مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

فواید کرسی چیست؟ سنتی قدیمی که هزار و یک فایده دارد!

۲۱ آذر ۱۳۹۸

تصویر ذهنی نسل ما از کرسی نه آنقدر گنگ و مبهم است که ندانیم کرسی چیست و فوایدش کدام است و نه آنقدر واضح و گویا است که خاطره ای از دورهمی های زیر کرسی داشته باشیم. ما تنها ذوق پدران مان و برق نگاه مادران مان را دیده ایم و شنیده ایم وقتی که صحبت از فواید کرسی می شود؛ این مقاله از کافه نبات یاد ایام قدیم کرده و مطالبی در خصوص کرسی و فواید آن را تهیه و تنظیم کرده تا شاید فرصتی دوباره فراهم شود برای زمستان های گرم زیر کرسی…

زمستانی گرم با کرسی های قدیمی…

هر ساله زمستان که می رسد پدر و مادرها مجالی می یابند تا از خاطرات قدیم شان و کرسی های که مادران بر پا می کردند و دورهمی های گرم شان در شب های سرد سال سخن بگویند.

البته هنوز هم کم نیستند مناطقی از ایران عزیزمان که همچنان این سنت زیبای قدیمی را حفظ کرده و زمستان شان را زیر کرسی هایی از جنس مهربانی سر می کنند.

اما برای جوان تر که شاید تصویر واضحی از کرسی ندارند شاید چندان مفهوم و تصویری روشن وجود نداشته باشد. سوالی که اکثر فرزندان از والدین شان می پرسند این است که کرسی چیست؟ کارکردش چگونه است و فواید کرسی چیست؟

کرسی چیست؟!

کرسی سیستم پیچیده ای ندارد ولی در عین سادگی اش بسیار جذاب است، به طوری که اگر یک مرتبه امتحانش کنید حتما شما هم از طرفداران پر و پا قرصش خواهید شد. و اگر دوست داشته باشید به سادگی می توانید در منزل تان محلی را آماده کنید تا باز هم پای کرسی به خانه هایمان باز شود.

فواید کرسی
فواید کرسی

اصل و اساس کرسی میزی است به ابعاد یک متر در یک متر. هر چند این شکل و ابعاد قابل تغییرند و شما می توانید حتی چهارپایه ای مستطیل شکل داشته باشید و یا حتی دایره ای.

فواید قهوه چیست؟ ۸ ویژگی مهم قهوه که شاید نمی دانستید!
بخوانید:

ارتفاع این میز یا چهارپایه از زمین باید حدود سه وجب باشد. فواید کرسی

لحاف از ملزومات اصلی کرسی است. لحافی بزرگ و گرم که روی چهارپایه قرار داده می شود تا گرمای حاصل از کرسی به بیرون راه پیدا نکند.

دور تا دور کرسی را با تشکچه هایی پهن می پوشانند. و در اطراف آن بالش ها و متکاهایی قرار می دهند که وقتی افراد دور آن جمع شوند راحتی کاملی داشته باشند.

حالا نوبت می رسد که به روی کرسی که سلیقه ی زنانه و روح کدبانوگری زنان را می طلبد. پارچه هایی از جنس ترمه و یا جاجیم و… زینت بخش روی کرسی است. و در نهایت سینی بزرگی که بساط تنقلات روی آن چیده شده است تا وقتی دور هم جمع شدید به حرف زدن و حافظ خوانی و خاطره گویی دست تان هم مشغول و دهان تان هم شیرین باشد.

فواید استفاده از کرسی

در طب سنتی مطلبی تحت عنوان فوائد کرسی وجود ندارد و این بدان جهت است که قدیم استفاده از کرسی جزو بدیهیات بوده و از فوائد و خواص آن را نیز به طور تجربی بهره می برده اند.

اما امروزه مباحث زیادی تحت عنوان خواص و فواید کرسی مطرح می شود که به وسیله تفحص و بررسی های مختلف و علم استنباطی می توان به آن پی برد.

در طب سنتی گرم نگه داشتن بدن در فصل سرد سال به خصوص قسمت هایی از بدن که از گرما و حرارت طبیعی بدن دور هستند خیلی مهم است و اگر در معرض سرما قرار بگیرند بدن دچار بیماری و ضعف می گردد.

از جمله مناطقی از بدن که گرم نگه داشتن آنها سفارش شده است قسمت هایی از بدن مانند کلیه ها و پشت کمر و دست و پاها می باشد که دورترین فاصله را با مرکز اصلی بدن را دارند.

اگر به نوع پوشش مردم در قدیم الایام نگاهی بیندازید می بینید که در کنار همه لباس ها شالی هم همواره برای بستن دور کمر وجود داشت. این شال وظیفه گرم نگه داشتن کلیه و پشت کمر را به عهده داشته است تا به این وسیله بدن از رطوبت و سردی در امان بماند.

فواید انار چیست؟ از ارزش غذایی و خواص بی نظیر انار چه می دانید؟
بخوانید:

استفاده از کرسی می تواند بدن را گرم و بیماری های ناشی از سردی و رطوبت را کاهش دهد.

از سوی دیگر گرم نگه داشتن و ماساژ دست و پا با آب گرم نیز به عنوان درمان در بهبود عملکرد دستگاه گوارش همواره در طب سنتی توصیه شده است.

کرسی نیز دقیقا همین کار را در مورد گرم نگه داشتن دست ها و پاها انجام می دهد.

در استفاده از کرسی فواید بسیار دیگری نیز ذکر شده است که از جمله آنها می توان به رفع کم خونی، پاکسازی بدن و درمان آرتروز رماتیسم ، درد زانو و درد کمر و دیسک و… نام برد.

گفته می شود در ا ثر گرمای کرسی و به طبع آن گرم شدن پاها مغز استخوان که مسوول خونسازی در بدن می باشد شروع به فعالیت کرده و عملیات خون سازی را بهبود می بخشد. هنگامی که خون سازی در بدن به خوبی انجام شود به رفع کم خونی در بدن می انجامد.

همچنین گرم شدن بدن در زیر کرسی سبب می شود که عروق آرام آرام گشاد شوند و هنگامی که بدن در حالت افقی قرار داشته باشد و گرمای کافی نیز به بدن برسد خونرسانی در بدن بهتر انجام گرفته و همین امر سبب می شود که مواد زائد از سلول ها و بافت های بدن خارج شده و به پاکسازی بدن می انجامد.

اگر دقت کرده باشید درهای مفصلی مانند درد زانو، کمر و مهره‌های پشتی در زمستان و با سرد شدن هوا شدت می گیرند که علت این دردها سرمای هوا در فصل زمستان می باشد.

قرار گرفتن بدن در زیر کرسی و گرم شدن بدن می تواند به تسکین درهای مفصلی و … کمک کند.

از سوی دیگر لحاف کرسی هم به دلیل اینکه از جنس نخ و پشم می باشد می تواند الکتریسیته ساکن در بدن را دفع کرده همچنین ضد سودا بوده و آرامش بخش می باشد.

فواید شیر الاغ چیست؟ خواصی بی نظیر از شیر الاغ که مطمئنا نمی دانید!
بخوانید:

هرچند فواید کرسی به اینها که نام بردیم خلاصه نمی شود ولی همین مقدار هم کافی است تا ترغیب شویم و زمستان امسال را متفاوت تر از سالهای قبل با پهن کردن بساط کرسی بگذرانیم.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع