مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

«تستر غذا» شغلی خوشمزه و پر درآمد! یک تستر از هر رستوران چقدر می گیرد؟!

۲۸ آذر ۱۳۹۸

این روزها شاید در صفحات مجازی زیاد با واژه تستر غذا برخورد کنید. شغلی که خیلی ها به دلایل مختلف به آن روی آورده اند. اگر هشتک تستر را در اینستاگرام جستجو کنید شاید بیشتر از هزار پاسخ در این زمینه پیدا کنید.

البته این حرفه فقط در ایران رواج ندارد و در اکثر کشورهای جهان به عنوان یک شغل و حرفه پر درآمد به آن نگاه می شود. اما این که این تسترها چقدر به ملاک ها و استاندارهای یک تستر غذای واقعی نزدیک هستند چیزی است که شاید ذهن بعضی ها را به خود مشغول کرده باشد.

تستر غذا

فعالان بسیاری از میان جوانان، چه خانم و آقا به این کار روی آورده اند و در صفحات مجازی تبلیغات کار خود را به صورت گسترده ای انجام می دهند. این در حالی است که اکثر آنها صرفا برای پول کار می کنند و صداقت را در کار خود دخیل نمی دانند.

بسیاری از این تسترها بیشتر از این که به طعم و مزه غذاها که از وظایف اصلی آنهاست توجه داشته باشند، فقط به جنبه تبلیغاتی کار خود فکر می کنند و به تهیه تیزرهای تبلیغاتی برای رستوران های مورد نظرشان مشغولند.

کافی است به صفحات مجازی برخی از این تسترها مراجعه کنید، متوجه تبلیغات گسترده آنها در این زمینه خواهید شد. حالا اگر این تبلیغات صادقانه باشد که حرفی در آن نیست، اما متاسفانه بیشتر آنها صرفا بخاطر تبلیغات و پولی که قرار است از این تبلیغ نصیب شان شود این کار را می کنند.

اما این که یک تستر غذا به دروغ و با اطلاعات اشتباه مردم را به یک رستوران دعوت کند، شاید در یکی دو دعوت اولیه به نتیجه دلخواه خود برسد اما باید بداند که اعتماد در این میان حرف اول را می زند و اگر مردم نسبت به آنها اعتماد خود را از دست بدهند، اعتبارشان نیز سقوط خواهد کرد.

پرورش الاغ ، شغلی پر سود با سرمایه کم/ محصولات شیر الاغ و سود هنگفت آن
بخوانید:

خصوصیات تستر غذا

در اکثر کشورهای جهان این کار یعنی تست کردن غذا توسط کارشناسان مواد غذایی و یا تکنیسین های حرفه ای در صنایع غذایی انجام می شود.

آنها می توانند و اجازه دارند در خصوص ویژگی های مواد غذایی نظر بدهند و از ارزش غذایی یک خوراکی با علم بر آن سخن می گویند.

شاید نخستین قدم برای تبدیل شدن به یک تستر غذای واقعی تحصیلات تخصصی در این زمینه باشد. از دیگر ویژگی هایی که می توان برای یک تستر غذا بر شمرد، توانایی های فردی و سلامت جسمی اوست.

همچنین یک تستر باید توانایی فوق العاده ای در تشخیص طعم ها و بوی غذا داشته باشد. از دیگر قابلیت هایی که یک تستر غذا باید دارا باشد قدرت او در تشخیص رنگ ها و آشنایی با رفتار و عادات غذایی مصرف کنندگان است.

این گونه افراد با این قابلیت های ذکر شده معمولا در کارخانه های غذایی به عنوان تستر غذا استخدام می شوند.

تسترهای غذا در ایران

در ایران کار تسترها بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و به طور معمول به سفارش مسئولین رستوران ها در شبکه های اجتماعی غذای آنها تعریف و تبلیغ می کنند.

این در حالی است که یک تستر غذا باید به عنوان یک منتقد در خصوصیات مثبت و منفی غذا باشد. اگر این تسترهای محترم فعالیت شان به صورت تخصصی و با در نظرداشت تمام نکات خوب و بد غذا بود می شد از آنها در جهت معرفی غذاهای ایرانی به مردم جهان استفاده کرد.

به گفته یکی از تسترهای معروف و در واقع اولین تستر غذا در ایران، مهم این است که مردم چه چیزی را دوست دارند و ذائقه شان چگونه است.

او می گوید در همه نقاط جهان حرفه ای با نام تستر وجود دارد که بعد از گشت و گذار در رستوران های مختلف به مردم گزارش های غذایی می دهند.

مستر تیستر

به گفته او، رستوران ها و فست فودها در کشورهای اروپایی رونقی بیشتر از ایران دارند و رستواران داری در ایران عقب تر از اروپا است، اما جالب است بدانید در برخی رستوران های ایران قیمت منوی غذا تا دو برابر یک رستوران خارجی می رسد.

آموزش بورس و سه نکته اساسی که باید یاد بگیرید!
بخوانید:

بعضی از تسترهای غذا که در ایران به این حرفه مشغول هستند، اگر ملاک هایشان برای تست غذا کمی منصفانه تر باشد اعتماد مردم هم به آنها و تبلیغات شان بیشتر می شود.

یک تستر غذا باید علاوه بر طعم و کیفیت غذا، موارد دیگری از قبیل رعایت بهداشت و برخورد مسئولان را نیز مد نظر داشته باشد. این گونه می تواند صادقانه یک رستوران و غذاهای آن را تبلیغ کند.

یک تستر تمام هر آنچه که دارد ذائقه اوست و از دست دادن ذائقه یکی از کابوس هایی است که ممکن است دامنگیر او شود.

هزینه تست غذا

اکثر تسترهای غذا روزانه یک رستوران را برای سر زدن مد نظر دارند، هزینه حضور در این رستوران ها و تست غذا توسط تستر چیزی در حدود یک تا دو میلیون تومان می باشد.

البته این هزینه در رستوران های مختلف با یکدیگر فرق می کند و مبلغی که به تستر غذا داده می شود نیز به همان نسبت متفاوت است.

اما آن طور که از گفته های بعضی از تسترها بر می آید، کمتر از یک میلیون تومان برای شان نمی صرفد و از این مبلغ کمتر دریافت نمی کنند.

از مزایای وجود تسترهای غذا می توان رقابت سنگین بین رستوران ها را نام برد و این که هر کدام تلاش می کنند که کیفیت غذای خود را نسبت به دیگر رستوران ها بهتر کنند.

وظیفه اصلی یک تستر غذا نیز همین است، کمک به ارتقاء کیفیت غذای رستوران ها. به گفته اهل فن تسترها
توانسته اند فضای عجیب رقابتی را در میان رستوران ها به وجود بیاورند و همین امر باعث شده است که غذاها در رستوران های سطح شهر روز به روز در حال بهتر شدن باشد.

این روزها برگ برنده به دست کسانی است که در کسب و کار از خودشان خلاقیت نشان می دهند. هر شغل و حرفه ای اگر با خلاقیت و نوآوری همراه باشد می تواند به درآمدزایی برسد.

مراحل گرفتن جواز کسب چگونه است؟ مدارک لازم و مدت زمان صدور جواز کسب
بخوانید:

شاید محدودیت های در حال حاضر ایران و مشکلات ناشی از دسترسی به شبکه های اجتماعی کسب و کارهای
اینترنتی را کمی دچار اختلال کرده باشد اما وجود برنامه ریزی های اصولی و خلاقیتی که از آن صحبت شد می تواند شما را در کسب و کارتان موفق کند.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع