مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

نهنگ بلوگا (نهنگ سفید)؛ قناری دریا را بهتر بشناسید

۱۶ آذر ۱۳۹۸

نهنگ بلوگا با آن شکل خاص خود به راحتی از دیگر پستانداران دریایی قابل تشخیص می باشد. این حیوان آبزی دریایی بزرگ به دلیل صدای درشتی که دارد به قناری دریا نیز مشهور است. این حیوان عظیم الجثه با طولی در حدود پنج متر و رنگ کاملا سفید در عین حال که زیبا به نظر می رسد می تواند ترسناک هم باشد.

این نهنگ و یک آبزی دیگر به نام شبه نهنگ تک شاخ که در آب های نزدیک به قطب شمال زندگی می کنند دو عضو برجسته تیره تک دندانان را تشکیل می دهند.

با ما در مجله اینترنتی کافه نبات همراه شوید تا نهنگ سفید را به درستی بشناسید.

معرفی نهنگ سفید    

نهنگ بلوگا که از نظر ساختار فیزیکی به دلفین شبیه است از نسل نهنگ ها تک شاخ می باشد. اگرجه این نهنگ در مقایسه با نهنگ های دیگر جثه کوچکتری دارد اما در نوع خود بزرگ به شمار می رود. این نهنگ از جمله انواع نهنگ های قطبی و زیر قطبی می باشد که در حدود ۵ متر طول و نزدیک به ۱ و نیم تن وزن دارد. این حیوان دریایی در هنگام تولد ۸۰ کیلوگرم وزن دارد و زمانیکه به سن بلوغ رسید دارای رنگی سفید، سر گرد و کوچک و تیغه پشتی می شوند و به راحتی قابل تشخیص می باشد.

این پستاندار دریایی خیلی آرام شنا می کند و خوراکش ماهی هاست. تعداد این نهنگ ها هنگام مهاجرت به پوشش یخ اقیانوس ها بستگی دارد. 

نهنگ بلوگا
نهنگ بلوگا

نهنگ بلوگای نر

اگرچه نهنگ بلوگا نر و ماده تفاوت چندانی با هم ندارد اما نهنگ های نر معمولا جثه ای بزرگ تر از نهنگ های ماده دارند، طول نوع نر این حیوان دریایی از ۳٫۶ تا ۶٫۷ متر متغییر است اما میانگین طول ماده این پستاندار دریایی ۳٫۶ متر می باشد. وزن این جانور از ۴۰۰ تا ۱۵۰۰ کیلوگرم می باشد. بچه های ۸۰ کیلویی هنگام تولد ۱٫۵ تا ۱٫۶ متر طول دارند

کوسه گرینلند ، پادشاه مرموز و غول پیکر دریاها با عمری عجیب!
بخوانید:

بچه نهنگ ها در ابتدا رنگی خاکستری دارند که با گذشت زمان و نزدیک شدن به سن بلوغ رنگ آنها نیز به سفید کامل تبدیل می شود. برخلاف دیگر آب باز سانان، این نهنگ در جلو سر خود بخشی به نام ملون دارند که به شکل گوی می باشد.

شکل سر این جانور با دمیدن حیوان در سینوس ها تغییر می نماید چون مهره های موجود در قسمت سر این حیوان برخلاف دیگر نهنگ ها و دلفین ها به هم پیوسته و جوش خورده نیست، این خاصیت به حیوان این امکان را می دهد تا به راحتی سر خود را در جهت های گوناگون بچرخاند. این نهنگ دندان دار در هر فک آرواره خود ۱۷ تا ۲۰ دندان دارد. تعداد کل دندان های این جانور به ۳۴ تا ۴۰ عدد می رسد.

محل زیست نهنگ بلوگا

همان طور که گفته شد نهنگ بلوگا در آب های قطب شمال با عرض جغرافیایی ۵۰ تا ۸۰ درجه زندگی می کنند. برخی از این پستانداران دریایی در حوضه آبی رودخانه سن لوران در استان کبک کشور کانادا نیز یافت می شوند. در فصل تابستان این نهنگ ها به دهانه رودخانه ها آمده تغذیه کرده زاد و ولد می نمایند. در این هنگام دمای آب بین ۸ تا ۱۰ درجه سلسیوس می باشد. 

مشاهده نهنگ بلوگا در رودخانه تیمز انگلیس

همان طور که گفته شد نهنگ سفید به مهاجرت علاقه زیادی دارد، این سفرهای طولانی اما نشانه خوبی به شمار نمی رود: به اعتقاد دانشمندان محیط زیست تغییرات مخرب جوی سبب مهاجرت این دسته از نهنگ ها می شود. در این راستا وقتی نهنگ های سفید دریای سیاه به طور ناگهانی در رودخانه تیمز انگلستان مشاهده شدند جدای از ایجاد شادی برای مردم موجب نگرانی دانشمندان محیط زیست شد چراکه احتمال مرگ آنها در رودخانه ها افزایش می یافت.

شکارچیان نهنگ بلوگا

علاوه بر تغییرات جوی که نهنگ آبی را تهدید می کند وجود برخی شکارچیان نیز حیات این پستاندار دریایی را با خطر روبرو ساخته است. دیگر گونه های نهنگ ها، خرس های قطبی و نهنگ های قاتل از بزرگترین شکارچیان نهنگ های آبی به حساب می آیند.

حیوانات چگونه زلزله را می فهمند؟ سریع ترین حیوان در تشخیص زلزله کدام است؟
بخوانید:

زمانیکه این نهنگ ها در میان یخ ها گرفتار می شوند، خرس های قطبی به سراغ آنها آمده این جانوران را شکار می کنند. انسان ها نیز برای این نهنگ ها یک دشمن به شمار می رود. در گذشته اسکیموها این حیوان را شکار می کردند و این خطر در حال حاضر که شکار این حیوان شکل تجاری گرفته خطر بیش از گذشته می باشد. آلودگی های محیطی نیز جان این نهنگ ها را تهدید می کند.

در بدن نهنگ های سفیدی که در خلیج نسیت لورنیس در کشور کانادا زندگی می کنند مقادیر بالایی از آلاینده ها یافت شده است، اجساد این حیوانات به دلیل نفوذ آلاینده ها به لاشه های سمی تبدیل شده اند.

نهنگ بلوگا و آکواریوم

نهنگ سفید به دلیل رنگ خاص خود و نیز ظاهری زیبا معمولا گزینه خوبی برای انسان ها جهت نگهداری آنها در آکواریوم به حساب می آید. این نهنگ انگار یک نوع لبخند همیشگی بر صورت خود دارند که در کنار رنگ خیره کننده شان انسان ها را تشویق کرده در آکواریوم ها و پارک های حیات دریایی از آنها نگهداری کنند. مقایسه این گونه از نهنگ ها با خوک دریایی نشان می دهد که نهنگ ها به مراتب در معرض دید بیشتر می باشند.

نهنگ بلوگا دریای گرینلند غربی

مطالعه نحوه زندگی نهنگ سفید همانند سایر گونه های نهنگ ها کار آسانی نبود. کارشناسان و محققین برای کسب اطلاعات لازم در مورد زندگی نهنگ های سفید به روش توزیع ماهی کاد در قطب شمال متوسل شدند. این نهنگ ها به ماهی کاد علاقه زیادی دارند و معمولا به اعماقی می زنند که بیشترین دسترسی را به توده های این ماهی داشته باشند. نهنگ های سفید حتی حاضرند برای به دست آوردن ماهی کاد تا عمق ۱۰۰۰ متری پایین بروند.

نهنگ بلوگا
دسته نهنگهای بلوگا

مشاهده نهنگ های سفید دریای گرینلند غربی، اقیانوس برینگ شمالی و دریای چوکچی نشان داد که این پستانداران پس از شیرجه زنی و تغذیه از ماهی های کاد در اعماق زیاد دوباره به محل های نیمه عمیق بازگشته در امتداد نواحی که از عمق کم به سوی عمق زیاد شیب دارند حرکت می کنند.

خواص صابون شیر الاغ و روش استفاده از این محصول پر فایده
بخوانید:

به هر صورت اینکه که نهنگ بلوگا را شناختید بدون شک دوست دارید این حیوان خنده رو را هرچه زودتر از نزدیک ببینید! با تماشای این پستاندار زیبا شاید به خود و هم نوعان خود بگویید دیگر از آلوده کردن طبیعت دست بردارند تا شاهد مرگ این نهنگ ها نباشیم.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع