مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

عوارض رنگ مو ! هنگامی که رنگ ها خطرناک می شوند …

۲۱ آذر ۱۳۹۸

رنگ کردن موها علاوه بر اینکه به عنوان یک کار تفریحی و فانتزی قلمداد می شود در بسیاری از افراد به عنوان یکی از اقدامات اصلی برای پوشاندن موهای سفید به شمار می رود. اما رنگ کردن مکرر موها می تواند برای شما و بدن تان عوارضی به دنبال داشته باشد. همراه با ما باشید تا عوارض رنگ مو را بشناسید:

هنگامی که رنگ ها خطرناک می شوند…

رنگ ها هنگامی که در مو به کار می روند، هیجان می بخشند، تغییر ایجاد می کنند، زیبایی می آفرینند، و برای مدتی حال و هوایمان را عوض می کنند.

برخی از ما دوست داریم موهایمان را رنگ بزنیم تا علاوه بر اینکه تغییر کنیم و زیباتر به نظر برسیم، سسفیدی موهایمان را نیز بپوشانیم.

عوارض رنگ مو
عوارض رنگ مو

سفیدی هایی که همه بر اثر گذشت زمان به دست نیامده اند که برخی از آنها جنبه وراثتی داشته و برخی نتیجه فشار و استرس ها و یا استفاده از برخی داروها می باشند. عوارض رنگ مو

در هر صورت اگر جزو کسانی هستید که تفنننی یا از روی اجبار باید موهایتان را رنگ کنید حتما به آثار و عوارضی که رنگ های مو از خود به جا می گذارند توجه کنید.

طبق تحقیقات پزشکان استفاده ی مداوم از رنگ های مو می تواند سلامت شما را به خطر بیندازید و خطر ابتلا به برخی سرطان ها را در شما بالا ببرد.

البته همه رنگ هایی که برای مو به کار می روند عوارض بد و وحشتناکی ندارند به عنوان مثال رنگ های گیاهی که از گیاهانی مانند حنا یا روناس و خضاب و بابونه و ایدیگو و یا سایر گیاهان به دست می آیند شاید خواص و فایده هایی نیز برای موها داشته باشند.

تنها مشکلی که در مورد رنگ موهای گیاهی وجود دارد این است که این رنگها فاقد تنوع بوده و از ترکیبات آنها نمی توان رنگ های زیادی با طیف های زیبا و خاص ایجاد کرد.

از سوی دیگر رنگ های شیمیایی با انکه دارای تنوع و ظرافت و گستردگی در رنگ هستند اما به دلیل داشتن مواد خطرناکی در ترکیبات خود بسیار مضر بوده و استفاده مداوم از آنها هرگز توصیه نمی شود.

عوارض و خطرات استفاده زیاد از رنگ مو

عوارض رنگ مو برای بدن را می توان در دو موضوع بررسی کرد:

عوارضی که رنگ بر روی پوست و موی سر می گذارند

ترکیبات شیمایی موجود در رنگ های مو اگر به طور مداوم و مکرر برای فرد انجام شود می تواند زیان های زیادی برای شما داشته باشد.

چنانچه پزشکان می گویند که استفاده مکرر و نادرست از رنگ مو سبب بروز موخوره در موها و آسیب دیدیگی در آنها می گردد.

مو خشک شده و به طبع آن شکننده و حساس خواهد شد و حالت زبر پیدا خواهد کرد و این امر به این دلیل است که چربی طبیعی پوست که به عنوان نوعی محافظ عمل می کند در اثر رنگ زدن های متوالی از بین خواهد رفت.

از سوی دیگرمی تواند این رنگ زدن ها سبب بروز حساسیت های پوستی قرمزی و خارش در ناحیه پوست سر شده و باعث تشکیل شوره در پوست تان گردد.

در برخی موارد حساسیت به مواد تشکیل دهنده رنگ مو باعث حساسیت های آلرژیک نیز شده و حتی دیده شده که باعث تورم و قرمزی شدید و سوختگی در ناحیه های مورد استفاده شده است.

از دیگر عوارض رنگ مو که می توان به آن اشاره کرد ایجاد تاول هایی روی پوست و حتی ریزش موها می باشد.

کسانی که با رنگ مو مدام در تماس هستند می دانند که برای تهیه رنگ باید از یک ماده شینمایی به نام اکسیدان استفاده کنند که همین ماده موجب دفرمه شدن و ضعیف شدن ریشه و پیاز مو شده و در نهایت به مرگ سلول های ساقه مو می انجامد.

تازه اینها در صورتی است که از رنگ مو به تنهایی بخواهید استفاده کنید ولی اگر دوست داشته باشید پایه موهایتان را روشن تر کنید تا از رنگ های فانتزی و متنوع تری بر روی موهایتان استفاده کنید مجبور به استفاده از ریموور یا دکلره خواهید بود.

دکلره خود به تنهایی می تواند آسیب هایی جدی به پوست و موی سرتان بررساند.

عوارض رنگ مو روی کل بدن شما!

طبق تحقیقات جدیدی که دانشمندان انجام داده اند به این نتیچه رسیده اند که استفاده مکرر و مداوم از رنگ مو سبب بروز سرطان می گردد.

گفته می شود یکی از عوارضی که این رنگ ها برای بدن میتوانند داشته باشد خطر ابتلا به انواع سرطان می باشد.

سرطان لنفوما که در سیستم لنفاوی ممکن است روی دهد یکی از انواع این سرطان ها می باشد که در میان کسانی که با رنگ مو زیاد سر و کار دارند رو به افزایش است.

طی بررسی ها و مقالات تحقیقی که در این زمنیه به نگارش رسیده است خطر ابتلا به این سرطان از سال ۱۹۸۰ تا کنون ۲۰ درصد افزایش یافته است.

اما این پایان ماجرای عوارض رنگ مو نمی باشد و گفته می شود خطر ابتلا به سرطان دیگی از جمله سرطان مثانه و سرطان سینه نیز می تواند جزو عوارض رنگ های مکرر برای مو باشد.

گذاشتن کلاه بر روی موهای رنگ شده که سبب گرم شدن مو و نتیجه بهتر برای رنگ گیری می شود باعث می شود که مواد و ترکیبات شیمیایی از طریق گرم شدن پوست سر وارد خون شوند و همین مساله خطر ابتلا به سرطان مثانه را بالا می برد.

آنچه گفتیم تنها نمونه از هزارات عارضه ای بود که رنگ زدن های متوالی می توانست بر روی بدن شما داشته باشد.

اغلب ما از رنگ زدن برای پوشاندن سفیدی موهایتمان استفاده می کنیم ولی بهتر است به کمی اندیشیدن به این عوارض تغییری در نگاه و دیدگاه مان ایجاد کرده و واقعیت سپید رنگ موهایمان را آنگونه که هست بپذیریم و از امروز خود را با آنچه هستیم دوست بداریم.

اگر باز هم اصرار به رنگ کردن موهایتان داشتید تمام جوانب احتیاط را رعایت کرده و سعی کنید از میزان و دفعات رنگ کردن ها بکاهید و فواصلی را میان رنگ هایتان ایجاد کنید.

همچنین از تقویت موهایتان غافل نباشید.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع