مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

آلودگی هوای تهران و چند توصیه مهم/ چرا هوای تهران اینقدر آلوده است؟

۲۱ آذر ۱۳۹۸

الودگی هوا چه در تهران و چه در کلان شهر های دیگر این روزها جزو خبرهایی است که همیشه می شنویم. در این مقاله از کافه نبات به سراغ آلودگی هوای تهران رفته ایم تا در این خصوص بیشتر بخوانیم. همراه ما باشید:

وقتی هوا ناسالم می شود…

بحث سالم یا ناسالم بودن هوا جدای از مشکلات تنفسی و جسمانی که همه اقشار جامعه را درگیر خواهد کرد، سبب بروز مشکلات و اختلالات روانی از جمله افسردگی و پرخاشگری و حتی بیش فعالی و خواب آلودگی نیز می شود.

و همه اینها سبب تغییراتی در سبک زندگی و الگو های رفتاری افراد جامعه می گردد. به همین جهت نگاه کارشناسی به این مقوله و رفع مشکلات ناشی از آن از اموری است که حتما باید به آن پرداخته شود.

برای بررسی مشکل آلودگی هوای تهران اول از همه باید به سراغ دلایل و عواملی که موجب آلودگی می گردند رفت.

آلودگی هوای تهران

چه چیزهایی موجب آلودگی هوا می شود؟!

قبل از هر چیز لازم است بدانید که آلودگی هوا زبطی به فصل ندارد، پس گمان نکنید که در ما فقط در هوای سرد و فصل زمستان آلودگی داریم، بلکه در روزهای گرم سال نیز آلودگی در کمین شماست.

گفته می شود که یکی از عوالم اصلی آلودگی هوای تهران «ازن» است. آلاینده ازن یک موجود تازه وارد در هوای شهر نیست و از قدیم الایام در کنار ما و همجوار با ما زندگی می کرده است.

علت اینکه به تازگی از ازن به عنوان عامل اصلی آلودگی هوا نام برده می شود این است که طی دو سال گذشته اندازه گیری علظت آن تا حدی دقیق تر شده و لذا آلودگی ناشی از آن اعلام می گردد.

اگر بخواهیم بدانیم آلاینده ازن چیست و چطور موجب آلودگی هوا می شود و از کجا و چطور تولید می شود باید بگوئیم که «ازن» به دلیل افزایش «ناکس» که ناشی از احتراق سوخت خودروها و موتورسیکلت‌ها می باشد افزایش یافته از سوی دیگر با توجه به اینکه تابش نور خورشید ثابت است؛ دلیلی می شود تا کاتالیست موتورسیکلت ها و خودروها به درستی کار نکند و اینگونه آلاینده ازن افزایش چشمگیری می یابد.

لیست کم کالری ترین غذاها که هرچه بخورید چاق نمی شوید!
بخوانید:

کاتالالیست یک واکنش گر شیمیایی و یک قطعه حساس و مهم است که روی مسیر دود خروجی نصب می شود. کاتالیست می تواند گازهای سمی تولید شده در دود ماشین یا موتور سیکلت را با یک بازدهی مشخص به گازهای بی‌خطر تبدیل می‌کند.

در حل حاضر این قطعه در ایران و در همه خودروهای دارای استاندارد یور و۲ به بعد نصب شده است.

کاتالیست به کیفیت سوخت حساسیت زیادی دارد و در صورت وجود گوگرد در بنزین این قطعه از بین می رود.

اما «ازن» تنها آلاینده ای نیست که سبب آلودگی هوای تهران یا دیگر کلانشهرها می گردد. در این زمینه متخصصان معتفدند که دو نوع آلاینده وجود دارد که این روزها هموطنان ما آن را تنفس می کنند؛ آلاینده های اولیه که که به‌طور مستقیم از منبع آلاینده منتشر می‌شوند که می توان از مونواکسیدکربن (CO)، اکسیدهای ازت (NOx)، دی‌اکسیدگوگرد (SO2) و برخی ذرات معلق در این دسته نام برد.

و آلاینده های ثانویه که از یک منبع آلاینده خاص منتشر نمی شوند بلکه از ترکیب سایر گازها و ترکیبات موجود در جو زمین به وجود می آیند.

«ازن» یک آلاینده ثانویه است که به‌طور مستقیم از هیچ منبع آلاینده‌ای منتشر نمی‌شود بلکه از ترکیب سایر گازها و ترکیبات در جو به‌وجود می‌آید.

و اینکه گفتیم این آلاینده با تابش خورشید مرتبط است دقیقا به این معنا است که برای تشکیل ازن و انتشار آن در هوا سه عامل اساسی وجود دارد که عبارتند از: نورخورشید و اکسیدهای ازت (NOx) و مواد آلی فرار (VOC).

توضیح بیشتر این است که اکسیدهای ازت (NOx) از سوخت خودروها و منابع خانگی و همچنین صنایع تولید تشکیل شده و مواد آلی فرار (VOC) نیز از سوی کارخانه جات و صنایع و به‌ویژه پالایشگاه‌ ها و خودروها و درختان منتشر می‌شود.

اما نکته مهم در این واکنش شیمیایی، نورخورشید است که هر چه شدت آن بیشتر باشد با وجود ثابت ماندن میزان بقیه ترکیبات، آلاینده ازن بیشتری تولید می‌شود و به‌همین دلیل است که میزان تشکیل این آلاینده و غلظت آن در تابستان بیشتر از سایر فصول هست.

ایگناتس زملوایس ، قهرمان کاهش مرگ و میر زنان حامله
بخوانید:

در این میان مونوکسید کربن و اکسیدهای نیتروژن همچنین اکسیدهای گوگرد و ذرات معلق نیز از دیگر منابع و علل آلودگی هوای تهران می باشند.

گفته می شود که بیشتر مرگ و میر های ناشی از آلودگی هوا به علت وجود ذرات معلق در هوا می باشد.

سوالی که مطرح می شود این است که ذرات معلق از کجا می آیند؟

گفته می شود بیش از ۷۰ درصد “ذرات معلق” در هوای تهران که یکی از علل و عوامل آلودگی هوا و عاملی برای مرگ های ناشی از آلودگی می باشد را منابع متحرک یعنی خودروها تولید می کنند

و جالب است بدانید که از این ۷۰ درصد تنها سه درصد توسط خودروهای سواری تولید می شوند و بیش از ۹۷ درصد ذرت معلق ناشی از فرسودگی و ناسلام بودن کامیونها و اتوبوسها و مینی بوس ها و حتی موتور سیکلت ها می باشد.

آلودگی هوای تهران و توصیه های ما به شما…

اینکه بدانیم عامل و علل بوجود آمدن آلودگی چیست مطلب معمی است ولی مهم تر این است که راهای مقابله با آلودگی هوا چیست؟

آلودگی هوای تهران

که البته پاسخ به این پرسش به بررسی های کارشناسانه و نگاهی جدی به این مقوله و داشتن برنامه ای هدفمند نیازمند است. برنامه ای که بتواند این معضل و مشکل را به صورت رییشه ای و از مبدأ اصلی حل و سبب کاهش آلودگی هوا گردد. که این امر همت مسولان عزیز و متخصصان حوزه بهداشت و سلامت و … را می طلبد.

بنابراین ما تنها می توانیم توصیه کنیم که هنگامی که هوا آلوده است چه باید ها و نباید هایی را جدی بگیرید.

برای اینکه اثرات آلودگی هوا را بر روی جسم و جان و روح و روان تان کاهش دهید حتما باید از تصفیه کننده های طبیعی مانند گیاهان سبز در فضای محل زندگی و تحصیل خود استفاده کنید.

همچنین مصرف ویتامین دی و ویتامین ای را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

همه چیز درباره پیوند کلیه مصنوعی / اجزای تشکیل دهنده کلیه مصنوعی چیست؟
بخوانید:

از مصرف غذاهایی که طبع سرد دارند بکاهید چون این مواد غذایی مقاومت شما را در برابر آلاینده ها کم می سازد.

مایعات و آب به میزان کافی استفاده کنید.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع