مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

اقتصاد آمریکا بر چه بخش هایی استوار است؟ سیرتا پیاز اقتصاد آمریکا

۱۲ آذر ۱۳۹۸

به اذعان  کارشناسان امور اقتصادی می توان گفت اقتصاد آمریکا موتور محرک اقتصاد جهانی به شمار می رود چراکه میزان صادرات، واردات، سرمایه گذاری خارجی و دیگر مبادلات تجاری در سیستم اقتصادی آمریکا بسیار بالا می باشد. در چند سال اخیر نرخ رشد تولید ناخالص ملی، پایین بودن سطح بیکاری در این کشور، تداوم سرمایه گذاری داخلی و خارجی و هزینه های هنگفت روی تحقیقات علمی در زمینه اقتصاد از جمله ویژگی هایی ست که اقتصاد در آمریکا را به سطح مناسب خود در داخل و سطح جهان تبدیل کرده است.

این نکات مثبت التبه با نگرانی هایی نیز همراه بوده است: بدهی های کلان داخلی و خارجی آمریکا، بالا بودن هزینه های تأمین اجتماعی و افزایش روز افزون قیمت نفت از مهمترین چالش هایی ست که ایالات متحده در بخش اقتصاد خود با آنها روبرست و در سال های اخیر وخیم تر هم شده است.

با ما در مجله اینترنتی کافه نبات همراه شوید تا سیرتا پیاز اقتصاد آمریکا را بشناسید.

نگاهی به گذشته اقتصاد آمریکا

بررسی اقتصاد آمریکا بدون توجه به گذشته تاریخی در این کشور پهناور و قدرتمند تا حد زیادی ناقص خواهد بود. به گفته کارشناسان امر، سیستم اقتصادی ایالات متحده آمریکا ریشه در تاریخ این کشور دارد و همپای تاریخ این کشور و با درنظرداشت تغییرات تاریخی شکل گرفته است: براین اساس می توان گفت در قرون هفدهم و هجدهم کشاورزی محور اقتصادی در این کشور به شمار می رفت، در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم صنعت جای کشاورزی را در اقتصاد این کشور گرفت. از نیمه دوم قرن بیستم  صنعت و خدمات محور اقتصاد ایالات متحده را تشکیل می داد.

حکومت و اقتصاد آمریکا

ایالات متحده آمریکا برای تدوین سیاست در اقتصاد آمریکا از موسسات و ارگان های مهمی استفاده می کند: وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا، شورای مشاورین اقتصادی این کشور، اداره مدیریت و بودجه و وزارت بازرگانی از مهمترین ارگان ها و نهادهایی هستند که در سیاست اقتصادی آمریکا نقش برجسته دارند.

اقتصاد آمریکا

افزایش کمی و کیفی شاخص های اقتصادی و ارتقاء رشد اقتصادی سالانه از اهداف داخلی ست که حکومت در تدوین سیاست اقتصادی خود به آنها توجه دارد. ایالات متحده آمریکا در کنار رشد کمی و کیفی اقتصاد داخلی خود نگاهی مهم به اقتصاد جهانی دارد تا جاییکه حفظ برتری اقتصادی آمریکا در سطح جهانی از اهداف مهم سیاست اقتصادی این کشور در بعد خارجی می باشد.

بدترین بحران اقتصادی تاریخ ایالات متحده آمریکا

اقتصاد آمریکا با تمام نقاط قوتش اما رویدادهای تلخی را نیز  تجربه کرده است. تلخ ترین و بدترین بحران در اقتصاد ایالات متحده آمریکا در سال دهه ۱۹۳۰ میلادی رخ داد. در این دهه بازار بورس با افت شدید روبرو شد. بسیاری از شرکت ها و کارخانه ها به دلیل افت اقتصادی تعطیل گشت و میلیون ها کارگر از کار بیکار شدند.

به گفته کارشناسان اقتصادی عدم تعادل در میزان تقاضای جهانی برای محصولات ایالات متحده و میزان تولید محصولات دلیل این افت شدید اقتصادی بود. «اصلاح سیستم بانکی، تزریق پول به جامعه و اصلاح سیستم کشاورزی آمریکا» توسط فرانکلین روزولت در قالب طرح نوین،  اقتصاد آمریکا تا حدودی وضعیت نابسامان خود را بهبود بخشید. از ابتدای قرن بیستم میلادی، ایالات متحده آمریکا تولید بسیاری از کالاها را متوقف نمود و به فن آوری اطلاعات روی آورد.

در این زمان بخش بزرگی از سرمایه ایالات متحده آمریکا روی عرصه های نوین اقتصادی خرج شد و ایالات متحده آمریکا دومین انقلاب صنعتی خود را پشت سر گذاشت.

اقتصاد آمریکا پس از جنگ جهانی دوم

همان طور که گفته شد اقتصاد آمریکا همپای تاریخ این کشور دچار برخی  تغییرات اساسی شد. در این راستا و پس از جنگ جهانی دوم تمام روسای جمهور ایالات متحده آمریکا در تدوین سیاست های اقتصادی خود به «ایجاد مشاغل مختلف، کاهش تورم، کاهش بدهی های دولت، افزایش صادرات، افزایش میزان سرمایه گذاری های داخلی و خارجی، متعادل ساختن درآمدها و هزینه ها و موازنه مثبت در بخش تجارت خارجی» روی آوردند. این امر در زمان روسای جمهور کارتر و کلینتون به اوج خود رسید.

اقتصاد آمریکا بر چه بخش هایی استوار است

نگاهی به اقتصاد آمریکا نشان می دهد که ایالات متحده آمریکا اقتصاد خود را بر بخش هایی گوناگونی چون کشاورزی و دامپروری، صنعت، خدمات و تجارت بین الملل استوار نموده است.

بازرگانی بین المللی

بازرگانی بین الملل یا همان تجارت جهانی یکی از بخش های اقتصاد آمریکا را تشکیل می دهد: نادیده گرفتن کشور پهناور و بزرگی چون ایالات متحده آمریکا در تجارت در سطح جهان امکان پذیر نیست. براساس آمار موجود در سال ۲۰۰۷ میلادی میزان مبادلات تجاری ایالات متحده آمریکا با کشورهای مختلف دنیا به ۳۰۶۰ میلیارد دلار رسیده بود که در آن ۳۹ درصد صادرات و ۶۱ درصد واردات به چشم می خورد. جالب است بدانید که ایالات متحده آمریکا از نظر صادرات در رتبه سوم و در بعد واردات در ردهه اول جهانی قرار دارد.

بزرگترین مشتریان تجاری آمریکا

اقتصاد آمریکا با داشتن مشتریان بزرگی چون چین توانسته در سطح دنیا خود را مطرح کند. براساس آمار موجود درصد صادرات کالاهای آمریکایی به کشورهای مختلف دنیا به صورت » کانادا ۲۲ درصد، مکزیک ۱۲ درصد، چین ۱۰ درصد، ژاپن ۶ درصد، آلمان ۵ درصد و انگلستان ۵ درصد» می باشد. کالاهای سرمایه ای مانند ترانزیستورها، هواپیما، لوازم یدکی موتور ماشین، تجهیزات کامپیوتری و ارتباطی مهمترین کالاهایی هستند که آمریکا به کشورهای دیگر صادر و سود هنگفتی به جیب می زند: این کالاها نزدیک به ۴۹ درصد از صادرات ایالات متحده آمریکا را تشکی می دهد و مواد شیمیایی با ۲۷ درصد در رده دوم و کالاهای مصرفی با ۱۵ درصد در رده سوم کالاهای صادراتی آمریکا قرار دارد. آمریکا کالاهایی مانند مواد و تجهیزات صنعتی شامل روغن مازوت، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای را از کشورهایی مانند چین، کانادا، مکزیک، ژاپن، آلمان و برخی کشورهای دیگر وارد می کند.  

به هر صورت اقتصاد آمریکا برخلاف برخی تصورات هم اکنون روزگار خوشی را سپری نمی کند. بسیاری معتقدند سیاست های توسعه طلبانه و مداخله جویانه ایالات متحده آمریکا در سطح جهانی سبب تضعیف اقتصاد این کشور شده است. اینکه پول های مالیات دهندگان آمریکا روی سیاست های غلط روسای جمهور این کشور هزینه شود زیاد به مذاق شهروندان آمریکا خوش نمی آید.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع