مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

مراحل گرفتن جواز کسب چگونه است؟ مدارک لازم و مدت زمان صدور جواز کسب

۱۳ آذر ۱۳۹۸

گرفتن جواز کسب از جمله موارد مهمی است که هر کسی که قصد راه اندازی شغلی را دارد باید انجام دهد. فرد داوطلب ایجاد شغل قبل از دادن تعهد، اجاره یا خریدن محل برای ایجاد شغل باید برای گرفتن پروانه کسب به اتحادیه صنف مربوطه مراجعه کرده درخواست کتبی خود را تحویل دهد. اتحادیه مربوطه موظف است پس از ثبت شماره و تاریخ درخواست در دفتر ویژه ثبت، رسید را به متقاضی تحویل دهد. براساس قوانین نظام صنفی شروع و ادامه هرگونه کسب و کار مستلزم دریافت پروانه کسب می باشد.

با ما در مجله اینترنتی کافه نبات همراه شوید تا مراحل مختلف گرفتن جواز کسب را بشناسید.

اهمیت گرفتن جواز کسب

گرفتن جواز کسب از این جهت الزامی ست که فرد اجازه راه اندازی کار و شغل مورد نظر خود را پیدا می کند. پروانه کسب در حقیقت گواهینامه ای ست که نشان می دهد فرد متقاضی مهارت فنی لازم برای انجام یک کار یا حرفه را دارد در غیر اینصورت فعالیت داوطلب راه اندازی کار غیرقانونی شمرده می شود. این پروانه اشتغال از سوی اتحادیه ذی صلاح صادر می گردد. افراد فاقد هرگونه پروانه کسب و بیکارانی که در قانون بیمه بیکاری گنجانده شده اند در صدور پروانه کسب اولویت دارند.

گرفتن جواز کسب
گرفتن جواز کسب

به  عبارت ساده تر جواز کسب به مدرکی اطلاق می شود که به فرد داوطلب اجازه می دهد به صورت دائم (برای پنج سال) یا به صورت موقت(برای یک سال) کار و حرفه مد نظر خود را آغاز نماید. با صدور این پروانه اشتغال فعالیت های کاری فرد قانونی محسوب شده وی می تواند براساس قوانین و ضوابط کشوری نیازها و خواسته های مشتریان و ارباب رجوع خود را رفع نماید.

مشاغل دارای جواب کسب از نظر مردم و مشتریان قابل اعتماد می باشند.  

 شرایط گرفتن جواز کسب

گرفتن جواز کسب مسلزم دارا بودن شرایط خاص خود می باشد: ارائه سند مالکیت یا اجاره نامه رسمی و معمولی معتبر یا دیگر قراردادهای ناقله شامل سرقفلی، هبه، وصیت تملیکی، صلح در مقام بیع یا اجاره یا عرضه قراردادهایی که بین متقاضی و افراد حقیقی و حقوقی دولتی و غیر دولتی منعقد شده از ضروریات به شمار می رود.

میزان کار مفید ایران چقدر است؟ + مقایسه با کشورهای خارجی
بخوانید:

ارائه تعهدنامه محضری قبول مسئولیت حقوقی ناشی توسط صاحبان اسناد معمولی نیز الزامی است. اخذ جواز کسب برای مکان های تجاری، کارگاهی و اداری آزاد است. گواهی اداره مالیات که نشان می دهد متقاضی بدهی های خود را پرداخت کرده نیز از الزامات درخواست پروانه اشتغال می باشد. راه اندازی مراکز آموزشی مستلزم سپری کردن دوره های آموزشی زیرنظر کمییون نظارت می باشد اما کسانیکه پروانه کسب دریافت کرده اند نیازی ندارند این دوره های آموزشی را پشت سر بگذرانند.

مدارک لازم برای گرفتن جواز کسب

همان طور که گفته شد گرفتن جواز کسب نیازمند شرایط و ارائه مدارک خاص خود می باشد. این مدارک شامل:

 • سند ملکی محل راه اندازی شغل یا اجاره نامه رسمی
 • مبایعه نامه ای که به نام خود شخص متقاضی باشد
 • مجوز شهرداری یا دیگر سازمان های دولتی در صورت نیاز
 • کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان
 • کپی کارت شناسایی و کارت ملی متقاضی
 • تصویر آخرین مدرک تحصیلی
 • فیش سه میلیون ریالی حق عضویت در واحد صنفی
 • گواهی عدم اعتیاد
 • ارائه کارت سلامت برای متقاضیان مشاغل در زمینه های مواد غذایی، بهداشتی و آرایشی
 • عدم سوء پیشینه
 • گواهی پشت سرگذاشتن ده ساعت آموزش
 • دوازده قطعه عکس سه در چهار
 • گواهی نامه داشتن مهارت در رشته هایی که نیاز به تخصص دارد
 • گواهی اداره اماکن نیروی انتظامی

می باشند.

زمان لازم برای صدور جواز کسب

پس از اینکه تمامی مراحل گرفتن جواز کسب طی شد و در صورت قبول شدن درخواست فرد متقاضی به فرد یک کد ده رقمی تعلق می گیرد. از آنجایی که درخواست پروانه اشتغال در برخی رشته های تخصصی به برخی اطلاعات خاص خود نیازدارد توصیه می شود این  کار توسط موسسات حقوقی معتبر و زیر نظر وکلای با تجربه صورت گیرد. به طور معمول و در صورت کامل بودن مدارک حدود ۱۵ روز طول می کشد تا پروانه کسب صادر شود.

پرورش الاغ ، شغلی پر سود با سرمایه کم/ محصولات شیر الاغ و سود هنگفت آن
بخوانید:

 برخی تبصره ها  برای اخذ پروانه اشتغال

گرفتن جواز کسب خود نیازمند توجه به برخی ضوابط می باشد. برخی از این تبصره ها شامل «مراجعه و تحویل کتبی درخواست توسط متقاضی قبل از واگذار کردن هرگونه تعهد، اجاره یا خرید مکان، ثبت شماره و تاریخ درخواست توسط صنف مربوطه در دفتر و دادن رسیدن به متقاضی، تحویل کتبی پاسخ قبولی یا رد به متقاضی از سوی اتحادیه طی ۱۵ روز با احتساب روزهای تعطیلی رسمی، ارائه مدارک و اسناد لازم از سوی متقاضی ظرف مدت سه ماه از زمان تحویل درخواست، ارائه دلایل رد درخواست به صورت کتبی از سوی اتحادیه به متقاضی، تحویل اعتراض متقاضی به رد درخواست خود طی مدت ۲۰ روز از تاریخ دریافت رد درخواست و رسیدگی و پاسخ کتبی به متقاضی معترض از سوی اتحادیه طی پانزده روز » می باشند.

  همان طور که دیدید گرفتن جواز کسب مستلزم ظوابط و شرایط خاص خود می باشد. در صورتیکه فرد متقاضی شرایط لازم را داشته باشد و بتواند حداکثر طی سه ماه از تاریخ تحویل درخواست به اتحادیه مربوطه مدارک و اسناد لازم را بدون کم و کاستی به اتحادیه تحویل دهد، صدور جواز کسب بیش از پانزده روز طول نمی کشد.

به طور خلاصه می توان مراحل مختلف دریافت پروانه اشتغال را به صورت

 1. تحویل کتبی درخواست
 2. ارائه مدارک لازم
 3. استعلام از ادارات مختلف دولتی
 4. مشخص شدن وضعیت نظام وظیفه فرد متقاضی
 5. ارائه سوابق کاری متقاضی
 6. ارائه مدارک لازم دیگر
 7. بررسی درخواست توسط رئیس اتحادیه
 8. صدور پروانه کسب و تحویل به متقاضی

دسته بندی کرد.

به هر صورت گرفتن جواز کسب علی رغم برخی مشکلات و گرفتاری های خاص خود از این جهت که می تواند اعتماد مشتریان دریافت کننده خدمات را جلب کند اهمیت دارد. زمانیکه مشتریان جواز کسب را روی دیوار ببینند خاطرشان جمع می شود که همه چیز قرار است به صورت قانونی صورت گیرد و هیچ شک و شبه یی در کار نیست.

پرورش ماهی قرمز یک ایده اقتصادی پر سود! + آموزش تولید ماهی قرمز
بخوانید:
اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع