مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

پرورش الاغ ، شغلی پر سود با سرمایه کم/ محصولات شیر الاغ و سود هنگفت آن

۱۵ آذر ۱۳۹۸

پرورش الاغ در عصر حاضر نشان می دهد که همپای با پیشرفت تکنولوژی جایگاه این حیوان زبان بسته که سال های سال مورد ظلم و بی رحمی انسان قرار گرفته بود نیز در حال بهتر شدن است. از گذشته دور تاکنون هرجا که نیاز به بارکشی در مسیرهای سخت کوهستانی احساس می شد، انسان بدون فکر سراغ  الاغ ها و قاطرها می رفت. امروزه اما با پیشرفت طب سنتی و آگاهی بشر به خواص بی نظیر الاغ این حیوان نیز همانند گاوها و گوسفندها به چرخه پرورش وارد گشته اند.

دلیل عمده توجه به پرورش الاغ در سال های اخیر در ایران قیمت بالای شیر الاغ در کشورهای اروپایی ست. شیر این حیوان چهارپا پس از فراوری به صورت پنیر به کشورهای اروپایی صادر می شود و از این راه می توان درآمد هنگفتی به جیب زد.

با ما در مجله اینترنتی کافه نبات همراه شوید تا اطلاعات لازم در مورد پرورش الاغ را به دست آورید و شاید شما هم به جرگه کسانی که در کار پرورش الاغ هستند بپیوندید.

پرورش الاغ، کاری پر سود

شاید تا سال های اخیر کسی باور نمی کرد که پرورش الاغ کار پرسودی باشد اما اینکه بسیاری می دانند که پرورش این حیوان بی آزار چقدر سود می تواند به همراه داشته باشد. دلیل این کار هم خواص منحصر به فرد موجود در شیر خر می باشد.

مزرعه پرورش الاغ

ایجاد یک مزرعه پرورش الاغ با حدود ۵۰ رأس از این حیوان سرمایه بالایی لازم ندارد و می توان با ۱۹۰ میلیون تومان شروع کرد. البته در نگاه اول ممکن است این سرمایه کمی زیاد به نظر برسد اما زمانیکه شیر تولید شده را فروختید و به قیمت واقعی آن پی بردید، بدون شک از اینکه سرمایه خود را در این راه هزینه کرده اید پشیمان نخواهید شد. از سویی هم مراحل مختلف این حرفه از تولید و نگهداری گرفته تا موارد دیگر به تخصص بالایی نیاز  ندارد.

پرورش ماهی قرمز یک ایده اقتصادی پر سود! + آموزش تولید ماهی قرمز
بخوانید:

پنیر شیر الاغ، کالایی باارزش در بازارهای اروپایی

اگر بدانید که یک کیلو پنیر تهیه شده از شیر الاغ در بازارهای اروپایی با قیمت باور نکردنی ۱۰۰۰ پوند به فروش می رسد، بدون شک در احداث یک مزرعه پرورش الاغ شک و تردید نخواهید کرد. به گفته کسانی که در کار پرورش این حیوان هستند برای تولید هر کیلو پنیر به حدود ۲۵ کیلو شیر الاغ نیاز است.

براساس امار موجود در مورد مزارع پرورش الاغ های شیری در ایران می توان گفت که شیر این حیوان در قرارداد های کلان سالانه هر کیلو نزدیک به ۱۵ هزار تومان و به صورت خرده فروشی توسط خانه ها هر  کیلو ۳۰ هزار تومان به فروش می رسد.

چینی ها و رونق بخشیدن به بازار پرورش الاغ

یکی از عوامل مهمی که سبب گرم شدن بازار پرورش الاغ شده بدون شک تاجران چینی می باشند. الاغ ها در چین حیوان محبوبی هستند که تقریبا از تمام قسمت های آن استفاده مفید صورت می گیرد. در طب سنتی چین از پوست الاغ نوعی پلاتین تولید می شود که برای درمان سرگیجه، قاعدگی نامنظم، بی خوابی و بهبود گردش خود بسیار مفید است.

تاجران چینی در سال های اخیر بازارهای گرمی برای خرید و فروش الاغ در سراسر جهان به راه انداخته اند. بازرگانان چینی در گذشته برای خرید الاغ مجبور بودند به کشورهای آفریقایی سفر کنند اما امروز به رسم شدن پرورش الاغ در کشورهایی آسیایی از جمله ایران، این کشورها نیز به لیست تاجران چینی اضافه شده است.

 خرهای چینی کم شده اند!

یکی دیگر از عوامل توجه به پرورش الاغ در کشورهایی غیر از کشورهای آفریقایی که به نوع خاستگاه پرورش این حیوان به شمار می روند، کاهش چشمگیر جمعیت الاغ ها در چین می باشد. براساس آمار موجود جمعیت این حیوان در چین با یک سقوط فاحش روبرو شده است و شاید یکی از دلایل آن رشد صنعتی روز افزون چینی ها باشد.

«تستر غذا» شغلی خوشمزه و پر درآمد! یک تستر از هر رستوران چقدر می گیرد؟!
بخوانید:

اینکه جمعیت الاغ ها در چین از ۱۲ میلیون رأس در سال ۱۹۹۰ میلادی به ۶ میلیون رأس کاهش یافته برای چینی ها نگران کننده است. تاجران چینی برای جبران این کمبود به کشورهای دیگر روی آورده اند و همین مسأله سبب شده پرورش  الاغ به یک کار پرسود در دنیا تبدیل گردد. این مسأله اما از سویی قیمت  الاغ را در کشورهای مختلف در مقایسه با سال های گذشته افزایش داده است.

پرورش دهندگان الاغ در کنیا به طور مثال می گویند قیمت این حیوان در سال های اخیر به برابر افزایش یافته است. دولت کنیا در این راستا و برای اینکه درآمد خود از ناحیه پرورش الاغ را افزایش دهد کشتارگاه هایی را تأسیس کرده می توانند روزانه ۱۰۰ رأس الاغ را ذبح کرده به چین صادر کنند.

فضولات الاغ، عنبر نسارا

خدا وکیلی اگر بدانید که حتی فضولات حیوانی به نام الاغ هم امروزه بدون استفاده نمی مانند، حتما از طریق رسانه های پر مخاطب شکایات زیادی از ظلم در مورد این حیوان سخن خواهید گفت و خواستار توجه بیش از پیش به خر خواهید شد.

امروزه اگر یک مزرعه پرورش الاغ داشته باشید حتی از ناحیه فروش فضولات آن نیز می توانید درآمد کسب کنید. فضولات الاغ امروزه «عنبر نسارا» نامیده می شود که در طب سنتی کاربردهای زیادی دارد و می تواند برخی مشکلات جسمی را برطرف سازد. گذشته از این دیگر فرآورده های الاغ مانند روغن قلم و پی(چربی) نیز هم اکنون با قیمتی نزدیک به ۴۰ هزار تومان در بازار ایران به فروش می رسد.

به هرصورت اینک که دانستید پرورش الاغ چه کار و کسب پرسودی ست بدون شک به دنبال احداث یک مزرعه برای نگهداری این حیوان خواهید گشت.

اینک می دانید که درمان بیماری هایی چون آسم، قند خون، آلرژی و سرماخوردگی و کاهش تب ناشی از عفونت ها همه و همه با شیر الاغ ممکن می شود. کسی چه می داند شاید بعد از خواندن این مطلب با خود آرزو می کنید ای کاش در  کودکی به جای شیرگاو، شیر خر می خوردید تا اکنون از نظر جسمی به مشکلی برنخورید! با این اوصاف زین پس باید الاغ را سلطان نامید و شیرش را طلای سفید خواند و به اشتیاق به سراغ خرید شیر این حیوان چهارپا در سوپرمارکت ها رفت!

میزان کار مفید ایران چقدر است؟ + مقایسه با کشورهای خارجی
بخوانید:
اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع