مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

تاریخچه جشن خام خواری در ایران/ خام خوار کیست؟

۲۲ مرداد ۱۳۹۸

جشن خام خواری در حقیقت فرصتی است برای تمام طرفداران غذاهای گیاهی و ارگانیک، کسانی که با پرهیز از خوردن گوشت قرمز و غذهای سرخ شده در روغن های مملو از مواد مصنوعی امروز به سلامت خود کمک می کنند.

خام خورها با گرده آمدن در این جشن پیام روشنی برای تمام کسانی دارند که عاشق فست فودهای چرب و چیلی و ناسالم هستند. شرکت کنندگان در این جشن از همه می خواهند با رعایت برخی نکات ساده سالهای سال سالم بمانند و از زندگی لذت ببرند. به باور آنها اگر گوشت و روغن و هیدروکربن های سنگین از برنامه غذایی انسان حذف شود ریشه بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی از بین می رود.

جشن خام خوری در نگاه اول شاید کمی گنگ به نظر برسد اما نگاهی عمیق تر به محتوی این جشن نشان می دهد که در صورت تبدیل شدن اصول و دستوران آن به یک فرهنگ عمومی، انسان های سالم تری برای زندگی در این کره خاکی خواهیم داشت. چندی پیش در یکی از سایت های علمی آماری در مورد مصرف روغن خواندم که می گفت در کشوری مثل ایران هر شهروند به طور میانگین در هر سال نزدیک به سی کیلوگرم روغن از انواع مختلف مصرف می کند در حالیکه در کشورهای اروپایی میانگین مصرف برای هر فرد در سال تنها پنج کیلوگرم می باشد. این اختلاف فاحش بدون شک نتایج بدی برای شهروندان ایرانی و دیگر کشورهای شبیه ایران دارد. اینکه چه طور علی رغم توصیه های مکرر در فرهنگ ملی و دینی بر مصرف سبزیجات و میوه ها ما علاقه زیادی به سرخ کردن و مصرف غذاهای پخته شده در روغن داریم خود یک سئوال بزرگ است.

با ما در مجله اینترنتی کافه نبات همراه باشید تا با جشن خام خوری و فواید آن آشنا شوید.

جشن خام خواری

چرا جشن خام خواری

اولین نکته در باب جشن خام خواری آشنا شدن با تعریف خام  خواری و دلایل خام خواران در پرهیز از گوشت و بسیاری دیگر از غذاهای مشابه با گوشت می باشد. خام خواران بر این باورند که سرخ کردن زیاد یا زیاد سرد کردن غذاها سبب از بین رفتن آنزیم های موجود در آنها می شود. این آنزیم ها به هضم غذا در معده کمک می کند.

بیابان زدایی چیست و چگونه می توان بیابان را زدایید؟!
بخوانید:

خام خواران تأکید می کنند مصرف غذاهای سرخ شده در بلند بدن را مسموم ساخته به لایه های چربی اضافه می کند.

 خام خوار کیست؟

اینکه در جشن خام خواری چه کسانی گردهم می آیند بستگی به تعریف این رژیم غذایی دارد. طبق تعریف های موجود به هرکسی که بیش از ۷۵ درصد رژیم غذایی او را سبزیجات، میوه ها و غذاهای خام تشکیل دهد خام خوار می گویند.

خام خواران انواع میوه جات، سبزیجات و آجیل و خشکبار مانند گردو، پسته، فندق، بادام، انواع جوانه‌ها از قبیل جوانه گندم، عدس، ماش، نخود، سویا و مواد قندی نظیر عسل، کشمش، خرما، انجیر و شکر قهوه‌ای و غیره‌ را به صورت خام و طبیعی مصرف می‌نمایند.

در سبد غذایی یک فرد خام خوار گوشت، ماهی و شیر وجود ندارد.

تاریخ جشن خام خواری در ایران

جشن خام خواری در تقویم ایران پانزده تیر می باشد. در این روز طرفداران خام خواری گرد هم می آیند و از خوردن غذاهای حیوانی و پختن نفرت خود را نشان می دهند. این جشن یکی از جشن های ایران باستان می باشد.

گفته می شود هدف از جشن خام خواری کمک به بازگرداندن سلامت انسان ها و تأکید بر رژیم گیاه خواری و خام خواری می باشد.

زرتشت پای ثابت جشن خام خواری بود

نکته دیگری که در باب جشن خام خواری باید گفت علاقه شدید زرتشت به خام خوری می باشد. براساس شواهد تارخی موجود زرتشت به کشاورزی اهمیت زیادی می داد و ذبح حیوانات را منع کرده بود. زرتشتیان خام خوری را رسم و آیین زندگی مناسب برای ایرانی ها می دانستند.

جشن خام خواری و غذاهای ارگانیک

بسیاری از کارشناسان امور تغذیه بر این باورند که جشن خام خواری در حقیقت گسترش فرهنگ مصرف غذاهای ارگانیک می باشد. مصرف سبزیجات تازه و میوه و پرهیز از روغن و گوشت قرمز بدون شک می تواند سلامت انسان را تضمین کند.

اسکیموها و آشنایی با زندگی پر رمز و راز در قطب شمال!
بخوانید:

البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که خام خواران درجه بندی دارند: خام خواران متعصب به هیچ وجه گوشت و شیر و تخم مرغ نمی خورند اما دسته متعادل تر ممکن است علاوه بر خام خوری برخی دیگر از غذاهای نیم پخته شده را نیز مصرف کنند.

از سوی هم برخی تحقیقات علمی انجام شده اعتقادات خام خواران را رد می کند: براساس این تحقیقات پختن هویج، گوجه فرنگی و کلم بروکلی نه تنها مواد موجود در آنها را از بین نمی برد که سبب می شود تأثیرات مثبت بهتری بر روی بدن داشته باشند.

انواع خام خواران و گیاه خواران

نکته مهم دیگر در مورد جشن خام خواری آشنا شدن با گروه های مختلف خام خواران یا همان گیاه خواران می باشد. اگر خام خواری و گیاه خواری را یکسان فرض کنیم، می توانیم آنها را به دسته های “گیاه خوار محض، لاکتووگان، اووگان، لاکتواووگان و نیمه گیاه خوار” تقسیم کنیم.

گیاه خوار محض گوشت قرمز، ماهی، مرغ، تخم مرغ و لبنیات نمی خورد، لاکتووگان گیاه خوارانی هستند که لبنیات هم می خورند، اووگان ها تخم مرغ هم می خورند، لاکتواووگان گیاه خوارانی هستند که هم تخم مرغ می خورند و هم و لبنیات و نیمه گیاه خوار همان طور که نامشان نشان می دهد ماهی و مرغ می خورند ولی گوشت قرمز هرگز!

تاریخچه جشن خام خواری

جشن خام خواری و تاریخچه خام خواری خود حکایت جالبی است؛ طرفداران رژیم غذایی خام خواری معتقدند که این تاریخچه خام خوری به دوران ماقبل تاریخ زمانیکه هنوز آتش کشف نشده بود بر می گردد. خام خواران می گویند دستگاه گوارش انسان برای هضم مواد غذایی خام و انواع سبزیجات تکامل یافته است و غذاهای پخته به آن آسیب می زند.

به هر صورت با در نظر داشت افزایش انواع و اقسام بیماری ها در قرن بیست و بیست و یک بشر یک بار دیگر به خام خواری علاقه بیشتری نشان داد. اگرچه ا ولین رژیم غذایی خام خواری در قرن نوزده ابداع شد اما امروزه نیز بشر در کشورهای مختلف اگر نگوییم به طور صددر صد که درحد خود جشن خام خواری را برگزار می کند.

سم پاشی درخت و باغ و نکات کاربردی/ بهترین زمان سم پاشی درخت
بخوانید:

امروزه پزشکان به بیماران خود توصیه می کنند میوه و سبزیجات بیشتری بخورند چرا که بسیاری از بیماری ها از طریق خام خواری یا گیاه خواری درمان می شوند. تا سال ۱۹۷۵ میلادی خام خاوری زیر مجموعه یی از گیاه خواری بود اما در این سال گیاه خواری و خام خواری از هم جدا شدند.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع