مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

کشف معدن چگونه انجام می شود؟! مراحل ثبت و برآورد هزینه معدن

۱۴ آذر ۱۳۹۸

همراه شما خوانندگان همیشگی کافه نبات هستیم با مطلبی در خصوص معدن و کشف معدن. همراه ما باشید!

کشف معدن به چه صورت می باشد؟!

درست است که کار در معدن جزو سخت ترین مشاغل در جهان به شمار می رود اما این امر فقط در مورد کارگران معدن صدق می کند و کاشفان معدن و آنها که دست اندر کار استخراج معادن هستند با جذابیت های زیادی از جمله در مورد مسائل مالی روبرو هستند.

شاید فکر کنید کشف معدن کار هر کسی نیست و معادن کلا کشف شده اند و فقط از سرمایه گذاری به دیگری واگذار می شود و یا فقط انتقال معادن وجود دارد ولی اینطور ها هم نیست . چرا که کشور عزیز ما ایران جزو کشورهایی است که معادن زیادی دارد و هفتمین کشور جهان از جهت دارا بودن معادن می باشد.

پس شما هم می توانید یک کاشف معدن باشید ولی به یاد داشته باشید تنها عزم و اراده برای کشف یک معدن نمی تواند شما را به موفقیت برساند.

پس برای کشف معدن کفش هایی از جنس آهن به پا کنید و عزم تان را جزم کرده و با جدیت و تلاش وارد این عرصه شوید.

به خاطر داشته باشید که تنها با برداشتن یک کوله پشتی و لوازمی برای حفاری نمی توانید پا به جاده کشف معادن بگذارید. شما باید مرحله به مرحله وارد این عرصه شوید.

اولین مرحله برای یک کشف عالی و فوق العاده شناسایی است در این مرحله شما باید یک محدوده بزرگ را مد نظر گرفته و به جمع آوری داده ها و نمونه برداری از این محدوده بپردازید.

مرحله بعدی کاری کشف معدن پی جویی است اگر این مرحله را به خوبی شروع کنید و نتایج خوبی در این مرحله کسب کنید معدن شما متولد می شود و آغاز به کار می کند

هدف اصلی از انجام پی جویی جستجوی دقیق وتعیین محل های مرتبط با یک آنومالی است، ا ین امر به معنای این است که شما یک ناهنجاری زمین شناسی که دارای مختصات یک کانسار کانی میباشد را بیابید.

بولارد چیست و چه استفاده هایی دارد؟
بخوانید:

داشتن اطلاعات کافی در زمینه موضوعات زمین شناسی و معادن و حتی اطلاعات جغرافیایی می تواند شما را در این مسیر کمک نماید.

باوری هم که در میان عامه مردم وجود دارد این است که تنها کسانی می توانند در جستجوی معدن باشند که تحصیلات مرتبط با این رشته را داشته باشند ولی این مطلب به طور کلی صحت ندارد و هر کسی که علاقمند باشد و اطلاعات خوبی نسبت به منابع زمینی و جغرافیایی داشته باشد می تواند در این مسیر گام بردارد.

خب حالا اگر شما مواد معدنی را در محدوده ای که شناسایی کردید یافتید باید چه کنید؟

در اینجا مرحله بعدی کشف معدن شما شروع می شود، و در حقیقت می بایست با وزارت صنعت و معدن تماس گرفته و گزارش کارتان را بدهید و آنها نیز کارشناسی برای تأیید منطقه خواهند فرستاد.

البته نقشه هایی نیز در سازمان زمین شناسی کشور موجود است که افراد علاقمند می توانند با مراجعه به آنها مناطقی را بیابند که احتمال بیشتری برای کشف معدن دارند.

همراه داشتن این نقشه ها می تواند زمانی را که برای شناسایی محدوده نیاز دارید را کوتاه تر کرده و موفقیت تان را در راه کشف معدن بیشتر نماید.

کشف معدن
کشف معدن

سابقه معدن کاری در ایران

در همایش اکتشاف معادن که هر دو سال یکبار برگزار می شود اشاره شده است که معدن کاری در ایران قدمتی چند هزار ساله دارد و شاهدی بر این مدعا مردان نمکی زنجان هستند که بیش از دو هزار و پانصد سال قدمت دارند.

همچنین بیش از صد سال است که از تدوین قانون معادن در ایران می گذرد و این مطلب نیز گواهی بر این است کشف معدن و معدن کاران در ایران جایگاهی خاص دارند هرچند کاستی هایی در خصوص برخی قوانین وجود دارد.

از جمله این کاستی ها مشکالاتی ا ست که بر سر راه اکتشاف معادن و کاوشگران معدن وجود دارد می باشد که اخیرا از سوی سازمان صنعت و معدن و سازمان حفاظت محیط زیست اقداماتی برای رفع آنها انجام گرفته است.

مساحت تنگه هرمز چقدر است؟
بخوانید:

گفته می شود ایران از جهت دارای بودن ذخایر معدنی هفت درصد ذخایر معدنی جهان را دارای می باشد. و همین امر می طلبد که برنامه ریزی های کامل و جامعی در مورد بهره برداری از این نعمت های خدادای صورت پذیرد.

مراحل ثبت معدن

سرمایه گذاری در بخش معدن متاسفانه پروسه ای طولانی را طی می کند که به صورت لاصه به ن اشاره می شود:

در ابتدای امر فردی که خواستار سرمایه گذاری در بخش معن می باشد باید محدوده مورد نظر برای سرمایه گذاری اش را مشخص نماید و پس از آن باید به دنبال دریافت گواهی اصالت فنی و مالی برود.

توجه به این نته ضروری است که ثبت محدوده صرفا منوط به داشتن گواهی اصالت خواهد بود.

در صورتی که محدوده ای که سرمایه گذار می خواهد آنجا را ثبت کند خالی بود و قبلا توسط کس دیگری رزور نشده بود باید کفش آهنی اش را به پا کرده و استعلام‌های لازم را از سازمان‌های مختلفی مانند سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین سازمان نظام مهندسی معادن و نیز سازمان صنعت، معدن و تجارت استانی که محدوده مورد نظرش در آن استان قرار دارد و …. را دریافت کند.

بعد از دریافت تمامی این استعلامات باید به دنبال پپروانه اکتشاف بروید تا گواهی کشف برایتان صادر شود.

و پس از دریافت گواهی کشف شما می توانید پروانه بهره برداری برای آن محدوده ای که مشخص کرده اید را دریافت کنید.

برآورد هزینه

خب حالا که کار کشف معدن به پایان رسیده است و شما پروانه ها و مجوزهای لازم جهت بهره برداری از معدن را در اختیاز دارید باید بدانید که چه هزینه هایی را در پیش رو دارید. ما در ادامه این مقاله به شما می گوئیم:

هزینه هایی که پیش از بهره برداری شما با آنها روبرو خواهید بود عبارتند از: هزینه های تهیه طرح و نقشه برای محدوده که برای اکتشاف در نظر گرفته اید به اضافه هزینه دستمزد و حقوق مسئول فنی و کارشناسای که از سوی سازمان نظام مهندسی معادن برای تأیید محدوده می اید.

اولین پمپ بنزین ایران کجا ساخته شد؟ ویژگی های منحصر به فرد قدیمی ترین پمپ بنزین
بخوانید:

به همراه هزینه تبصره دو و سه که برای طرح ها و استعلام ها و صدور گاهی کشف باید به خزانه دولت واریز کنید.

و به اینها پول بیمه را نیز اضافه کنید چون با توجه به مقررات باید از همان ابتدا فعالیت اقتصادی خود را بیمه کنید.

پس از هزینه های مقدماتی شما باید به سراغ خرید ماشین آلات معدنی بوید که نرخ مشخصی ندارند و قیمت آن با توجه به عموامل مختلف تغییر پیدا می کند.

البته خرید ماشین آلات را می توانید زو سرمایه های اصلی معدن تان محسوب کنید چون اگر کار معدن رشد کند این سرمایه به زوری به سودی بزرگ تر به شما بر خواد گشت در حالی که خود این مشاین آلات را هنوز در اختیاز دارید.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع