هزار و یک نکته مهم!

۲۰ آذر ۱۳۹۸

آلودگی هوای مشهد این روزها به حدی رسیده که بسیاری از مسئولین حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی در پیام های هشدار گونه از شهروندان و زائران می خواهند تا حد امکان از گشت و گذار با وسایل نقلیه شخص در نقاط مختلف شهر به ویژه مناطق مزدحم و پرترافیک خودداری کنند.

میزان آلودگی در هفته گذشته به حدی بود که مدارس استان در تمام مقاطع به مدت دو روز تعطیل شد. اگرچه گفته می شود آسیب های ناشی از این میزان آلودگی برای کودکان و نوجوانان بیشتر از بقیه رده های سنی ست اما نگاهی واقعی به آمار مربوطه نشان می دهد که خطر برای تمام شهروندان وجود دارد.

مجله اینترنتی کافه نبات در این بخش نگاهی به آلودگی هوا در مشهد انداخته است.

آلودگی هوای مشهد، ناسالم یا خطرناک؟

آلودگی هوای مشهد که اکنون وارد چندمین روز پیاپی خود شده سبب به صدا درآمدن زنگ خطر نه تنها برای گروه های حساس که تقریبا برای تمام شهروندان شده است. براساس آمار اعلام شده اخیر هم اکنون میانگین شاخص کلی کیفیت هوا در  کلان شهر مشهد ۱۳۲ ای.کیو.آی می باشد که نشان دهنده هوای کاملا ناسالم و آلوده می باشد. این در حالی ست که با افزایش میزان آلاینده ها در شهر زیارتی و سیاحتی مشهد مقدس لحظه به لحظه شاخص کیفیت هوا بدتر و بدتر می شود.

مناطق وحدت و سجاد، آلوده برای تمامی افراد

آلودگی هوای مشهد در دو منطقه وحدت و سجاد به ترتیب با ۱۵۴ و ۱۵۳ ای.کیو.آی به حدی است که برای تمامی افراد از گروه های سنی مختلف یک خطر محسوب می گردد. وضعیت در ۱۲ منطقه دیگر شامل «خیام شمالی، شهید کریمی، امامیه، شهر، چمن، تقی آباد، ساختمان، طرق، الهیه، سمزقند، سرافرازان و شهر» نیز خطرناک برای گروه های حساس گزارش شده است. در ۹ منطقه دیگر از مناطق مشهد نیز هوا ناسالم گزارش می شود.

آلودگی هوای مشهد

سهم شهروندان در کاهش آلودگی هوای مشهد

اینکه آلودگی هوای مشهد باعث مشکلات جسمی و روحی بزرگی برای شهروندان و زائران شده نکته ای قابل تأمل است که دلایل خاص خود را دارد: عدم وجود ناوگان حمل و نقل عمومی کافی و پاکیزه و استفاده بیش از حد شهروندان و زائران از خودروهای شخصی می تواند دو دلیل عمده باشد. اتوبوس های شرکت واحد اکثرا خود مرکز تولید دود و آلودگی هستند چون سالهاست که بدون توجه و رسیدگی خاص در چرخه حمل و نقل  عمومی در کلان شهری مثل مشهد به کار گرفته شده اند.

آلودگی هوای تهران و چند توصیه مهم/ چرا هوای تهران اینقدر آلوده است؟
بخوانید:

وضعیت حمل و نقل در نقاط پایین شهر مثل ساختمان، گلشهر و طرق به مراتب اسف بار تر است. در چنین وضعیتی تک تک شهروندان و زائران برای حفظ سلامتی خود و هم نوعان خود می بایست تا حدامکان خودروهای شخص را به خیابان ها نکشانند و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

آمار آلودگی هوای مشهد

شهروندان و همین طور زائرانی که به در این مقطع زمانی به مشهد تشریف آورده اند در معرض آسیب های ناشی از آلودگی قرار دارند. تنفس این هوای آلوده مشهد می تواند اثرات مخربی بر دستگاه های تنفسی آنان بگذارد و اگرچه این اثرات ممکن است به زودی خود را نشان ندهد اما تنفس آن بدون شک اثرات مخرب خود را بر جای خواهد گذاشت که در آینده نه چندان دور در قالب انواع و اقسام بیماری های تنفسی خود را نشان خواهد داد.

اگر آلودگی هوای مشهد به این میزان ادامه یابد، آمارها خطرناک تر از سال گذشته خواهد شد. در سال گذشته شهروندان و زائران در مشهد تنها ۴۵ روز هوای پاک تنفس کردند، ۲۷۵ روز دیگر هوا سالم بود و ۴۵ روز هم هوا برای شهروندان و مسافرانی که در سال گذشته به مشهد آمده بودند، ناسالم بود.

مقایسه آلودگی هوای مشهد با شاخص های استاندارد

اگر بدانیم که شاخص کلی کیفیت هوا زمانی که ۵۰ ای.کیو.آی باشد، هوا پاک است، وقتی بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای.کیو.آی باشد هوا سالم می باشد، بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای.کیو.آی به معنای حدی از آلودگی ست که برای گروه های حساس مانند کودکان خطرناک می باشد.

اگر شاخص کلی کیفیت هوا بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای.کیو.آی گزارش شود، حالت اضطرار شکل می گیرد و بالاتر از ۳۰۰ بحران آلودگی به وجود می آید. براساس آمار منتشر شده کنون که شاخص کلی کیفیت هوا در مشهد به ۱۳۲ ای.کیو.آی رسیده گروه های حساس شامل کودکان و نوجوانان با خطر مواجه هستند. البته آمارهایی که می گوید در برخی مناطق شاخص کلی کیفیت هوا به بالاتر از ۱۵۴ ای.کیو.آی رسیده نشان می دهد که آلودگی هوای کلان شهری مثل مشهد کم کم دارد به حالت اضطرار نزدی می شود.

کبد مصنوعی که با استفاده از چاپگرهای سه بعدی تولید می شود
بخوانید:

دلایل آلودگی هوای مشهد

دلایل آلودگی هوای مشهد هرچه که باشد در این وضعیت خیلی مهم نیست چون دستگاه های دولتی در این فرصت کم نمی توانند اقداماتی مفید برای کاهش آلودگی روی دست گیرند و تنها حرکت عمده همکاری شهروندان و مسافرانی ست که  در این فصل به مشهد آمده اند.

مقامات عالی رتبه استان خراسان رضوی در بخش دلایل آلودگی هوای مشهد گفته اند«تغییر اقلیم، خشک سالی، ورود ریزگردها و دیگر عوامل منطقه ای» منشأ آلودگی هوا در مشهد می باشد. به اعتقاد این مسئولین آلودگی هوا تنها به مشهد محدود نمی شود بلکه در کل منطقه و کشورهای ترکیه و عراق نیز وجود دارد. دلیل دیگر آلودگی هوا در مشهد فعالیت نیروگاه مشهد و استفاده از سوخت ناسالم می باشد.

در این راستا وقتی بدانیم روزانه در حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار خودرو که بیشترشان فرسوده است در سطح کلان شهر مشهد تردد می کند، بدون شک به نقش مهم شهروندان و مسافران در ایجاد آلاینده هایی مثل دود پی می بریم.

برخی اقدامات مفید برای کاهش آلودگی هوای مشهد

آلودگی هوای مشهد و اقدامات دولتی برای مقابله با آن این روزها به سوژه داغ رسانه ها و مردم بدل شده است. گفته می شود پلیس راهور و شهرداری با خودروهای فاقد معاینه فنی، خودروهای دارای نقص در معاینه فنی یا ماشین های دودزا برخورد قانونی می کند، قرار است به کامیون ها اجازه ورود به داخل شهر داده نشود و کارخانجات سیمان و نیروگاه های مشهد از گاز به جای دیگر سوخت های آلاینده استفاده کنند.

به هر صورت در وضعیتی که آلودگی هوای مشهد در این روزها تعریفی ندارد مردم نیز باید با دستگاه های اجرایی همکاری لازم را داشته باشند تا همه از هوای سالم برخوردار گردند.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع