مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

موسیقی راک را چگونه از دیگر سبک های موسیقی تشخصی دهیم؟

۲۵ آذر ۱۳۹۸

موسیقی راک نیز همانند دیگر سبک های موسیقی فراز و فرودهای خاص خود را داشته است. «دوره زمانی، روش اجرا، ویژگی های جغرافیایی و نوع سازهای به کار رفته» از ویژگی های برجسته هر سبک موسیقی می باشد که سبب تفاوت در انواع سبک های موسیقی در دنیا شده است.

یکی از انواع پر طرفدار سبک های موسیقی، راک می باشد. این موسیقی مردم پسند و پرطرفدار که در سال های میانی دهه ۱۹۵۰ میلادی به طرفداران موسیقی در سراسر جهان عرضه شد، در ابتدا «راک اند رول» خوانده می شد و در ادامه به طور خلاصه راک نام گرفت. ضرب های خشن و ترکیب گیتار با صداهایی فوق العاده تقویت شده از ویژگی های برجسته این موسیقی می باشد.

با ما در مجله اینترنتی کافه نبات همراه شوید تا جزئیاتی جالت در مورد موسیقی را ک به دست آورید.

موسیقی راک

موسیقی راک چیست؟

موسیقی راک را باید به سیاه پوستان نسبت داد چون که از آهنگهای محلی و بومی سیاه پوستان غرب آمریکا نشأت گرفته است. اساس این ساز که رنگ و بوی عامیانه دارد را گیتار  تشکیل می دهد، گیتاری که ریشه آن به فرهنگ روستائیان سفیدپوست آمریکا برمی گردد.

موسیقی سبک ریتم و بلوز که خود نوعی موسیقی برای رقص در میان سیاه پوستان است پس از ترکیب با موسیقی بلوز، جاز و سردوهای برگرفته شده از انجیل ساختار راک های اولیه را تشکیل می داد. راک اما تنها در عرض یک دهه چنان پیشرفتی را تجربه کرد که از یک سبک ساده و رقص محور به سبکی آمیخته با رنگ های مختلف، مضمون شعرهای عالی و تکنیک های  گیتار الکترونیک تبدیل شد. موسیقی سبک راک که خود از سبک هایی چون ریتم و بلوز و کانتری تأثیر گرفته در دهه شصت میلادی گسترش یافت و در بریتانیا و سراسر ایالات متحده آمریکا رواج پیدا کرد.

به عبارت دیگر، دهه شصت میلادی را باید دوره کلاسیک راک نامید چون در این دهه سبک های زیر مجموعه آن شامل بلوز راک، فولک راک، کانتری راک، جاز راک همه و همه در این دوره پدید آمدند. اتفاق دیگری که در این دوره افتاد استفاده از این موسیقی برای تحریک جنبش های فرهنگی و سیاسی بود.

موسیقی محلی در ایران و جهان/ موسیقی محلی و عصر حجر!
بخوانید:

تشخیص موسیقی راک

تشخیص این سبک از دیگر سبک های موسیقی کار چندان آسانی نیست: تنوع زیاد و مشترکاتی که با این سبک با دیگر سبک های موزیک دارد کار تشخیص این موسیقی مردم پسند از دیگر انواع موسیقی را دشوار ساخته است. ملودی محوری با ریتم چهار چهار که بر ضرب های قوی تأکید می کند از ویژگی های بارز  راک می باشد. این موسیقی به عنوان یک سبک ریتمیک توسط سازهایی همچون گیتار برقی، گیتار باس، درام و غیره نواخته می شود. به عبارت ساده تر باید گفت یک ضرب یکنواخت با صدایی بلند مدام در قطعه راک تکرار می شود. یکی دیگر از مشخصات راک بلندی صدا در آن است.

انواع آن

همان طور که گفته شد دهه شصت میلادی دوره طلایی موسیقی راک نامیده می شود. در این دوره شکل کلاسیک موسیقی را به وجود آمد و با گذشت زمان در بریتانیا و سراسر آمریکا کشانده شد. در دهه های بعدی انواع مختلف این موسیقی با حفظ ویژگی های اصلی راک به وجود آمد. انواع زیرمجموعه های این موسیقی پرطرفدار شامل موارد زیر می باشد:

هارد راک

با شروع دهه هفتاد میلادی موسیقی راک نیز شاهد پیشرفت ها و شاخ و برگ های زیادی شد. در این دهه باندهایی که راک می نواختنند از سبک های راک در دهه شصت فاصله گرفتند و آن را توسعه دادند. پینک فولید یکی از گروه هایی بود که در دهه هفتاد این موسیقی را به اوج رساند. استفاده از اشعار عمیق که حالت اعتراضی داشتند و توسعه سبک پراگسیو راک دهه هفتاد را از آن خود ساخت. سبک هارد راک درست زمانی به وجود آمد که هنرمندان ملودی های خشن تر را به راک دهه شصت اضافه کردند و از اشعار تاریک تر و عمیق تر استفاده نمودند.

موسیقی راک

گام پنتاتونیک که در سبک بلوز هم کاربرد دارد در هارد راک به وفور یافت می شود. گیتار الکتریکی و گیتار باس و درامز در هارد راک کاربرد گسترده دارد. استفاده از آکوردهاست نقطه تمایز هارد راک از بلوز می باشد: هارد راک برخلاف بلوز از آکوردهای ماژوری که در گام مینور ریشه دارد استفاده می کند. گروه هایی مثل گانز ان روزر، لد زیلین، ون هان، ارواسمیت و ای سی دی در توسعه هارد راک نقش برجسته داشتند.

موسیقی سنتی ایرانی و جزئیاتی جالب درباره آن
بخوانید:

پانک راک

یکی دیگر از انواع موسیقی راک، پانک راک می باشد. این شاخه در دهه هشتاد میلادی شکل گرفت. پروتوپانک ریشه اصلی بانک راک را تشکیل می دهد. این سبک را نمی توان یک سبک منحصر به فرد نامید چون گونه های متنوع موسیقی از جمله گاراژ راک در این شاخه دیده می شود. پاک راک در مقایسه با راک دهه ۱۹۷۰ میلادی، سریع تر و سنگین تر است که آهنگ هایی کوتاه، سازآرایی بی آلایش و متن های سیاسی پوچ گرا از ویژگی های بارز آن می باشد. سرکشی های دوران جوانی و روش های فکری ضد استبدادی و رفتار خودت آن را انجام بده در پانک را مشاهده می شود.

کالج راک

کالج راک که در بریتانیا به آن موسیقی مستقل می گفتند شاخه ای از آن است که آهنگ سازی و خوانندگی متفاوتی دارد و چندین زیر شاخه در آن با یکدیگر تلفیق شده است. در کالج راک ساختار آهنگ سازی و ترانه نویسی مشخصی وجود ندارد و هرچه که می خواهند خلق می کنند. خود کالج راک چندین زیرشاخه دارد که یکی از آنها سبک گرانچ می باشد. این سبک در دهه نود میلادی توسط گروه افسانه ای نیروانا به یک سبک جهانی تبدیل شد.

نوای به شدت غیرطبیعی و ناهجار گیتار الکترونیک، استفاده از عناصر متضاد در آهنگ سازی، تند و کند شدن ریتم آهنگ و خشم و ملایم شدن صداها به صورت مکرر و متون بی تفاوت پر از وحشت» از ویژگی های اصلی این سبک از موسیقی می باشد.  

همن طور که دیدید همانند دیگر سبک های آهنگ در طول ادوار مختلف تغییرات مختلفی را تجربه کرده است. از دهه شصت که دوران کلاسیک نامیده می شود تا دوره تازه که به راک مدرن مشهور است. به هر صورت این سبک موسیقی که گیتار الکترونیک پایه و اساس آن را تشکیل می دهد روز به روز در حال تغییر است.

فرهنگستان ادب فارسی چه می کند؟!
بخوانید:
اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع