مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

کوسه گرینلند ، پادشاه مرموز و غول پیکر دریاها با عمری عجیب!

۱۴ آذر ۱۳۹۸

کوسه ها چه از نوع کوسه گرینلند باشند و چه از گونه های دیگر به طور کلی برای انسان ها موجودات ترسناکی به حساب می آیند و بدون شک تک تک شما حتی از تماشای فیلم های مستندی که در آن شکار کوسه ها به نمایش گذاشته می شود نیز هراس دارید. با این وجود انسان به عنوان یک موجود ماجرا جو همواره دوست داشته است به سرزمین ها و آب های ناشناخته پای بگذارد و عجایب خلقت را کشف کند حتی اگر به قیمت جانش تمام شود.

مجله اینترنتی کافه نبات در این مطلب قصد دارد کوسه گرینلند را به شما معرفی کند.

کوسه گرینلند

کوسه گرینلند که به کوسه خواب آلود نیز معروف است یک جاندار دریایی غول پیکر می باشد که از لاشه غذاهای به جا مانده تغذیه می کند. طول این کوسه به حدود ۵ متر(۱۶ فوت) می رسد.

این جاندار عظیم الجثه سال های سال است که به طور مرموزی در آب های سرد دریاهای قطب شمال زندگی می کند و زندگی آنها چندان مورد مطالعه قرار نگرفته است. براساس برخی اظهارنظرات دانشمندان رشته جانورشناسی کوسه های گرینلند رشد بسیار آرامی دارند و حدود یک سانتی متر در سال بزرگ می شوند، با این حساب اگر طول ۵ متری کوسه را با این میزان رشد در نظر بگیریم می توان گفت که این موجود غول پیکر باید عمری طولانی داشته و در گروه حیوانات باستانی قرار گیرد.

کوسه گرینلند
کوسه گرینلند

کوسه گرینلند ۵۱۲ ساله

همان طور که گفته شد کوسه گرینلند می تواند عمری طولانی داشته باشد. کوسه هایی که در دریاهای قطب شمال زندگی می کنند به طور کلی ۲۷۲ سال عمر می کنند. براساس مطالعه ای که در مجله «ساینس» منتشر شده کوسه های گرینلند در مقایسه با هر موجود مهره دار دیگری عمری طولانی تر دارد.

دانشمندان به تازگی موفق شده اند یک کوسه گرینلندی را شکار کنند که نزدیک به ۵۱۲ سال سن داشته است. با این حساب می توان گفت رکورد طولانی ترین عمر در میان موجودات که به نهنگ سرکمانی تعلق داشت اکنون شکسته شده است.

انواع زنبور ها را بشناسید/ ورود به دنیای شگفت انگیز زنبورها
بخوانید:

نهنگ سرکمانی ۲۱۱ سال عمر می کند. اکنون می توان گفت که کوسه های گرینلند با این میزان عمر به رکوردار طولانی ترین عمر در میان مهره داران تبدیل شده اند. گقه شده این کوسه ها در سن ۱۵۰ سالگی تازه به بلوغ می رسند و می توانند حداقل ۴۰۰ سال زندگی کنند.

کوسه گرینلند، پیرترین موجود در بین تمام مهره داران

همان طور که گفته شد کوسه گرینلند با عمری نزدیک به ۵۱۲ سال اکنون رکورددار پیرترین موجود در بین مهره داران می باشد. در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ دانشمندان ۲۸ کوسه گرینلندی ماده که توسط کشتی های تحقیقاتی گرفته شده بودند را با تکنیک های تعیین سن رادیو کربنی مورد آزمایش قرار دادند.

به گفته آنان در روش استفاده شده در  مورد تعیین سن کوسه ها قطعیت بالاست. پیرترین کوسه ای که دانشمندان در این ارزیابی شناسایی کردند ۳۹۰ سال سن داشت. به گفته دانشمندان با ۹۵ درصد قاطعیت می توان گفت که این کوسه بین ۲۷۲ تا ۵۱۲ سال عمر داشته است.

به عبارت ساده تر، حتی اگر این کوسه ۲۷۲ سال زندگی کرده باشد، بازهم در میان تمام مهره  داران رکورددار پیرترین موجودات می باشد. پیش از کشف این کوسه، نهنگ غول پیکر سرکمانی با عمر ۲۱۱ سال رکورددار کهن سال ترین  موجودات در بین مهره داران بود. دانشمندان با استفاده از تاریخ گذاری رادیوکربن عدسی چشم این کوسه غول پیکر دریافتند که نزدیک به ۳۹۲ سال عمر دارد.

تاریخ گذاری رادیوکربن ۹۵ درصد قطعیت دارد

همان طور که گفته شد برای تعیین سن کوسه گرینلند از روش تاریخ گذاری رادیو کربن استفاده شد. این روش یک خود از روش  های تاریخ گذاری رادیومتریک به شمار می رود ۹۵ درصد قطعیت دارد. این روش برای تعیین عمر تخمینی موجوداتی که کربن مصرف می کنند مانند گیاهان استفاده می شود.

ایزوتوپ کربن ۱۴ که یکی از ایزوتوپ های رادیواکتیو کربن با نیمه عمر حدود ۵۷۳۰ سال می باشد مورد ارزیابی قرار می گیرد. بررسی کوسه ماده ۵٫۵ متری گرینلندی با این روش نشان داد که این موجود باید بین ۲۷۲ تا ۵۱۲ سال زندگی کرده باشد.

خواص صابون شیر الاغ و روش استفاده از این محصول پر فایده
بخوانید:

چرا کوسه گرینلند مرموز است

کوسه گرینلند با عمر طولانی که دارد همچنان به عنوان یک موجود مرموز مطرح است. این موجودات بیشتر عمر خود را در آب می گذرانند و به ندرت پیش می آید که عمق ۷۳۰ متری و دمای منفی ۲ تا ۷ درجه سانتیگراد کف اقیانوس منجمد شمالی را رها کرده به سطح آب بیایند.

به این ترتیب به سختی می توان با آنها روبرو شد و عکس گرفت. اولین عکس از این موجود در سال ۱۹۹۵ گرفته شد و اولین ویدئو از یک کوسه زنده گرینلند در سال ۲۰۰۳ نشر شد. این کوسه با آن جثه بزرگش شبیه لاشخور ها عمل کرده از باقی مانده غذای دیگر شکارچیان تغذیه می کنند.

این موجود حرکتی آرام و خواب آلود مانند دارد و به همین دلیل به کوسه های خواب آلود معروف اند. کوسه های گرینلند توسط شکارچیان خورده می شوند در حالی که این موجود سمی ترین گوشت را در میان تمام گونه های کوسه ها دارد. تری متیل آمین اکسید به میزان بالایی در گوشت این کوسه یافت می شود که می تواند سبب گیجی و احساس مستی در شکارچی گردد.

کوسه گرینلند
کوسه گرینلند

رقیب اصلی کوسه گرینلند

تا این لحظه همه شما فکر می کردید کوسه گرینلند رکورددار کهن سال ترین موجود در میان مهره داران است. اما بهتر است اندکی صبر کنید! یک صدف دریایی به نام کوآهاگ با حلقه های رشد سالانه روی پوسته خود رقیب کوسه های گرینلند در زمینه عمر طولانی می باشد. به گفته دانشمندان این صدف می تواند ۵۰۷ سال زندگی کند.

به هر صورت اینک که با عمر طولانی کوسه گرینلند آشنا شدید بدون شک دوست دارید سر این زندگی طولانی را بدانید تا با استفاده از آنها بتوانید مانند کوسه ها عمری طولانی داشته باشید. تصور اینکه انسان هم در ۱۵۰ سالگی به بلوغ برسد و مثلا در ۲۰۰سالگی ازدواج کند خیلی جالب است! چه کسی دوست ندارد  پدر بزرگ ۵۲۰ ساله داشته باشد!    

حیوانات چگونه زلزله را می فهمند؟ سریع ترین حیوان در تشخیص زلزله کدام است؟
بخوانید:
اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع