مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

ویژگی‌ های یک کولر گازی خوب چیست؟ کولر گازی اینورتر چیست؟

۲۰ تیر ۱۳۹۸

در روزهای گرم فصل تابستان هیچ‌چیز بهتر از یک کولر گازی خوب نمی تواند حال شما را جا بیاورد. اما سوال اینجاست که ویژگی‌های کولر گازی خوب چیست. اگر سری به بازار کولر گازی زده باشید، حتما متوجه شده اید که چه مقدار برند و مدل‌های مختلف در بازار عرضه می شوند. این امر موجب می‌شود که انتخاب یک کولر گازی خوب برای شما دشوار شود. اگر قصد خرید کولر گازی را دارید و می خواهید بدانید در هنگام خرید آن به چه نکاتی باید توجه نمود، پس با کافه نبات همراه باشید.

کولر گازی خوب

انواع کولر گازی

کولر گازی اسپلیت: کولر گازی اسپلیت از ۲ بخش موتور و پنل تشکیل می‌شود. پنل در داخل اتاق قرار می گیرد و موتور یا کمپرسور نیز در خارج از فضای اتاق و منزل و در محیطی که دورتر از محل نصب پنل باشد نصب می شود. کولر گازی اسپلیت یک انتخاب مناسب برای خرید یک کولر گازی خوب است.

کولر گازی قابل حمل: کولر گازی قابل حمل یا پرتابل برعکس کولر گازی اسپلیت از یک بخش تشکیل می شود و قسمت خارجی ندارد. این نوع کولر گازی اگرچه پر سروصدا است اما می‌تواند به خوبی همه جا را خنک نماید.

کولر گازی پنجره ای: کولر گازی پنجره ای به منظور خنک نمودن فضاهای کوچک ساخته شده‌است. در این نوع کولر گازی همه قطعات در یک جعبه قرار داده شده‌است. در کولر گازی پنجره ای از یک طرف هوای خنک وارد می شود و از طرف دیگر هوای گرم از آن به بیرون منتقل می‌شود.

کولر گازی ایستاده: از کولر گازی ایستاده بیشتر در مکان‌های عمومی همانند فروشگاه‌ها، مساجد، ترمینال‌ها و … استفاده می‌شوند. البته اشخاصی که نمی توانند کولر گازی پنجره ای یا اسپلیت در منزل خود نصب کنند از این نوع کولر گازی استفاده می نمایند.

انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ

یکی از مهمترین ملاک های انتخاب یک کولر گازی متراژ اتاق یا منزلی است که می خواهید برای آن کولر گازی بخرید. کولر گازی ها قدرت خنک‌کنندگی (BTU) متفاوتی دارند. قدرت خنک‌کنندگی کولرها معمولا عددی بین ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ و بیشتر است.

کولر آبی خوب چه ویژگی هایی دارد؟ راهکارهای کاهش مصرف برق در کولر
بخوانید:

به عنوان مثال برای آپارتمانی با ۱۸۰ متر متراژ، یک کولر گازی با قدرت خنک‌کنندگی ۱۴۰۰۰ پیشنهاد می‌شود. برای یک آپارتمان ۶۰ متری نیز یک کولر گازی با قدرت خنک‌کنندگی ۸۰۰۰ پیشنهاد می‌شود. البته برای اینکه دقیقا متوجه شوید یک کولر گازی خوب و مناسب برای شما چیست و در منزل خود به چند کولر گازی و با چه قدرت هایی نیاز دارید توصیه می کنیم با ارائه اطلاعات مربوط به منزلتان به یک فرد متخصص، با وی مشورت کنید.

انتخاب کولر گازی خوب بر اساس نوع

نخستین قدم برای خرید یک کولر گازی خوب این است که تصمیم بگیرید به چه نوع کولر گازی نیاز دارید. برای اینکه راحتتر در این باره تصمیمی بگیرید از خود بپرسید «چه زمانی در سال از آن استفاده می‌کنید؟» «چه اندازه فضای خالی برای آن دارید؟» و «به شکل می‌خواهید آن را نصب نمایید؟»

به عنوان مثال پیش از خرید یک کولر پنجره ای می بایست نوع پنجره منزل خود را مد نظر قرار دهید. چون هر کولرهای گازی پنجره برای پنجره ای خاص طراحی شده‌است. یا اینکه برای خرید یک کولر گازی پرتابل (قابل حمل) باید این مسئله را نظر داشته باشید که می بایست دریچه ای وجود داشته باشد تا هوای گرم از آن دریجه خارج گردد. دیگر اینکه شما به فضای کافی نیز برای این نوع کولر گازی نیاز دارید.

البته در رابطه با کولر گازی اسپلیت شما چنین مشکلی نخواهید داشت، اما مسئله این است که این نوع کولر گازی دو تکه می باشد و یک تکه آن می بایست در فضای خارج منزل قرار گیرد.

اینورتر یا غیراینورتر

اگر تصمیم تان برای خرید یک کولر گازی اسپلیت قطعی است می بایست بدانید که کولر گازی ها به دو نوع اینورتر (کم مصرف) و غیر اینورتر تقسیم می شوند. اگر به فکر صرفه جویی در مصرف انرژی هستید پس کوشش کنید کم مصرف‌ترین کولر گازی موجود در بازار را بخرید. برخورداری کولر گازی از تکنولوژی اینورتر موجب می شود مصرف انرژی و در نتیجه هزینه قبض‌ برق تان کاهش قابل ملاحظه ای داشته باشد.

کولر گازی خوب

کولر گازی های کم‌مصرف نسل جدید ۲ تفاوت عمده با کولر گازی های قدیمی تر خود دارند که این امر به آن ها کمک می کند مصرف برق را کم نمایند. در این کولرها گاز مصرفی بسیار سردتر از گازهای مصرفی در کولرهای قدیمی است. دمای جوشش گاز کولرهای اینورتر منهای ۵۲ درجه سانتیگراد می باشد در حالی که دمای جوشش گاز کولرهای غیراینورتر ۴۱ درجه سانتیگراد بود. این تفاوت در نوع گاز نقش بسیار مهمی در تولید سرما در مدت زمان کمتری دارد.

لیست وسایل عروس برای رفتن به خانه بخت/ پکیج کامل جهیزیه عروس را ببینید
بخوانید:

همچنین ساختار کمپرسور یا موتور کولر گازی‌های قدیمی به شکلی طراحی شده است پس از رساندن دمای اتاق به دمای مورد نظر شما، موتور یا کمپرسور کولر گازی کاملاً خاموش می شود و منتظر می ماند تا دوباره شروع به کار کند. همین روشن شدن مجدد موتور موجب مصرف بسیار بالای برق می شود. با این حال در کولر گازی های اینورتر موتور به نحوی طراحی شده که هیچ‌گاه کاملاً خاموش نمی‌شود تا برای روشن شدن مجدد به برق زیادی نیاز داشته باشد، بلکه دور حرکتی یا قدرت موتور به حداقل خود می رسد.

البته به خاطر داشته باشید که کولر گازی های اینورتر گران تر هستند و در صورت خرابی هزینه های سرویس و تعمیر آن بسیار زیاد است. اما کم مصرف بودن آن موجب می‌شود یک کولر گازی خوب برای خرید باشد.

چند نکته برای انتخاب یک کولر گازی خوب اینورتر

سرمایش و گرمایش: اگر سیستم گرمایشی در منزل خود ندارید، می‌توانید از کولر گازی برای گرم کردن هوا استفاده نماید. کولر گازی‌های اسپلیت در سرمای زمستان منزل شما را با هزینه نه چندان زیادی گرم می کند.

کنترل رطوبت: اگر در منطقه ای زندگی می کنید که رطوبت هوا زیاد است و یا برعکس در جایی زندگی می کنید که هوا خشک می باشد، در هنگام خرید کولر گازی به قابلیت کولر گازی در رطوبت دهی به هوا توجه کنید.

فضای اتاق: بزرگتر و قدرتمندتر بودن یک کولر گازی به معنای بهتر بودن آن نیست. اگر اتاق تان کوچک است بهتر است یک کولر گازی با ظرفیت پایین انتخاب نمایید. این امر موجب بهره‌وری بیشتر در نگهداشتن دمای اتاق روی درجه دلبخواه تان و کاهش رطوبت هوا به اندازه مورد نیازتان می‌شود.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع