مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

میزان کار مفید ایران چقدر است؟ + مقایسه با کشورهای خارجی

۱۵ دی ۱۳۹۸

میزان کار مفید ایران چقدر است؟ چه راه هایی برای افزایش بهره وری نیروی انسانی می توان در برنامه کار قرار داد؟ میزان این فعالیت مفید در دیگر کشورها به چه صورت است؟

کار و تلاش از عناصر فرهنگی مهم و تعیین کننده ای هستند که شعار رونق تولید را تحقق می بخشند و می توان به وسیله آن به موفقیت ها و پیشرفت های چشم گیری در کشور رسید.

در واقع با تکیه بر این فاکتور مهم می شود تمام کمبودها و مشکلات پیش روی یک کشور را به آسانی رفع کرد. همچنان که بسیاری از کشورها توانسته اند با استفاده از آن به قله های موفقیت برسند.

در میزان کار مفید ایران و سایر کشورها، البته که فرهنگ کشورهای مورد نظر بسیار تاثیرگذار است. اکثر کشورها از نظر آداب و سنن و فرهنگ از یکدیگر دور و چه بسا در تناقض با هم هستند.

اما این که بسیاری از جوامع پیشرفته با رهنمون هایی که در دین اسلام بر آن ها تاکید شده است به موقعیت و پیشرفت های چشم گیری دست پیدا کرده اند قابل انکار نیست.

این در حالی است که ما به عنوان مسلمان هیچ بهره ای از راهنمایی های اسلام در زمینه پیشرفت و توسعه و آبادانی نبرده ایم!

کار مفید ایران

حداکثر ساعت کاری مفید در ایران

اطلاعات و آمارها نشان می دهد کار مفید ایران در مقایسه با بسیاری از کشورها مانند ترکیه، ژاپن، کره جنوبی، افغانستان و پاکستان بسیار کمتر است.

دلایل بسیاری وجود دارد که باعث می شود ساعت کار مفید ایران کمتر از حد معمول باشد. از جمله این دلایل می توان به عدم وجود تناسب در دستمزد کارکنان با کاری که انجام می دهند، عدم مدیریت صحیح، عدم نظارت لازم، سیستم فرسوده کاری، بالا بودن نیروی انسانی و بسیاری مسائل دیگر اشاره کرد.

همه این موارد باعث شده اند تا نیروی کار و ساعت کار مفید ایران کمتر از برخی کشورها باشد.

پرورش الاغ ، شغلی پر سود با سرمایه کم/ محصولات شیر الاغ و سود هنگفت آن
بخوانید:

پایین بودن ساعت کار مفید برای کشوری مثل ایران که قسمت عمده ی از اقتصادش به صورت دولتی اداره می شود شاید تا حد زیادی جای نگرانی داشته باشد.

این آمار و درصد پایین کار مفید ایران که بر اساس تحقیقات به دست آمده است، خبری بسیار آزار دهند و تکان دهنده است، چرا که ساعت کار مفید در بخش های دولتی به شدت پایین تر از بخش های خصوصی است.

همین آمارها نشان داده است در بهترین حالت ساعت کار مفید ایران، روزانه حدود دو ساعت و در هفته به در خوش بینانه ترین حالت به ۱۱ ساعت هم نمی رسد.

ایرانی ها در طول هفته چیزی در حدود ۷ ساعت کار مفید می کنند. این در حالی است که بر طبق قانون کار، مقدار ساعت کاری روزانه در بخش های مشمول قانون ۸ ساعت اعلام شده است.

کاهش کار مفید ایران باعث می شود میزان بهره وری به شدت کاهش پیدا کند و در نتیجه کم کم فاصله میان پیشرفت تولید و رشد اقتصادی از کشورهای پیشرفته و یا حتی در حال توسعه بیشتر و بیشتر شود.

ساعت کار مفید ایران در سال به ۸۰۰ ساعت می رسد، این در حالی است که همین زمان در کشورهایی مانند ژاپن، کره جنوبی و چین به ترتیب ۲۴۲۰، ۱۹۰۰ و ۱۴۲۰ ساعت می باشد!

در کشور ترکیه این ساعت کار مفید ۱۳۳۰، پاکستان ۱۱۰ و افغانستان ۹۵۰ ساعت می باشد و این در مقایسه با ۸۰۰ ساعت کاری در ایران شرایط شان مناسب تر است.

آماری که از ساعت کار مفید ایران گزارش شده است، مجموع ساعت کاری مفید در هر دو بخش خصوصی و دولتی می باشد.

طبق بررسی های مرکز پژوهش مجلس و آمار ارائه شده توسط ایشان، متوسط ساعات کار روزانه ای که به صورت مفید در بخش های دولتی می توان برآورد کرد ۲۲ دقیقه است و این مسئله بسیار وحشتناک تر می شود که بدانیم اقتصاد ایران تا حد زیادی دولتی است.

مراحل گرفتن جواز کسب چگونه است؟ مدارک لازم و مدت زمان صدور جواز کسب
بخوانید:

اگر به این آمار استناد کنیم، می توان بخش عمده ای از پس رفتگی و عدم پیشرفت کشور را به همین ساعت کاری غیر مفیدی که در ارگان های دولتی پیاده می شود مرتبط دانست.

به این ترتیب که اگر یک نیروی انسانی کاری که روزانه به او محول شده است را به هر دلیلی انجام ندهد، بخش تولیدی کشور صدمه می بیند و در پی آن بخش های دیگر نیز دچار اختلال می شوند.

عواملی که پیش تر گفته شد از جمله ضعف مدیریت و عدم تناسب کار و دستمزد و همچنین تعطیلی هایی که در روزهای میانی هفته اتفاق می افتد همه و همه دست به دست هم داده و افت کار مفید ایران را رقم زده اند.

کارشناسان و محققان این امر بر این باورند که با وجود پایین بودن بهره وری کار، تعطیلات زود به زود و نابهنگامی که در کشور وجود دارد و کاهش ساعات اداری را در پی دارد کشور را متوجه آسیب های بیشتری می کند.

کار مفید ایران و یا بهره وری نیروی کار از عوامل بسیار موثر در شکوفایی و توسعه هر کشور به حساب می آید و با این وجود است که میزان ساعات کاری در کشور به همان تباهی است که پیش تر گفته شد.

کیفیت کار و ساعات مفید کاری در کشورهای توسعه یافته بسیار بالاست و این جوامع به فکر افتاده اند که ساعات استراحت برای نیروی کاری انسانی خود را بالا ببرند.

این حقیقت بیانگر آن است که صرف بالا بردن ساعات کاری نمی تواند باعث افزایش راندمان کار شود. کشورهای عقب مانده باید با الگوبردرای های صحیح از سازوکارهایی که بر کشورهای موفق حاکم است در ارتقاء بهره وری نیروی کار سعی خود را به کار بگیرند.

صد البته که رفع مشکلات بیکاری و بالا بردن ضریب اشتغال زایی می تواند یکی از محرک ها برای بالا بردن ساعت کار مفید ایران باشد.

پرورش ماهی قرمز یک ایده اقتصادی پر سود! + آموزش تولید ماهی قرمز
بخوانید:

مسئولین و نهادها می توانند با همگرایی و هم افزایی بیشتر از پیش و کوشش های شبانه روزی در بخش های تولید و صنعت، به موفقیت هایی در بحث اقتصاد کشور دست پیدا کنند.

همچنین سیاست های اشتغال باید متناسب با رکودها و رونق ها تنظیم شود تا کارمندی که بخشی از اقتصاد کشور را در دست دارد حداقل با فشاری که بر او وارد می شود ساعات کاری خود را بیهوده هدر ندهد و انگیزه ای برای وقت گذاشتن روی کار داشته باشد.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع