مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

انواع زنبور ها را بشناسید/ ورود به دنیای شگفت انگیز زنبورها

۲۴ آذر ۱۳۹۸

دنیای زیبا و رنگارنگ انواع زنبور ها که یکی از پر جمعیت ترین و مفیدترین حشرات روی زمین می باشند و خیلی قبل تر از انسان ها وجود داشته اند نکات خواندنی و شنیدنی زیادی دارد که کافه نبات بهترین این مطالب را در این مقاله برای شما همراهان همیشگی گرد آورده است.

معرفی انواع زنبور ها

زنبورها را می شود در همه نقاط جهان دید، در کل از آن دست حشراتی هستند که در عین فراوانی و گستردگی تنوع زیادی نیز دارند.

معمولا همه نژادهای زنبور برای زندگی انسان ها مفید شناخته شده اند البته در کنار این همه هستند یکی دو گونه از نژاد زنبور که گاهی خساراتی را نیز وارد می کنند.

در هر صورت زنبور و نقش او در طبیعیت آنقدر مهم و مطرح بوده است که در قرآن کریم نیز از این حشره نام برده شده است.

برای شناخت انواع زنبور تحقیقات و پژوهش های زیادی توسط متخصصان و دانشمندان و زیست شناسان صورت گرفته است و نتیجه آن شناسایی گونه های متفاوتی از زنبور ها بوده است.

هرچند تقسیم بندی اولیه زنبور به دو دسته گیاه خوار که شکم به طور عریضی به قفسه سینه چسبیده است و دسته دوم که شکم و قفسه سینه بوسیله نوار باریکی به هم متصل شده است، می باشد. اما نوع و نژاد این زنبورها چیزی فراتر از این تقسیم بندی اولیه خواهد رفت.

در ادامه مطلب به معرفی انواع زنبور می پردازیم:

زنبورهای معمولی

زنبورهای معمولی که در با شروع فصل گرم سال بیشتر آنها را می بینیم شاید به نظر بی خاصیت ترین زنبورها باشند ولی این زنبور ها در عمل گرده افشانی در فصل بهار نقش عمده ای دارند. در واقع یکی از روش های گرده افشانی بوسیله جسم های خارچی از طریق زنبورهای معمولی انجام می گیرند.

انواع زنبور

این زنبورها خانه هایی از جنس کاغذ دارند که ساختمان کلی آن بصورت سلولی می باشد.

کوسه گرینلند ، پادشاه مرموز و غول پیکر دریاها با عمری عجیب!
بخوانید:

زنبورهای معمولی برای سخت و ساز خانه هایشان تکه های چوب را می جوند و سپس خانه های خود را آماده کرده و عمل تخم گذاری را در سلول های آماده شده انجام می دهند.

نوزادهای زنبور معمولی تا هنگامی که به قدر کافی بزرگ شوند در سلول خود می مانند و به محض اینکه توانایی کار کردن را پیدا کردند به دیگر زنبورها در امر ساخت و ساز کمک م یکنند تا بتوانند سلولهای بیشتری بسازند و ساختمان را برای تخم گذاری ملکه آماده می کنند.

زنبورهای عسل

و اما زنبور های دوست داشتنی عسل ساز که جزو مفیدی ترین و بهترین موجودات و مخلوقات خداوند می باشند. زنبورهای عسل خودشان دارای تنوع و نژادهای مختلفی می باشند در ادامه به معرفی انواع زنبور عسل و پس از آن به معرفی برخی از نژادهای زنبور های عسل می پردزیم:

انواع زنبور عسل:

در یک کلنی زنبور عسل به طور متوسط ۴۰ تا ۶۰ هزار زنبور کارگر، ۲ تا ۳ هزار زنبور نر و یک ملکه وجود دارد.

زنبور ملکه:

زنبور ملکه دارای بدنی بسیار باریک و شکمی سرخ رنگ و کشیده می باشد. چشم های زنبور ملکه کوچک است و آرواره هایی قوی دارد، بال های او کوتاه تر از بدنش بوده و دارای نیش می باشد.

زنبور ملکه به عنوان یک زنبور بالغ با بیش از ۴۰ زنبور نر جفت گیری کرده و ماههای فروردین و اردیبهشت تا ۳۰۰۰ تخم می گذارد.

گفتنی است که زنبورهای نر پس از جفت گیری با ملکه می میرند ولی اسپرم آنها در بدن ملکه باقی می ماند تا تخم گذاری در موقع مناسب انجام گیرد.

زنبور کارگر:

یکی دیگر از انواع زنبور عسل زنبورهای کارگر می باشند که همه کارهای کندو را انجام می دهند. زنیورهای کارگر و زنبور ملکه ماده هستند و تنها تفاوت شان در این است که زنبورهای کارگر که ماده هستند عقیم شده اند و قدرت باروری ندارند و فقط این ملکه است که میتواند جفت گیری کرده و پس از آن تخمگذاری نماید.

زنبور عسل

زنبورهای کارگر دارای جثه ای ریز بوده و بسیار فعا و پر تحرک می باشند. چشم هایشان از چشم های ملکه درشت است و رشد بالهایشان نیز عالی است.

نهنگ بلوگا (نهنگ سفید)؛ قناری دریا را بهتر بشناسید
بخوانید:

دانستن این نکته خالی از لطف نیست که زنبورهای ملکه و کارگر از نظر ژنتیکی بسیار به هم شبیه اند ولی تغدیه متفاوت آنها در دوران لاروی سبب می شود که یکی ملکه شده و بقیه کارگر بمانند.

این تغدیه می تواند ظاهر و حتی دستگاههای داخلی بدن آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

زنبور نر:

زنبورهای نر بسیار کمی هم در یک کلنی وجود دارد که تعداد آنها بر حسب عوامل مختلف در طول سال دچار تغییراتی می گردد.

زنبورهای نر n کروموزومی بوده و در واقع از تخم بارور نشده ملکه و یا از تخم زنبورهای کارگر تخم گذار به وجود می آیند.

نژادهای محتلف زنبور عسل

اگر بخواهیم انواع زنبور عسل را از لحاظ نژادی بررسی کنیم می توانیم گون ههای زیر را نام ببریم:

  • زنبور عسل سیاه
  • زنبور عسل ایتالیایی یا زنبور عسل طلایی
  • زنبور عسل قفقازی
  • زنبور عسل کارنیولان
  • زنبور عسل ایرانی

زنبور شکارچی

زنبور شکارچی در حقیقت دشمن زنبور عسل به شمار می روند و از گگوشت زنبور عسل تغذیه می کنند. همچنین دیگر حشرات مانند لاروی پروانه و مگس ها و سوسک ها و عنکبوت هار و… را شکار کرده و برای تغیذه نوزادان خود به لانه می برند.

این زنبورهای دارای نیش خطرناکی بوده و معمولا بر شاخه های درختان و یا حفره های روی درخت لانه سازی انجام می دهند.

زنبور انگل

یکی از انواع زنبور، زنبورهای انگل هستند که داخل تخم و یا بدن حشرات دیگر تخم گذاری انجام م یدهند و جثه خیلی ریزی دارند.

با اینکه به این رنبورها نام رنبور انگل را داده اند ولی از همین زنبورها نیز در باغات و مزارع برای کم کردن جمعیت آفت ها استفاده می شود.

مطالبی که تاکنون در خصوص انواع زنبور در این مقاله خواندیم به صورت خلاصه و فهرست بود. هر کدام از این نژادها و انواعی که برای زنبورهای ذکر کردیم خود دنیایی از مطالب خواندنی و گشفت انگیز دارد که علاقمندان به دنیای این حشرات زیبا و مفید را به مطالعه مطالب بیشتر در این زمینه دعوت می کنیم.

حیوانات چگونه زلزله را می فهمند؟ سریع ترین حیوان در تشخیص زلزله کدام است؟
بخوانید:

همچنین اگر به انواع مورچه ها نیز علاقمند هستید می توانید در کافه نبات آن را مطالعه کنید.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع