مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

پرورش ماهی قرمز یک ایده اقتصادی پر سود! + آموزش تولید ماهی قرمز

۴ دی ۱۳۹۸

اگر می خواهید یک کار سودآور و پر درآمد داشته باشید پیشنهاد کافه نبات به شما پرورش ماهی قرمز است. کسانی که در این کار، دستی بر آتش دارند، از درآمد و سود آن باخبرند، شما هم اگر به این ایده اقتصادی فکر کرده اید می توانید از این نوشته به عنوان راهنمای کاری تان استفاده کنید.

برای پرورش این موجود قرمز و کوچک که جزء لاینفک سفره های هفت سین است، باید ابتدا اطلاعات زیادی در این زمینه کسب کنید.

برای شروع هر کاری چه آن کار پرورش ماهی قرمز چه هر ایده اقتصادی دیگری باشد، شما نیاز به کامل کردن اطلاعات خودتان دارید.

پرورش ماهی قرمز

تاریخچه پرورش ماهی قرمز

پرورش ماهی قرمز در حدود ۴۰ سال پیش در استان گیلان به صورت فعالیت جانبی در کنار پرورش ماهی های گرمابی شروع شد.

در این استان به دلیل وجود پتانسیل کافی و موقعیت مناسب برای پرورش ماهی قرمز، می توان از این کار به عنوان یکی از شیوه های کسب درآمدهای میلیونی استفاده کرد.

پرورش ماهی قرمز یک کار خانگی بسیار سودآور و در عین حال ساده می باشد. اگر کسی بخواهد در این کار به سود برسد، نیازمند سرمایه زیادی نیست.

پرورش ماهی قرمز برای رساندن آن به سفره هفت سین و یا آکواریوم های خانگی همیشه طرفداران و خریداران خاص خود را دارد، در واقع این ماهی های زیبا و دوست داشتنی فروش دائمی دارند و شما به راحتی می توانید از فروش آن به درآمد میلیونی برسید.

ماهی های قرمزی که در شب های عید در تنگ ماهی شما یافت می شوند از خانواده ماهی های کپور هستند. این ماهی های قرمز و دوست داشتنی قادرند دمایی بین ۳ تا ۳۰ درجه سانتی گراد را تحمل کنند.

اما دمایی که مورد نیاز ماهی های قرمز و علی الخصوص نوع زینتی آنها می باشد دمایی بین ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتی گراد می باشد.

میزان کار مفید ایران چقدر است؟ + مقایسه با کشورهای خارجی
بخوانید:

آغاز تکثیر ماهی قرمز

برای پرورش ماهی قرمز باید ابتدا جنسیت آنها را مشخص کنید. ماهی های قرمز بعد از دو سال به سن بلوغ می رسند و آمادگی تولید مثل را دارند.

ماهی های ماده از روی شکم برآمده شان قابل تشخیص هستند و ماهی های نر از آنجا قابل شناسایی هستند که به دنبال ماده ها پرسه  می زنند!

یک نشانه دیگر از جنس نر این ماهی ها نقاط جوش مانندی است که در هنگام جفت گیری روی آبشش ها و باله های شان قابل مشاهده است.

شما که قصد پرورش ماهی قرمز را دارید، باید جفت ها را برای تخم گذاری آماده کنید. ابتدا قبل از این که به مرحله تخم گذاری برسند باید روی تغذیه شان دقت کنید.

با تغذیه مناسب قبل از جفت گیری، ماهی ها را تقویت کنید. برای این کار می توانید از کرم خاکی، کرم خونی، میگوی آب شور زنده و …. استفاده کنید.

آکواریومی که شما برای پرورش و تکثیر ماهی نیاز دارید باید دارای مخزنی به عرض ۳۰، طول ۵۰ و ارتفاع ۴۰ سانتی متر باشد. آکواریوم تکثیر شما در بستر نیاز به شن و ماسه ندارد.

بهتر است در آکواریوم تان از گیاهانی که دارای برگ های پهن هستند استفاده کنید. آکواریوم را دور از نور خوشید نگاه دارید. استفاده از فیلترهای اسفنجی برای این مخزن ها توصیه می شود.

همچنین از الیافی که از نایلون و پشم تهیه شده و مخصوص تخم ریزی هستند استفاده کنید.

در پرورش ماهی قرمز برای شروع مرحله تکثیر، در ابتدا باید آکواریوم تکثیر شما به وسیله شیشه و یا هر چیزی که به نظرتان مناسب می آید به دو قسمت تقسیم شود.

در هر کدام از این دو قسمت، ماهی های نر و ماده را به صورت جداگانه نگهداری کنید. بعد از یکی دو روز باید ارتفاع آب آکواریوم تکثیرتان را تا ۵/۱۲ سانتی متر کم کنید.

پرورش الاغ ، شغلی پر سود با سرمایه کم/ محصولات شیر الاغ و سود هنگفت آن
بخوانید:

بعد از این کار دیواری که بین ماهی های نر و ماده قرار داده اید را بردارید و آنها را برای امر جفت گیری و تخم گذاری وارد حریم یکدیگر کنید.

در این مرحله با استفاده از یخ های قالبی کوچک، دمای آکواریوم را کم کنید تا ماهی های ماده شما تشویق به تخم گذاری شوند. اگر در این مرحله بعد از ۵ روز ماهی های شما تخم گذاری نکردند مرحله اول را از سر بگیرید.

اما اگر گلوله های کوچک ژله مانندی را در آب مشاهده کردید، به خودتان تبریک بگویید، این گلوله های ژله ای همان تخم هایی هستند که منتظرش بودید.

برای پرورش ماهی قرمز، بعد از این که ماهی ها تخم گذاشتند، به سرعت آنها را از آکواریوم خارج کنید چون این والدین گرامی علاقه زیادی به خوردن تخم های خود دارند.

بعد از خارج کردن ماهی ها از آکواریوم دمای آب را در ۱۸ درجه سانتی گراد ثابت نگاه دارید. با این کار بعد از ۴ یا ۵ روز ماهیان نوزاد شما متولد خواهند شد.

در پرورش ماهی قرمز باید بدانید که آنها در مورد غذایی که می خورند وسواس خاصی ندارند. تمام جانواران کوچکی که در آب زندگی می کنند و بی مهرگان پست و همچنین بذر گیاهان، همه خوراکی هایی هستند که این ماهی ها به آن علاقه دارند.

از ضروری هایی که ماهی قرمزها برای خوردن به آن نیاز دارند مواد حاوی کاروتن است که رنگ بدن آنها را تامین می کند. البته رنگ این ماهی های گلی به عوامل متعددی که یکی از آنها ژنتیک است بستگی دارد.

از دیگر مواردی که روی رنگ این ماهی ها تاثیر دارد، دسترسی این موجودات کوچک، به غذای گیاهی می باشد.

زمانی که تراکم ماهی های قرمز زیاد باشد، اکثرا ترجیح می دهند از جلبک های پلانکتونی، علی الخصوص جلبک های سبز تغذیه کنند. در این زمان، سرعت رشد آنها آهسته تر می شود ولی رنگ ماهی درخشان تر از دیگر مواقع می گردد.

مراحل گرفتن جواز کسب چگونه است؟ مدارک لازم و مدت زمان صدور جواز کسب
بخوانید:

همچنین تکثیر ماهی های قرمز به صورت طبیعی در دریا به این صورت است که، ماده این ماهی ها خود را به محلی که گیاهان زیادی تجمع دارد می رساند، آب را به شدت به هم می زند، در این زمان هر دو جنس نر و ماده شروع به رهاسازی تخمک ها و اسپرم ها می کنند.

این تخمک ها چه بارور شده و چه بارور نشده به ساقه و برگ های گیاهان می چسبند و بعد از بارور شدن، جنین درون تخم ها شکل می گیرد و نوزادهای شان بعد از چند روز آزاد می شوند و به صورت مستقل زندگی خود را شروع می کنند.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع