مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

وینستون چرچیل و زندگی پر فراز و نشیب او/ از جنگ جهانی تا فرار از زندان

۱۸ آذر ۱۳۹۸

مردم عادی در بریتانیا وینستون چرچیل را سمبل زیرکی و نیرنگ می پندارند. چرچیل با نام کامل وینستون لئونارد اسپنسر چرچیل سیاستمدار و نویسنده بریتانیایی بود که دوبار یعنی در فاصله سال های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵ میلادی و همزمان با شروع و ادامه داشتن جنگ جهانی دوم و سپس در سال های ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۵ به نخست وزیری بریتانیا رسید. چرچیل در ادبیات ید طولایی داشت و موفق شد در سال ۱۹۵۳ جایزه نوبل در رشته ادبیات را به خود اختصاص دهد.

با ما در مجله اینترنتی کافه نبات همراه شوید تا وینستون چرچیل را بهتر بشناسید.

وینستون چرچیل از ۳۰ نوامبر سال ۱۸۷۴ تا ۲۴ ژانویه ۱۹۶۵ به عنوان سیاستمدار و نویسنده مطرح بریتانیایی زندگی کرد. دوره اول نخست وزیری وی در بریتانیا با شروع جنگ جهانی دوم همراه شد و برخی تصمیمات فوق العاده وی سبب شد شهروندان بریتانیایی لقب مردم نیمه اول قرن بیستم را به او بدهند. مجله تایم در سال ۱۹۴۹ به تبعیت از حس مردم نسبت به این شخصیت برجسته سیاسی، وی را به عنوان مرد نیمه اول قرن بیستم انتخاب کرد. وی در سال ۱۹۴۰ نیز یک بار به عنوان مرد سال مجله تایم انتخاب شده بود.

وینستون چرچیل

ویژگی های برجسته وینستون چرچیل

وینستون چرچیل که به زیرکی شهرت داشت دارای برخی ویژگی های منحصر به فرد بود که در طول جنگ جهانی دوم در اتخاذ بسیاری از تصامیم به وی کمک شایانی نمود. به طور کلی بعضی از خصوصیات اخلاقی و ویژگی های سیاسی چرچیل را می توان به صورت «استفاده از جمله وقت یادگیری و تغییر است زمانیکه مسائل برخلاف میلش بود، نترسیدن از چالش های زندگی، اعتقاد به داشتن شریک در هر کاری برای رسیدن به پیروزی، چندین پرواز بر فراز آسمان آلمان در جنگ جهانی دوم، تصمیمات مبتنی بر حقیقت، قدرت بالا در تمرکز، عذرخواهی از زیردستان هنگام انجام اشتباه، عفو کردن مخالفان خود، متنفر نبودن از هیچ کس، انجام نود درصد کارها در هماهنگی با دیگران، وقت گذاشتن زیاد برای سخنرانی های خود، مطالعه کردن کتب مهم فلسفی و اقتصاد در سن بیست و یک سالگی، پل پیروزی ساختن از شکست ها و سکوت در برابر توهین» دسته بندی کرد.

ایگناتس زملوایس ، قهرمان کاهش مرگ و میر زنان حامله
بخوانید:

تولد وینستون چرچیل

وینستون چرچیل در سال ۱۹۷۴ میلادی به دنیا آمد، پدرش لرد راندولف چرچیل پسر سوم دوک هفتم بریتانیا مارلبورو و مادرش جنی جروم دختر یک سرمایه گذار ثروتمند در بروکلین بود. در آن زمان یعنی اواخر قرن نوزدهم ازدواج شاهزادگان و نجیب زادگان انگلیسی با زنان پولدار آمریکایی بسیار رواج داشت و ازدواج پدر وینستون چرچیل نیز از این قاعده مستثنی نبود.

وینستون یک برادر به نام جک داشت که در سال ۱۸۸۰ میلادی به دنیا آمد. نکته جالب در مورد مادر وینستون این است که وی پس از مرگ لرد راندولف دو بار دیگر نیز ازدواج کرد و در هر بار همسران وی بیست سال از خود او جوان تر بودند. وی تا سال ۱۸۹۵ که درگذشت در انگلیس ماند.

قوی در تاریخ و ضعیف در زبان های خارجی

زندگی و استعداد های وینستون چرچیل نیز مانند بسیاری از سیاسیون بزرگ دنیا مالامال از نقاط ضعف و قوت بود. وی توانست به سختی به مدرسه نظامی راه پیدا کند. وینستون در تاریخ و انشای انگلیسی قوی و در دیگر موضوعات درسی بسیار ضعیف بود.

گفته شده وی در یادگیری زبان های خارجی بسیار بی استعداد بود: در یکی از امتحانات زبان لاتین پس از دو ساعت سر جلسه نشستن تنها نام و مشخصات خود را روی برگه نوشته بود. دوبار در امتحان ورودی کالج نظامی سلطنتی سندهرست مردود شد و سرانجام در امتحان سوم به کمک معلم خصوصی اش موفق به راهیابی به این کالج گشت. اما چون نمره او کم بود تنها در کلاس سواره نظام توانست شرکت کند، بخش پیاده نظام سطحی بالاتر داشت.

شکست چرچیل در جنگ جهانی اول

ورود به پارلمان بریتانیا در اسل ۱۹۹۰ نقطه شروع فعالیت های سیاسی وینستون چرچیل به حساب می آید. وی بیش از شصت سال اما  توانست در این پست خود را حفظ نماید. چرچیل در سال ۱۹۰۸ توانست اولین جایگاه خود در کابینه را به دست آورد و در ادامه در سال ۱۹۱۱ با رسیدن به مقام اولین لرد نیروی دریایی که معادل وزیر نیروی دریایی در رتبه بندی نظامی آمریکا به حساب می آید، به پیشرفت های خود ادامه داد.

پدر ادبیات عرب از ناف افغانستان! «مدرس افغانی» که بود؟
بخوانید:

در جنگ جهانی اول حمله ای دو طرفه شامل حملات دریایی و زمین علیه امپراطوری عثمانی را راه اندازی کرد تا راه ارتباط با روس ها که متحد بریتانیا بود را هموار سازد و همین طور بتواند بر جبهه شرقی آلمان ها فشار لازم را وارد نماید. کشتی های جنگی متفقین اما در تنگه داردانل در نزدیکی استانبول امروزی با مقاومت شدید عثمانی ها روبرو شد. عثمانی ها سه کشتی متفقین را نابود کردند و به کشتی دیگر نیز به شدت آسیب دید. در این حمله نیروهای زمینی متفقین نیز پس از چندین ماه جنگ و مبارزه در شبه جزیره گالیپولی موفق به پیروزی نشدنند و با قبول ۲۵۰ هزار تلفات مجبور به عقب نشینی شدند. این شکست سبب شد چرچیل سمت خود در نیروی دریایی را از دست بدهد.

شکست حزب چرچیل

حزب وینستون چرچیل در  انتخابات عمومی که پس از ده سال جنگ برگزار شد، شکست خورد. در سال ۱۹۴۵ آلمان تسلیم شد اما ژاپن حاضر به تسلیم نشد و بریتانیا اولین انتخابات خود را برگزار کرد. حزب محافظه کار چرچیل که از سوی حزب کارگر به حزبی ضد رفاه و ضد کارگری معرفی شده بود انتخابات را به حریف باخت. چرچیل هنگام شکست گفت دموکراسی یعنی همین، چیزی که برایش جنگیدیم! وی سرانجام در سال ۱۹۵۱ به نخست وزیری بازگشت و تا سه سال و نیم در این پست ماند.


فرار وینستون چرچیل از زندان بوئرها

فرار وینستون چرچیل از زندان بوئرها در آفریقای جنوبی سبب شهرت و در ادامه برنده شدن در انتخابات شد. بوئرها نوادگان مهاجران هلندی که در آن زمان با انگلیس می جنگیدند، بودند. در سال ۱۸۹۹ بوئرها به قطار حامل چرچیل حمله کردند و چرچیل را دستگیر و زندانی نمودند. چرچیل هنگام دستگیری به عنوان افسر ارتش و خبرگار جنگی در هند، سودان و افریقای جنوبی فعالیت می کرد. وینستون شب از دیوارهای اردوگاه بالا رفت و گریخت.

جمشید کاشانی ، ریاضی دان و منجم بزرگ ایرانی را بهتر بشناسید
بخوانید:

دو نفر از زندانیان دیگر که با او فرار کرده بودند به زندان بازگشتند اما چرچیل هرگز بازنگشت و بدون اینکه برنامه ای داشته باشد به راه خود ادامه داد. وی سرانجام به کمک یک انگلیسی دیگر که مدیر معدن ذغال سنگ بود از آفریقای جنوبی فراری داده شد و با کشتی به بریتانیا منتقل گشت.

به هر صورت چرچیل نیز هماننند دیگر سیاسیون زندگی مالامال از فراز و نشیب را تجربه کرد. اخلاق چرچیل در تحمل رقبا و نترسیدن از شکست ها از نکات برجسته زندگی او به شمار می رود.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع