مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

ترامپولین چیست ؟ فواید بی نظیر جستانه برای جسم و روح شما!

۲۲ آذر ۱۳۹۸

ترامپولین چیست و به چه کار می آید؟ ترامپولین یکی از رشته های ژیمناستیک است که مسابقات این ورزش که به صورت تک نفری و یا دو نفره برگزار می شود بر روی وسیله ای به همین نام انجام می گیرد.

ترامپولین در معنای لغوی بلند و محکم پریدن معنا می دهد و به صورت عامیانه از آن به نام تشک پرش درجا و یا جامپینگ نیز تعبیر می شود. با کافه نبات همراه باشید.

ترامپولین چیست

تاریخچه جستانه

برای دانستن این که تاریخچه ترامپولین چیست باید بگوییم این وسیله در سال ۱۹۷۱ توسط شخصی به نام Georg Nissen به عنوان یک وسیله تخصصی در رشته ژیمناستیک اختراع شد و انجمن ترامپولین آمریکا را به عنوان یک رشته جدید در تاریخ ورزش وارد میادین کرد.

این ورزش در ابتدا از قانون و مقررات خاصی پیروی نمی کرد و برای اولین بار مسابقات آن در مدارس و دانشگاه های آمریکا برگزار شد.

بعدها قوانینی برای آن وضع شد و این ورزش در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۰۰ توانست برای اولین بار به عنوان یکی از زیر مجموعه های ژیمناستیک ورود کند.

از ترامپولین به دلیل کاربردها و مزایای فراوانی که داشت در تمرین های آمادگی جسمانی فضانوردان ناسا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ترامپولین یکی از موثرترین حرکات ورزشی و اصلاحی به شمار می رود که تا کنون اختراع شده است.

از این وسیله در اکثر کشورها برای ورزش هایی چون پیلاتس، زومبا، ایروبیک و همچنین در جهت توانمند سازی معلولین و سالمندان نیز استفاده می شود.

فواید ترامپولین چیست

اگر می خواهید بدانید مزایای ورزش ترامپولین چیست کافی است به سایت های ورزشی سری بزنید. از مزایا و فواید این رشته ورزشی و این وسیله بسیار مفید می توان به تاثیرات آن بر روی قلب و عروق اشاره کرد. پریدن روی این وسیله باعث می شود ضربان قلب افزایش پیدا کند و انجام آن به طور مداوم باعث می شود قلب، مغز و دیگر اعضای حیاتی بدن شما یک تمرین ورزشی عالی را تجربه کنند.

انواع ورزش سنگ نوردی / این ورزش برای چه کسانی مناسب است؟
بخوانید:

همچنین ترامپولین می تواند یک ورزش عضلانی برای پا، شکم و پشت باشد. شما با استفاده روزانه از این وسیله ارزشمند و مفید می توانید عضلات خود را به خوبی تقویت کنید.

افرادی که از افزایش وزن رنج می برند نیز می توانند از ترامپولین استفاده کنند. زمانی که شما ورزش های مفید قلبی و تمرینات عضلانی را بر روی این وسیله انجام می دهید، در حین تقویت عضلات چربی سوزی مفیدی را نیز تجربه می کنید.

به افرادی که از مشکلات قلبی رنج می برند بگویید ترامپولین چیست و فواید آن را برای قلب به ایشان متذکر شوید.

همچنین شما می توانید در طول هفته سه الی ۴ بار و هر بار نهایتا ده دقیقه از ترامپولین استفاده کنید و شاهد کاهش وزن خودتان باشید.

از دیگر مزایایی که برای این ورزش آمده است، بهبود انعطاف پذیری بدن شما می باشد. پریدن روی این جستانه می تواند موجب افزایش طول عضلات شما شده و بدن تان را منعطف کند.

اگر از دوست داران ورزش هستید و سن شما محدودیت هایی در این امر برای تان فراهم کرده است، باید بگوییم که این ورزش عالی و سبک برای شما طراحی شده است.

ترامپولین برای افراد در سنین بالا به عنوان وسیله ای عمل می کند که آسیب های محتمل از ورزش های سخت را از بین می برد. ورزش با این تشک باعث می شود مفاصل، تاندون ها و رباط های شما آسیب نبیند و به راحتی در هر سنی ورزش کنید.

تمرین حفظ تعادل از دیگر مزایایی است که می توان برای ترامپولین بر شمرد. حفظ تعادل بر روی این وسیله با نگهداشتن تعادل روی هر چیز دیگری متفاوت است.

این جستانه مدام در حال حرکت و باید بتوانید با تمرین های لازم و همچنین شناخت مرکز ثقل بدن تان به راحتی تعادل خود را در همه حالات حفظ کنید.

لیست کامل لوازم کوه نوردی + توصیه های کابردی برای کوه نوردی
بخوانید:

افزایش مهارت های حرکتی نیز یکی دیگر از فوایدی است که در جواب کسانی که سوال می کنند فواید ترامپولین چیست می توان گفت.

از آنجا که مغز در حین پرش روی این تشک مجبور است یک عملکرد دوگانه را تجربه کند و هر دو نیمکره در گیر شوند تا یک هماهنگی و تعادل برای فرد رقم بزنند، باعث می شود مهارت های حرکتی در افرادی که این ورزش را انجام می دهند بالا برود.

در حین انجام ورزش بر روی ترامپولین، اندورفین و سروتونینی که بدن شما ترشح می کند افزایش می یابد و شادی و نشاط را برای شما به همراه می آورد و در نتیجه افسردگی و اضطراب به چشم گیری در شما کاهش پیدا می کند.

از این ورزش همچنین به عنوان یک تقویت سیستم لنفاوی نیز می توانید استفاده کنید. همان طور که می دانید این سیستم مسئولیت دفع سموم بدن را بر عهده دارد.

سیستم لنفاوی برای این که به گونه ای بهتر فعالیت کنند نیاز به فعالیت و تحرک بدن و در نتیجه تعریق آن دارند. جستانه ای که در مورد آن صحبت می کنیم بهترین وسیله است برای این که با کمترین مصرف انرژی بیشترین تحرک را به بدن شما وارد کرده و باعث شود همه اعضای بدن تحرک داشته باشند و مایعات لنفاوی به سهولت در بدن به گردش در بیایند.

امروزه ترامپولین در اندازه ها و ابعاد مختلف تولید می شود. نمونه های کوچک این وسیله در خانه ها و یا باشگاه های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند و به آنها مینی ترامپولین هم گفته می شود.

ترامپولین های بزرگ  با قطری بیشتر از ۱۵۰ سانتی متر هستند. این وسیله در ابعاد بزرگتر برای استفاده در حیاط خانه ها و یا باغ ها تولید می شوند.

در المپیک از ترامپولین هایی با کیفیت بسیار بالا و انعطاف پذیری فراوان استفاده می شود که اگر نمی خواهید خیلی خرج کنید از نظر قیمت خیلی نمی تواند شما را راضی کند.

انواع ورزش سنگ نوردی / این ورزش برای چه کسانی مناسب است؟
بخوانید:

این وسیله از نظر شکل و اندازه در ابعاد مختلف و اشکال دایره ای و یا بیضی هستند، همچنین نوع چهار گوش و مستطیل آن نیز طرفداران خاص خود را دارد، اما نوع دایره ای شکل آن بیشتر مورد پسند ورزشکاران قرار می گیرد.

از این وسیله پر کاربرد استفاده های زیادی می توان کرد. اگر از هوش اقتصادی بهره مند باشید می توانید در کنار کسب و کاری که به راه انداخته اید یک ترامپولین نیز قرار دهید.

این کار می تواند حتی کسانی که نمی دانند ترامپولین چیست را نیز ترغیب به استفاده از این وسیله ورزشی کارآمد کند.

ازاین وسیله در برخی پارک ها و تفریح گاه ها به عنوان ابزار کسب در آمد استفاده می شود.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع