مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

آموزش نقاشی با گواش / با این نکات حرفه ای نقاشی کنید!

۲۶ آذر ۱۳۹۸

نقاشی با گواش یکی از روش های هنر نقاشی بر پایه آب است که از ویژگی تطبیق پذیری زیادی برخوردار است با این روش نقاشی می توان درخشندگی و پیاده سازی نور را به زیبایی در یک اثر هنری به وجود آورد.

گواش نوعی آب رنگ است اما سنگین تر و غلیظ تر و نسبت به آبرنگی که همه ما در کودکی مان از آن استفاده می کردیم کمی دیرتر خشک می شود.

از ویژگی های نقاشی با گواش این است که در این کار هنری، هنرمند می تواند با درنگ و تفکر بیشتری کار را انجام دهد. از آنجا که این نقاشی دیرتر خشک می شود می توان لایه های شفاف تری در آن ایجاد کرد و یا روی نقاشی بافت های خاصی مانند کار با اکرلیک نیز انجام داد.

نقاشی با گواش

نقاشی با گواش مانند کار با رنگ روغن و دیگر مصالح نقاشی رواج  آنچنانی ندارد اما با این حال به دلیل این که استفاده از این ماده برای نقاشی سهولت بیشتری را فراهم می کند و همچنین به دلیل تطبیق پذیری مناسب آن، مورد علاقه بسیاری از هنرمندان می باشد.

در این مقاله شما با روش کار با گواش به صورت بسیار آسان و در چند قدم آشنا خواهیم شد.

خلق نقاشی با گواش

برای ایجاد یک اثر هنری با گواش باید اطمینان حاصل کنید که تمام وسایل مورد نیاز برای آن کار را در دسترس خود دارید. اگر شما از ابزار و مواد مناسب برای کار استفاده نکنید اثر شما زیبا و هنری نخواهد بود.

پالت های گواش با دیگر پالت ها فرق دارند، در این پالت مخزن های کوچک و گردی برای نگهداشتن رنگ ها وجود دارد و مانند پالت های رنگ روغن تخت نیست.

قلم موهایی که در این کار استفاده می شود حتما باید مناسب رنگ گواش باشد و مطمئن شوید که قلم های کافی و در سایزها مناسب برای کار در اختیار دارید.

آموزش بورس و سه نکته اساسی که باید یاد بگیرید!
بخوانید:

اکثر کسانی که با نقاشی سر و کار دارند، هنگام کار با گواش از کاغذ آبرنگ به دلیل قیمت مناسب و همچنین حمل آسان آن استفاده می کنند

بعد از این که وسایل ضروری کار را انتخاب کردید، سعی کنید فضای مناسبی برای ایجاد اثر هنری تان فراهم کنید. میز کارتان را حتما با کاغذهای باطله بپوشانید تا بعدا دچار دردسر نشوید.

یک ظرف آب کنار بگذارید تا هنگام ترکیب رنگ ها و شستن قلم موها بعد از کار، بتوانید از آن استفاده کنید. یک اسپری برای پاشیدن آب هم نیاز دارید. رول دستمال کاغذی هم حتما کنار دست تان باشد تا در صورت لزوم پالت و قلم موهای تان را با آن پاک کنید.

قرار دادن رنگ روی پالت

زمانی که می خواهید مخازن رنگی پالت را با رنگ پر کنید دقت داشته باشید که هر کدام از رنگ ها را به مقدار مورد نیاز روی دایره های پالت بریزید چون اگر بیش از میزان مورد نیاز رنگ بریزید باقی مانده رنگ ها خشک و غیر قابل استفاده خواهند شد.

قبل از این که به طور کامل شروع به نقاشی با گواش کنید، خیلی کم کم و به تدریج قلم موها را داخل رنگ بزنید و روی کاغذ مورد نظرتان خط هایی ایجاد کنید، سپس قلموها را به آب بزنید و به سرعت خط دیگری بکشید.

دقت کنید که آب روی کدر و یا شفاف شدن رنگ تاثیر زیادی می گذارد. این آزمایش ( اضافه کردن آب به رنگ ) را چندین مرتبه انجام دهید.

دقت کنید بعد از این که قلمو را به رنگ آغشته کردید با فشار دادن قلمو، مقدار رنگ روی آن را کم و زیاد کنید و نتیجه را روی کاغذ پیش رو امتحان نمایید. اضافه کردن آب به رنگ باید خیلی کم کم انجام شود تا اندازه ای که مد نظرتان است به دست بیاید.

ترکیب رنگ در نقاشی با گواش

نقاشی با گواش هم مانند دیگر نقاشی ها و اثرات هنری نیاز به تفکر دارد. این که شما فکر کنید که چه کاری می خواهید انجام دهید و خلق چه اثری مد نظر شماست بسیار مهم است.

چگونه یک آبگرمکن خورشیدی بسازیم؟
بخوانید:

این تامل و تفکر قبل از کار علاوه بر این که تمرکز شما را روی خلق اثرتان زیاد می کند، می تواند به تمیز ماندن رنگ های تان نیز به شما کمک کند.

حتما قبل از این که بخواهید از یک رنگ دیگر برای کار استفاده کنید قلم موی تان را تمیز کنید تا رنگ ها با یکدیگر ترکیب نشوند و مخزن مربوط به هر رنگ تمیز بماند.

این را هم که حتما از دوران ابتدایی می دانید که می توانید برای به دست آوردن تمام رنگ ها از ترکیب قرمز، آبی، زرد و سفید کمک بگیرید.

در کار نقاشی با گواش شما، ممکن است گاهی در ترکیب مقدار آب با رنگ زیاده روی کنید. در این زمان صمغ عربی می تواند کمک زیادی به شما در رفع این مشکل بکند.

صمغ عربی همچنین می تواند در زمان خشک شدن گواش باعث اثر بهتر پودر رنگ روی کار هنری شما شود.

شما در هنگام نقاشی با گواش نیاز دارید که در مناطق مختلف از رنگ سفید استفاده کنید، ما به شما پیشنهاد می کنیم در تابلوهایی که قرار است از این رنگ استفاده کنید قبل از رنگ کردن، نواحی مشخص را با پاستیل روغنی سفید بپوشانید.

این کار به این دلیل است که پاستیل روغنی به طور طبیعی آب را به خود راه نمی دهد و زمانی که ما از یک ماده با پایه آب ( گواش ) استفاده می کنیم، قسمت هایی را که با پاستیل روغنی پوشانده ایم تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

این تدبیر، باعث می شود اثر شما بسیار تمیز و زیبا از کار در بیاید.

یکی از دیگر کارهایی که می تواند در نقاشی با گواش به شما کمک کند لایه گذاری چند رنگ پایه است. روی طرح خودتان برای رنگ آمیزی ابتدا از چند رنگ پایه استفاده کنید.

این کار به شما این حس را القا می کند که نقاشی تان با سرعت مناسبی در حال جلو رفتن است. در این مرحله توصیه می شود که به طور مستقیم از مخزن رنگ تان استفاده نکنید بلکه از رنگ های رقیق شده کمک بگیرید تا اثر شما براق از کار در بیاید.

آموزش تعمیر لامپ ال ای دی در چهار مرحله
بخوانید:

برای این که بتوانید یک کار هنر زیبا از نقاشی با گواش داشته باشید خوب است مشاهدات خود را در این زمینه افزایش دهید.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع