مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

اعتبار چک را چگونه بررسی کنیم؟ نحوه استعلام چک صیادی

۱۳ آذر ۱۳۹۸

اعتبار چک برای تمام کسانی که در مراودات مالی مختلف خود با چک سروکار دارد مسأله بسیار مهمی به شمار می رود، در این راستا یکی از نگرانی های بزرگ سابقه فرد صادر کننده چک می باشد. امروزه اما برخلاف گذشته تاجران و کسبه به لطف استفاده از تکنولوژی در عرصه های مالی می توانند قبل از گرفتن چک وضعیت مالی و سابقه حساب بانکی صادرکننده چک را بررسی و بدون ریسک کلان چک را دریافت کنند.

با ما در مجله اینترنتی کافه نبات همراه شوید تا در مورد بررسی اعتبار چک اطلاعات لازم را به دست آورید.

برچیده شدن چک های قدیمی و افزایش اعتبار چک ها

همان طور که می دانید بررسی اعتبار چک قدیمی کار دشواری بود که خطرات و ریسک های خاص خود را داشت. اکنون اما با وجود چک های صیادی کار کسانی که در کسب و تجارت خود با چک سروکار دارند آسان شده است.

امروزه قوانین و مقررات چک های صیادی در بیشتر بانک ها و موسسات مالی اجرا می شود و این خود مزیت های زیادی را در عرصه تجارت و کسب و کار ایجاد کرده است: یکی از مهمترین این مزیت ها بالا رفتن ضریب اعتبار چک ها می باشد. با جایگزین شدن چک های قدیمی با چک های صیادی شرایط صدور چک برای افراد بدحساب سخت تر شده است، از سویی هم دریافت کننده چک به راحتی می تواند با یک استعلام ساده سوابق مالی و چک های برگشتی صادر کننده چک را در بیاورد و با خیالی راحت در مورد نقد شدن چک به دریافت آن اقدام کند.

بانک مرکزی حین درخواست استعلام اطلاعات لازم در مورد حساب های مالی و تعداد چک های برگشتی صادرکننده چک را در اختیار شما قرار می دهد.

اعتبار چک
اعتبار چک

نحوه استعلام چک صیادی

برای اینکه در مورد اعتبار چک صیادی که قرار است دریافت کنید اطلاعات لازم را به دست آورید و با خیالی راحت چک را از صادرکننده آن دریافت کنید می توانید قبل از دریافت چک شناسه استعلام شانزده رقمی نوشته شده در گوشه سمت چپ چک را به ساماانه استعلام پیامکی بانک مرکزی به شماره ۷۰۱۷۰۱ پیامک کنید.

آلودگی هوای مشهد و هزار و یک نکته مهم!
بخوانید:

برای این کار از روش ( ۱*۱* شناسه استعلام شانزده رقمی) استفاده کنید تا به راحتی اطلاعات مالی صادرکننده چک شامل تعداد و مبلغ چک های برگشتی وی را به دست آورید. دقت کنید که اطلاعات مالی صادرکننده چک در سامانه بانک مرکزی ثبت شده است. هنگام استعلام توجه داشته باشید که هیچگونه کاراکتر اضافی را ارسال نکنید.

جواب استعلام

اگر برای سنجش اعتبار چک از روش پیامکی  استفاده می کنید دقت کنید که جواب پیامک استعلام طی پانزده دقیقه برای شما ارسال می گردد. اگر ظرف این مدت پاسخی از مرکز صیاد دریافت نکردید، جمله «عدم امکان اخذ استعلام» برای شما ارسال می گردد.

در این صورت یک بار دیگر برای استعلام اقدام کنید. دقت کنید که تمام پیامک های اطلاع رسانی در ارتباط با استعلامات فقط با سرشماره ۷۰۱۷۰۱ ارسال می گردد.  استعلام به شکل شاخص های رنگی برای شما ارسال می شود.

معنای شاخص های رنگی اعتبار چک صیادی

همان طور که گفته شد هنگام درخواست استعلام اعتبار چک صیادی، پاسخ به شکل رنگ های مختلف برای شما ارسال می شود. مفهوم این رنگ ها به صورت زیر می باشد؛

رنگ سفید

رنگ سفید همان طور که نامش نشان می دهد وضعیت پاک پاک صادرکننده چک را بیان می کند، اینکه فرد صادرکننده چک هیچگونه چک برگشتی  نداشته و اگر هم در گذشته سوء سابقه ی مالی وجود داشته اکنون رفع شده است.

رنگ زرد

رنگ زرد نشان می دهد که وضعیت صادر کننده چک مثل رنگ سفید پاک پاک نیست اما خیلی هم بد به حساب نمی آید. در این حالت صادرکننده چک حداکثر یک فقره چک برگشتی به مبلغ حداکثر ۵ میلیون تومان داشته است.

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی بیان کننده وضعیت شکننده صادرکننده چک صیاد می باشد، اینکه صادرکننده چک دو تا چهار فقره چک برگشتی با حداکثر مبلغ بیست میلیون تومان داشته است.

رنگ قهوه ای

این رنگ در اعتبار چک بیان کننده وضعیت نه چندان خوب صادرکننده چک می باشد: فرد صادرکننده چک پنچ تا ده فقره چک برگشتی با حداکثر مبلغ پنجاه میلیون تومان داشته است. این وضعیت صادرکننده را در اذهان عمومی خوب جلوه نمی دهد.

چگونه یک آبگرمکن خورشیدی بسازیم؟
بخوانید:

رنگ قرمز

رنگ قرمز همان طور که نامش نشان می دهد وضعیت بسیار بد صادرکننده چک صیاد را نشان می دهد. براین اساس فرد صادرکننده بیش از ده فقره چک برگشتی با مبلغ حداکثر بالای پنجاه میلیون داشته است. بعید به نظر می رسد کسی چک چنین فردی را قبول کند.

هنگام سنجش اعتبار چک به برخی نکات توجه کنید

در صورتیکه اقدام به اخذ استعلام می کنید به خاطر داشته باشید که «در صورتی که قبل از تکمیل عملیات استعلام چندین بار به این کار اقدام نمایید، پاسخ استعلام شما مربوط به آخرین شناسه استعلام خواهد بود، استعلام چک افرادی که در پایگاه اطلاعات بانک مرکز شناسه ملی ندارد، امکان پذیر نیست و در جواب استعلام شما جمله «شناسه ملی قابلیت استعلام ندارد» ارسال می شود و بالاخره اینکه استعلام افراد حقوقی دارای حساب بانکی مشترک به فردی مربوط می شود که بیشترین مبلغ و بیشترین تعداد چک برگشتی در بین صاحبان حساب را  دارد.»

هزینه استعلام

همان طور که گفته شد استعلام چک برای سنجش اعتبار چک صورت می گیرد. برای هر استعلام و تمامی پاسخ های ارسال شده، درخواست کننده استعلام باید مبلغ ۳۵۰ تومان پرداخت کند. این هزینه بابت هر استعلام باید پرداخت شود نه در ازای هر پیامکی که دریافت می نمایید. در طول روز با هر شماره تلفن فقط می توانید چهار استعلام در ارتباط با چک های صیادی انجام دهید.

به هرحال اکنون که با روش سنجش اعتبار چک آشنا شدید به راحتی می توانید در مراودات مالی خود و قبل از دریافت چک رتبه اعتباری فرد صادرکننده چک را ارزیابی کرده نسبت به نقد شدن چک دریافتی خود اطلاعات لازم را به دست آورید. نیز دانستید که با برچیده شدن چک های قدیمی و صدور چک های صیادی سهولت های مالی زیادی برای تجار فراهم شده است.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع