مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

حیوانات چگونه زلزله را می فهمند؟ سریع ترین حیوان در تشخیص زلزله کدام است؟

۱۴ آذر ۱۳۹۸

حیوانات زلزله به گروهی از حیوانات گفته می شود که قادرند زلزله را قبل از وقوع تشخیص دهند. این حیوانات زلزله سنج می توانند به انسان در پیش بینی زلزله کمک کنند اما زیاد روی این کمک نباید حساب کرد چراکه عوامل مختلفی در بروز یک رفتار در حیوان می تواند نقش داشته باشد، یک حیوان که هنگام مواجه شدن با زلزله یا رویدادهای مشابه خاصی از خود بروز می دهد ممکن است بر اثر عوامل  دیگری نیز همین رفتار را نشان بدهد. از سویی هم رویدادهای طبیعی همواره کانون اطلاعات جدید است و نمی توان صرف به مشاهدات قبلی بسنده کرد.

با ما در مجله اینترنتی کافه نبات همراه شوید تا با حیوانات زلزله آشنا شوید.

رفتار حیوانات زلزله

همان طور که می دانید حیوانات زلزله با بروز برخی رفتارهای عجیب می توانند وقوع زلزله را پیش بینی کنند. کشورهای زلزله خیز از جمله ایران در کنار استفاده از ابزارها و  تجهیزات مدرن جهت ثبت پیش نشانگرهای رخ دادهای طبیعی شامل زلزله از حیواناتی که می توانند زلزله را پیش بینی کنند نیز استفاده می کنند.

در این راستا  در ایران مرکزی به نام مطالعات پیش نشانگرهای زلزله در سال ۸۴ تأسیس شد. این مرکز در بخشی از فعالیت خود روی حیوانات زلزله سنج توجه ویژه دارد. براساس آمار موجود هر سال بیش از ۵۰۰ هزار زلزله در جهان اتفاق می افتد و خسارت های مالی و جانی زیادی به جای می گذارد.

حیوانات زلزله
حیوانات زلزله

اگرچه برخی یافته های علمی نشان داده است که این زلزله ها باید اتفاق بیفتد تا زمین به یک سیاره مرده تبدیل نشود اما این حادثه طبیعی برای انسان همواره با دردسرهای زیادی همراه بوده است. انسان ها از دیر باز متوجه رفتارهای خاص برخی از حیوانات هنگام زلزله بوده است. «تغییر در نحوه حرکت موش ها، مارها، هزارپایان و ماهی ها و سراسیمه از تخم برون آمدن جوجه ها» همه و همه از رفتارهایی است که چند روز پیش از زلزله در حیوانات مشاهده می شود.

انواع زنبور ها را بشناسید/ ورود به دنیای شگفت انگیز زنبورها
بخوانید:

گاو سریع ترین حیوان در تشخیص زلزله

در میان حیوانات زلزله، گاو سریع تر از سایر حیوانات می تواند زلزله را تشخیص دهد. اینکه انسان ها از قدیم به قدرت تشخیص زلزله توسط برخی حیوانات واقف بوده یک واقعیت است. درستی این توانایی اما امروز با انجام برخی بررسی ها و تحقیقات علمی ثابت شده است. این قدرت مافوق بشری حیوانات که حتی در افسانه های کهن نیز ذکر شده امروز به عنوان یک نیروی مکمل در کنار دیگر تجهیزات علمی به کمک انسان آمده است.

شهروندان امروزی در کلان شهرها از حیوانات خانگی زیادی نگهداری می کنند اما کمتر به این قدرت بالای همراهان خود در تشخیص زلزله توجه کرده اند. با استناد به برخی یافته های علمی عوامل متعددی به حیوانات کمک می کند تا زلزله را پیش از وقوع حدس زده رفتارهای عجیب و خاص از خود بروز دهند: شنیدن صداهایی که در محدوده فرکانس شنوایی انسان نیستند یکی از این عوامل می باشد.

انسان معمولا صداها را در بازه ۱۰۰ تا ۱۰ هزار هرتز می شنود در حالیکه پرندگان صداهایی با بسامد ۰٫۱ هرتز تا ۱۰ هرتز را می توانند بشنوند(به این پرندگان فروصوت می گویند.) در کنار پرندگان باید به موشها و جوندگان اشاره کرده که با توانایی شنیدن صداهایی با بسامد ۱۰۰ هزار تا یک میلیون هرتز به موجودات فرا صوت معروف هستند.

تغییرات در میدان مغناطیسی یا میدان الکتریکی محدوده زندگی، پیش لرزه های خفیف، تغییر سطح آب های زیرزمینی، امواج الکترومغناطیسی و آزاد شدن گازهایی که در لابه لای صفحات زمین گیر کرده اند به ترتیب عامل دوم تا ششمی ست که سبب می شود حیوانات زلزله را پیش از اتفاق افتان حدس بزنند.

موش، حیوانی زلزله سنج

در میان حیوانات زلزله موش ها و جوندگان جایگاه خاصی دارند. موش حساس ترین حیوان به زمین لرزه می باشد. این جوندگان هنگام زلزله در دسته های بزرگ از سوراخ های خود در دل زمین بیرون می آیند. گزارشات زیادی وجود دارد که موش ها هشت روز قبل از وقوع زلزله هرگز در محدوده زمین لرزه مشاهده نشده اند.

نهنگ بلوگا (نهنگ سفید)؛ قناری دریا را بهتر بشناسید
بخوانید:

یکی از نمونه های جالب قضیه زلزله شهر کانتو در ژاپن است که در سال ۱۳۰۲ هجری شمسی رخ داد. موش ها قبل از این زلزله به صورت گروهی از محلی که بعدا زلزله اتفاق افتاد فرار کرده بودند. ژاپنی ها پس از مشاهده این رفتار موش ها اکنون یک مرکز بررسی پالس های الکترومغناطیسی روی رفتار موش ها ایجاد کرده اند.

مورچه ها و پیش بینی زلزله

یکی دیگر از جانوارن زلزله مورچه ها می باشند. این حشرات هنگام زلزله رفتارهای ناهنجاری از خود بروز می دهند. مورچه ها قبل از وقوع زلزله به شدت به جنب و جوش می افتند و این کار دمای لانه های آنها را بالا می برد. حتی مورچه هایی که در حال حرکت به سمت لانه هستند تغییر مسیر می دهند و مسیر دیگری را در پیش می گیرند. مورچه ها با درک قدرت تخریب زلزله به شدت به تکاپو می افتند و هرج و مرج شدیدی لانه آنها را فرا می گیرد.  

 حیوانات زلزله در خانه

گروه دیگر از حیوانات زلزله حیوانات خانگی مانند مرغ ها، گاوها و الاغ ها هستند. مشاهدات نشان داده است که مرغ ها هنگام احساس علائم زلزله تا صبح نمی خوابند و در یک  ناآرامی شدید مدام صدا تولید می کنند. مرغ ها مدام سرهای خود را تکان می دهند و عصبی هستند. سگ ها بی وقفه پارس می کنند تا علائم زلزله را گوشزد کنند. حتی برخی سگ های خانگی هنگام زلزله ناپدید می شوند.

پرندگان، حیوانات زلزله

گروه بعدی حیوانات زلزله پرندگان هستند. سارها از جمله پرندگانی هستند که هنگام زلزله بی نظمی شدید در دسته های آنان رخ می دهد. در کنار پرندگان خزندگانی مانند مار نیز به خوبی علائم زمین لرزه را تشخیص می دهند و چند روز قبل از وقوع زلزله به صورت دسته جمعی از محلی که قرار است دچار حادثه شود می گریزند.

خواص صابون شیر الاغ و روش استفاده از این محصول پر فایده
بخوانید:

به هرصورت اینکه با حیوانات زلزله آشنا شدید به خوبی می دانید که حیواناتی که به صورت گروهی زندگی می کنند راحت تر می توانند وقوع زلزله را پیش بینی کنند. بدین ترتیب در کنار ابزارهای پیشرفته شناسایی علائم زلزله می توان از حیواناتی که زمین لرزه را تشخیص می دهند نیز استفاده کرد تا خسارات جانی و مالی زلزله را به حداقل رساند.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع