مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

ساکنان بومی آمریکا چه کسانی بودند؟ سرنوشت سرخ پوست های آمریکایی چه شد؟

۱۲ آذر ۱۳۹۸

سرخ پوستان به عنوان ساکنان بومی آمریکا شناخته شده اند. آن ها قبل از کشف این قاره در همه جای این سرزمین به استثنای منطقه هاوایی زندگی می کردند. (جزئیاتی جالب از زندگی سرخپوست ها)

از آنجایی که روز استقلال آمریکا در سال ۱۷۷۶ بوده است، آمریکا به عنوان یک کشور تاریخش به حدود دویست سال پیش بر می گردد اما به عنوان زیستگاه انسان ها، باید گفت پیشینه ای بسیار کهن دارد.

ساکنان بومی آمریکا

از اولین افرادی که خود را به قاره آمریکا رساندند، گروهی از افرادی بودند که با عبور از قاره آفریقا به قاره های دیگر رفته بودند. دسته ای از این افراد در حدود صد هزار پیش ابتدا به قاره آسیا و اروپا رفته و بعد از مدتی تعدادی از این افراد  خود را به اقیانوس آرام و قاره استرالیا رساندند. پس از ان در حدود ۱۴۰۰۰ سال پیش از طریق قاره آسیا و تنگه برینگ به قاره آمریکا وارد شدند. محققان از این نخستین ساکنان آمریکایی، سنگ نگاره ها، گورستان ها و تعدادی اشیاء که باقی مانده است را کشف کرده اند.

ساکنان بومی آمریکا
ساکنان بومی آمریکا

اقوام سرخ پوست بومی آمریکا به آن دسته از بومیان قدیمی و کهن امریکا گفته میشود که بازماندگان آن گروه هایی هستند که از مناطق سرد شمال سیبری به این قاره وارد شدند که تقریبا در حدود ۲۰ هزار پیش از میلاد بوده است. امروزه این دسته از سرخ پوستان به صورت اقلیتی در بین مهاجران زندگی می کنند. برخی از این افراد هنوز مقید به سنت های قدیمی قومی و قبیله ای خود هستند و برخی دیگر که درشرایط خاصی قرار گرفته اند خود را با فرهنگ مدرن آمریکایی تطبیق داده اند.

تاکنون از این بومیان بیشتر از ۵۰۰ قبیله شناسایی شده اند که می توان گفت تقریبا نیمی از آن ها با هندی ها ارتباط دارند، ازاین رو به برخی از بومیان آلاسکا هندی های آمریکایی می گویند. باید گفت بومیان آمریکایی به تمام سرخ پوستان و قومیت های آن ها گفته می شود. همانطور که در ابتدا گفته شد مناطق هاوایی شامل بومیان نمی باشند زیرا آن ها جزء اقلیت های اقیانوس آرام به شمار می آیند.

بومیان آمریکایی یا به عبارتی سرخ پوستان رفته رفته از نظر فرهنگی و اجتماعی  به درجات متفاوتی از تکامل رسیدند که در پی آن سبب به وجود آمدن تمدن هایی شدند که از عالی ترین درجات تمدن باستانی به شمار می آمد. اسامی این تمدن ها عبارت اند از مایا، آزتک ها، تول تک ها و اینکاها .

ساکنان نواحی آمریکای مرکزی و جنوبی افرادی متمدن بودند ولی برخلاف این نواحی، ساکنان آمریکای شمالی خیلی متمدن نبودند. باید گفت بیشتر این اطلاعات به دست آمده درباره سرخ پوستان از گزارش های اروپاییان است. ورود اروپاییان به آمریکا و برخورد آن ها با ساکنان بومی بحران هایی را به وجود آورد که تا چندین مدت منجر به درگیری ها و جنگ هایی در بین آن ها شدند.

کریستوف کلمب یک دریانوراهل جنوای ایتالیا بود که به طور اتفاقی قاره آمریکا را کشف کرد. سرخ پوستان او را مسئول و عامل از بین رفتن و کشتار میلیون ها نفر از ساکنان بومی توسط اروپاییان می دانند اما دیگران از او به عنوان عاملی موثر برای پیشرفت فرهنگ و تمدن غرب یاد می کنند.

با ورود اروپاییان، مردم بومی یا همان سرخ پوستان به نابودی فرهنگ، از دست دادن خاک و بیماری های واگیر دار همانند وبا و طاعون دچار شدند. این در حالی بود که خود اروپاییان به این بیماری های مبتلا نمی شدند چرا که آن ها با هدف از بین بردن سرخ پوستان و اشغال سرزمینشان لوازمی آلوده به این بیماری ها مانند پتو را در بین آن ها توزیع می کردند. اروپاییان به مدت دو قرن بعضی از قبایل سرخ پوستان را به بردگی گرفتند و برخی از این قبایل در کشتار های قومی مانند کشتار ووندد نی از بین رفتند.

به دستور اندرو جکسون در سال ۱۸۳۰ قانونی به نام سرخ پوست زدایی صادر شد که طبق این قانون سرخ پوستان باید از سرزمین خود واقع در شرق آمریکا به غرب رود میسیسیپی که زمین هایی بایر بود مهاجرت کنند. یکی از این مهاجرت ها که بعدها به رد اشک ها شهرت پیدا کرده است در سال ۱۸۳۸ قوم بزرگ چروکی از محل سکونت خود در جورجیا به سمت غرب که ۲۰۰۰ کیلو متر تا آنجا راه بود در حدود ۴۰۰۰ سرخ پوست از بین رفتند.

جورج واشینگتن و هنری ناکس در قرن نوزدهم تصمیم گرفتند تا ساکنان بومی آمریکا را متمدن کنند که این تصمیم سبب شدید ترین نزاع و درگیری ها در بین آن ها شد. در نتیجه جنگ های سرخ پوستان شدیدتر شد اگرچه قدرت نظامیان آمریکایی بیشتر و پیروزی با آن ها بود ولی دولت آمریکا در سال ۱۹۲۴ سرانجام حق شهروندی را به سرخ پوستان داد از آن زمان به بعد آن ها داشتن حقوق قومی و مالکیت سرزمین شهروند آمریکایی به شمار آمدند.

زبان و پراکندگی بومیان آمریکایی

ساکنان بومی به غیر از انگلیسی که زبان رایج و عمومی محسوب می شود به زبان های متفاوتی از گویش های بومی صحبت می کنند مانند زبان آزتکی که بیشترین گویش را در یوتا دارد، زبان ناهواتل و زبات ناواهو. سرخ پوستان در تمام نواحی آمریکا پراکنده شده اند بیشتر آن ها در غرب و جنوب غربی زندگی می کنند. قبیله مهم چروکی در سواحل میسیسیپی و میامی، همچنین گروه هایی در شمال مانند نواحی مونتانا، میشیگان، داکوتای شمالی و داکوتای جنوبی و گروهی در مناطق روستایی ایالت آلاسکا به سر می برند.

قبیله‌های مشهور سرخ پوستان

 • پوئبلو
 • چروکی
 • آپاچی
 • ناواهو
 • سو
 • اوسیج
 • کواپا
 • کدو
 • شوشونی
 • لاکوتا
 • شاین
 • سیناگوا

در حال حاضر در حدود ۲۲۵ هزار کیلومتر مربع از سرزمین آمریکا در اختیار سرخ پوستان قرار گرفته است که این زمین ها شامل زمین های اختصاصی که دولت در قرن نوزده به آن ها داده بود می شود. این زمین ها زیر نظر دفتر امور سرخ پوستان و وزارت کشور ایالات متحده آمریکا قرار دارد. امروزه سرخ پوستان یا همان ساکنان بومی آمریکا در بیشتر مناطق دارای استقلال فرهنگی و سیاسی هستند. آن ها سعی در پایداری و حفظ فرهنگ ها، ریشه های قومی قبیله ای و نوع گویش های بومی خود دارند. بعضی از این بومیان هنوز به طور سنتی و روستایی زندگی می کنند که بیشترین تعداد آن ها در مناطق مرزی مکزیک مشاهده می شود.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع