مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

جلیقه ضد گلوله چگونه ساخته می شود؟ اطلاعاتی جالب درباره ضد گلوله که نمی دانید!

۱۳ آذر ۱۳۹۸

جلیقه ضد گلوله ممکن است شما را یاد قسمت هایی از سریال کره ای «جومونگ» بیندازد که در آن ساخت زره های فولادی توسط یک استاد آهنگر در سپاه جومونگ چقدر توانست در حفظ جان جنگجویان گروهی موسوم به گروه دامول و در ادامه کسب پیروزی های بی شمار در مقابل سپاه چینی ها نقش ایفا کند.

این جلیقه ها اما علی رغم خوبی هایی که دارد می تواند در میدان نبرد محدودیت هایی نیز ایجاد کند. درست همانند زره و کلاه خود قدیم که به علت سنگینی قدرت مانور را از جنگجویان می گرفت، این شکل جدید از زره تک نفره نیز به دلیل سنگینی و دشواری های هنگام پوشیدن مشکلاتی را برای سربازان ایجاد می کند.

با ما در مجله اینترنتی کافه نبات همراه شوید تا اطلاعات لازم در مورد جلیقه ضدگلوله را به دست آورید.

جلیقه ضد گلوله
جلیقه ضد گلوله

جلیقه ضد گلوله چیست؟

جلیقه ضد گلوله که می توان آن را  نوعی زره تک نفره نامید ضربه گلوله را جذب کرده میزان آسیب به بدن سرباز را کاهش می دهد. در ساخت این جلیقه ها از چند لایه استفاده شده و می تواند از شخص در برابر برخی سلاح ها و قطعات پخش شده نارنجک محافظت نماید. جلیقه های ضد گلوله امروزه در انواع مختلفی چون «نرم، سخت، ضد ترکش، مخصوص بانوان، ویژه سگ های پلیس» یافت می شود.

جلیقه ضد گلوله نرم

همان طور که دید جلیقه های ضد گلوله را معمولا با کلاه، سپر و محافظ سر به طور همزمان می پوشند. این مسأله سبب سنگین تر شدن لباس جنگی سربازان هنگام عملیات ها می گردد. در این میان جلیقه ضد گلوله نرم همان طور که نامش نشان می دهد در مقایسه با نوع سخت آن سبک تر است. در ساخت این نوع جلیقه ها از الیاف خاصی استفاده می شود که در مقایسه با نوع سخت هم ارزان تر است و هم سبک تر.

انواع جنگنده های نظامی/ معرفی بهترین جنگنده های جهان
بخوانید:

به عبارتی ساده تر می توان این گونه جلیقه ها را مانند تی شرت به تن کرد. در تولید این جلیقه ها از تور و توپ فوتبال الهام گرفته شده است، به این معنی که الیاف به کار رفته در این جلیقه ها در برابر گلوله مقاومت کرده نیروی ناشی از برخورد گلوله را در سراسر جلیقه پخش می کند. در جلیقه نرم از الیافی به نام کولار استفاده شده که در مقایسه با فولاد ۵ برابر مقاوم تر است.

این در حالی است که دانشمندان الیاف تازه ای کشف کرده اند که مقاومتی ده برابر بیشتر از فولاد دارد اما چون خیلی گران است فعلا در جلیقه ها به طور عمده به کار نرفته است.

جلیقه ضد گلوله سخت

در این نوع از جلیقه ضد گلوله همان طور که نامش نشان می دهد الیاف به کار رفته از جنس فولاد است که به خوبی در برابر گلوله مقاومت می کنند. این جلیقه ها به دلیل سنگینی و سختی در پوشیدن محدودیت هایی برای جنگجویان هنگام عملیات ها ایجاد می نماید.

سرامیک آلومینای به کار رفته در این جلیقه ها بسیار سخت است و مانند توپ و تور والیبال در برابر ضربه ناشی از گلوله مقاومت کرده نیرو را در تمام جلیقه پخش می کند. باید گفت جلیقه ای که یک بار گلوله به آن اصابت کرده  است را باید تعویض نمود.

خیلی به جلیقه ضد گلوله اعتماد نکنید

جلبقه ضد گلوله آن طور که در موردش تبلیغ شده ضد ضربه نیستند. زمانیکه گلوله به جلیقه برخورد می کند، سرعت و انرژی آن توسط الیاف به کار رفته در جلیقه گرفته می شود. هرچه سرعت گلوله کمتر باشد، میزان محافظت از شخص در برابر ضربه توسط جلیقه نیز افزایش می یابد. اما مشکل اینجاست که گلوله های دارای نوک تیز و سخت و با سرعت بالا ممکن است از الیاف جلیقه عبور کرده به بدن فرد اصابت کنند.

قلب مصنوعی چگونه کار می کند؟ جزئیاتی جالب درباره قلب آبیوکور
بخوانید:

بدین ترتیب اگر به جای واژه ضد گلوله از اصطلاح مقاوم در برابر گلوله استفاده شود، بهتر می توان کاربرد این جلیقه ها را تعریف نمود. گلوله های لبه ای دنده دار یا هر شکل شبیه آن به راحتی از جلیقه عبور خواهد کرد. پس اگر یک جلیقه که اصلاحا ضد گلوله خوانده می شود به تن کردید فکر نکنید به یک سوپر من که در برابر تمام تهدیدات ایمن است تبدیل شده اید.

جلیقه ضد گلوله و نوع تفنگ ها

نکته دیگری که در مورد جلیقه ضد گلوله باید به آن توجه کرد نوع تفنگی ست که گلوله از آن شلیک می شود. تفنگ ها کالیبرهای متفاوتی دارند و هر گلوله چه بزرگ و چه کوچک در صورتیکه با سرعت بالا شلیک شوند از جلیقه عبور می کند. تفنگ های بزرگی چون مگنوم ۴۴ و ACP 45 چون گلوله را با سرعت پایین تری شلیک می کنند نمی توانند از جلیقه را بشکافند اما تفنگ های ۹ میلی متری ماند SIG 357 که سرعت گلوله شلیک شده توسط آنها بسیار بالاست به راحتی جلیقه را سوراخ می کند.

جلیقه ضد گلوله
جلیقه ضد گلوله

دوام جلیقه های ضد گلوله

جلیقه های ضد گلوله معمولا از دوام بالایی برخوردار هستند. جلیقه های تولید شده در آمریکا با ضمانت دوام ۵ سال به فروش می رسد. البته میزان دوام این جلیقه ها به دفعات استفاده از آنها بستگی دارد، اگر جلیقه را هر روز بپوشید در مقایسه با جلیقه ای که در اتاق آویزان است بدون شک عمر کمتری دارد. به طور کلی اگر کار مراقبت از جلیقه به درستی صورت گیرد، دوام آن نیز افزایش می یابد.

جلیقه را خم نکنید

نکته مهم دیگری که در مورد جلیقه ضد گلوله باید بدانید عدم استفاده از جلیقه های خیس و پرهیز از خم کردن جلیقه می باشد. جلیقه ها قابل شست و شو هستند و این کار سبب می شود پنل های بالستیک به کار رفته در جلیقه طول عمر بیشتری داشته باشند.

همه چیز درباره پیوند کلیه مصنوعی / اجزای تشکیل دهنده کلیه مصنوعی چیست؟
بخوانید:

در عملیات های جنگی که فرصت شست و شوی جلیقه ها و جود ندارد می توان از یک اسفنج مرطوب و صابون ملایم برای شست و شو استفاده نمود. جلیقه را در ماشین لباسشویی نیندازید و آن را اتو نکنید. همچنین جلیقه را خم نکنید چون نظم لایه های مختلف الیاف به کار رفته در آن به هم می ریزد.

یک اسفنج مرطوب و صابون ملایم برای شست و شو استفاده نمود. جلیقه را در ماشین لباسشویی نیندازید و آن را اتو نکنید. همچنین جلیقه را خم نکنید چون نظم لایه های مختلف الیاف به کار رفته در آن به هم می ریزد.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع