مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

نگهداری غذا به روش اصولی! آیا فریز کردن باقیمانده غذا ضرر دارد؟

۱۲ آذر ۱۳۹۸

این روزها اگر سری به یخچال و فریزرهای موجود در خانه ها بزنیم با مواد غذایی پخته و نپخته زیادی روبرو می شویم که فریز شده اند و برای روز مبادا نگه داشته شده اند، اما نگهداری غذا در شرایط و ویژگی های خاصی امکان پذیر است که ما در این مقاله از کافه نبات به شما می گوئیم باقیمانده غذا را چگونه نگهداری کنید.

نگهداری غذا
نگهداری غذا

روش های نگهداری باقیمانده غذا

برای همه ما پیش آمده است که بخواهیم باقیمانده غذایی را پخته ایم، بصورت سالم نگهداری کنیم و امکان استفاده مجدد از آن را داشته باشیم بدون اینکه غذا فاسد شده باشد.

برای این منظور معمولا از فریز کردن استفاده می شود و این در حالی است که اختلاف نظرهای زیادی در خصوص فریز کردن یا فریز نکردن باقیمانده مواد غذایی وجود دارد.

برخی می گویند در تمامی منابع علمی در خصوص فریز کردن و نگهداری باقیمانده غذا چنین عنوان شده است که باقیمانده غذا را نباید فریز کرد و حداکثر می توان آن را تا ۴۸ ساعت در یخچال نگهداری و استفاده کرد.

و برخی دیگر نیز می گویند تنها ترین و ایمن ترین راه برای نگهداری باقیمانده غذا که سلامت غذا را حفظ کرده و آسیب و خطری برای سلامتی انسان نداشته باشد، فریز کردن آ نها است.

فریز کردن یا نکردن؛ مسأله این است…

موافقان و مخالفان فریز کردن باقیمانده غذا هر کدام دلایل خود را برای این کار دارند، و آنچه در این میان مهم تلقی می شود سرگردانی و حیرت خوانندگان است که بالاخره با باقیمانده غذاهایمان چه کنیم؟ و آیا امکان این وجود دارد که برای مواقعی که دستمان بند است و یا سر کار هستیم غذایی را بصورت زیاد پخته و در بسته بندی های متناسب در فریزر قرار دهیم تا بعدها از آن استفاده کنیم یا نه؟

نظر موافقان فریز کردن باقمیانده غذا

موافقان می گویند: بهترین روش برای ماندگاری بیشتر مواد غذایی و ساییر خوراکی ها نگهداری آنها در فریزر است هر چند نمی توان تمام مواد غذایی را در مدت زمان مشخص و یکسانی در فریزر قرار داد و اصولا روش ها و نکات فریز کردن مواد غذایی و نگهداری صحیح آنها با توجه به نوع ماده ی غذایی که مد نظر است متفاوت می باشد.

رژیم پسر زایی برای پدر و مادر/ توصیه های جداگانه برای پدر و مادرها برای پسر زایی
بخوانید:

گفته می شود غذایی که در دمای صفر درجه ی فارنهایت نگهداری شود، سالم خواهد ماند. و در واقع فریز کردن یکی از بهترین راه های نگهداری باقیمانده غذا به شمار می رود. چرا که در این روش حرکت مولکول ها کاهش یافته و همین امر سبب می شود که میکروب ها غیر فعال شده و در همان مرحله بمانند.

عمل فریز کردن غذا باعث می شود که باکتری ها و کپک ها و سایر مخمرها در حین عمل انجماد غیر فعال شوند و سبب جلوگیری از رشد میکرو ارگانیسم هایی می شود که به فاسد شدن غذا تسریع می بخشد و به همین روند از غذا محافظت می کنند.

البته باید در نظر داشت که در هنگام انجماد زدایی این میکروب ها دوباره فعال شده و می توانند آنقدر تکثیر شوند که سبب بروز بیماری های میکروبی گردند.

مخالفان با عمل فریز کردن غذا

در مورد غای مانده و نحوه نگهداری از آن دو مبحث از نظر کارشناسان مهم شمرده شده است یکی مبحث ارزش غذایی غذاهای باقیمانده است و دیگری هم بحث بهداشت این غذاها.

گفته می شود که مانده غذا ارزش غذایی به مراتب کمتری نسبت به غذای تازه دارد و به همین دلیل است که توصیه می شود که حتی الامکان غذا به میزان همان وعده مصرفی تهیه و مصرف شود.

همچنین غذا پس از اینکه طبخ شد نمی بایست بیشتر از ۲ ساعت در بیرون از یخچال بماند در غیر ا ین صورت مستعد ابتلا به انواع الودگی و در نتیجه بروز بیماری در افراد شود.

مصرف غذاهایی که از قبل باقی مانده اند چه اینکه در فریزر نگهداری شده باشند یا در یخچال سبب ایجاد بی حالی و بروز حالت های تهوع در انسان می شود و ضعف و پیری زودرس بدن را تسریع می بخشد.

از سوی دیگر بدن انسان برای هضم و جذب غذاهای مانده نیاز به انرزی بیشتری دارد و فرایندی را طی می کند که این عمل موجب از بین رفتن سلول های بدن می گردد و پیر سلولی را به دنبال خواهد داشت.

آلودگی هوای مشهد و هزار و یک نکته مهم!
بخوانید:

هرچند نگهداری غذا در یخچال نیز تحت شرایط خاص و با رعایت اصول و ویژگی هایی امکان پذیر است.

در خصوص بهداشت نگهداری غذا های مانده نیز ملزم به رعایت یک سری اصول و نکاتی هستیم که درغیر آن صورت باقیمانده غذا تبدیل به عاملی برای ابتلا به بیماری ها می گردد.

راه چاره چیست؟!

پس از خواندن نظرات مختلف در خصوص نگهداری غذا و نحوه آن در نهایت به نظر می رسد که جانب احتیاط رعایت شده و سعی کنیم هر وعده غذایی را به همان میزانی که مورد مصرف قرار می گیرد تهیه کرده و از پختن مقدار زیادی غذا و نگهداری آن خودداری کنیم.

اگر هم امکان این امر وجود نداشته باشد بهتر است باقیمانده غذا در یخچال نگهداری شده و طی ۴۸ ساعت مصرف شود.

وی در نهایت اگر نیاز به زمان طولانی تری برای نگهداری غذا باشد چاره ای جز فریز کردن آن نیست چون حداقل باقیمانده غذا دچار فساد نشده و خراب نمی شود هر چند ارزش غذایی آن پایین خواهد آمد.

اما در فریز کردن و نگهداری غذا در فریزر نیز باید یک سری نکاتی را حتما رعایت کنید که به آنها اشاره می کنیم:

در ابتدا دقت کافی در ظرفی که برای این کار کنار گذاشته اید داشته باشید چرا که واکنش های شیمایی که میان غذا و ظرف نگهداری آن رخ می دهد اهمیت زیادی خواهد داشت.

از ظرف درب دار برای این کار استفاده کنید.

قبل از قرار دادن غذا در فریزر مطمئن شوید که غذا سرد شده است.

حجم زیادی از غذا را در یک ظرف نگهداری نکنید و سعی کنید مقدار کمی از غذا و در ظرف های متعدد استفاده کنید تا در هنگام گرم کردن آن دچار مشکل نشوید.

برای گرم کردن غذا سعی کنید از مایکرو ویو استفاده کنید چرا که شعله های گاز ممکن است نتواند همه ی غذا به بصورت یکنواخت گرم کند و در نتیجه باکتری های موجود در غذا دوباره فعال شده و سبب بروز بیماری گردند.

کبد مصنوعی که با استفاده از چاپگرهای سه بعدی تولید می شود
بخوانید:
اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع