مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

آشپزخانه کثیف چیست؟ توصیه هایی برای تهیه وسایل آشپزخانه کثیف

۱۴ آذر ۱۳۹۸

آشپزخانه کثیف اصطلاحی است که این روزها در میان خانواده های ایرانی زیاد به چشم می خورد. اگر دوست دارید بدانید به چه آشپرخانه ای آشپرخانه کثیف گفته می شود، این مطلب از کافه نبات را حتما بخوانید.

اصطلاح آشپرخانه کثیف

داشتن یک آشپزخانه ژورنالی و شیک که همواره مرتب باشد و به قولی همه چیز تمام محسوب شود، آرزوی دیرینه هممه خانم ها است، در حال حاضر این آرزو به یک رویای دست یافتنی در خانه هایی با متراژ مناسب تبدیل شده است.

با کمی گشت و گذار در فضای مجازی و مطالعه مجلات دکور و دیزاین و طراحی داخلی می بینیم که امروزه در ساخت و طراحی منازل دو آشپزخانه در نظر گرفته می شود.

یکی از این آشپزخانه ها که در معرض دید و روی به سوی سالن پذیرایی می باشد و اصطلاحا اشپزخانه تمیز نامیده می شود و دیگری که مخفی بوده و آشپزخانه کثیف یا آشپزخانه گرم یا مطبخ نام گرفته است.

اما اصطلاح آشپزخانه کثیف از کجا آمد؟

در اشپزخانه های تمیز و دکوری معمولا غذایی طبخ نمی شود و عمدتا فقط به عنوان دکور منزل کاربرد دارد و بیشتر امور پخت و پز و تمیز کردن و شستن و بسته بندی و … سایر اموری که در منازل باید انجام گیرد در مطبخ انجام می شود پس طبیعی است که تمیز مانده و از چرب و بوی نامطبوع و ریخت و پاش هم در آن خبری نباشد.

ولی از دیگر سو همه غذا پختن ها، سرخ کردن ها، تمیز کردن ها، شستن ها و خورد کردن ها و … در مطبخ یا همان آشپزخانه گرم انجام می گیرد که همین مسأله موجب می شود آشپزخانه از حالت ژورنالی و دکوری بودن در بیاید و به قولی زندگی در قلب خانه در جریان باشد. به همین جهت اصطلاح آشپزخانه کثیف را به خود گرفته است هرچند این واژه زیاد مناسب به نظر نمی رسد ولی در حال حاضر مطبخ یا آشپزخانه فعال و گرم با نام آشپزخانه کثیف نیز شناخته می شود که در واقع به معنی آشپزخانه ای است که تمام امور مربوط به آشپزی و شستشو در آن آنچام می گیرد.

بولارد چیست و چه استفاده هایی دارد؟
بخوانید:

گفتنی است که این آشپزخانه ها نیز مراحل تمیزی و نظافت را به خوبی طی می کنند چون نظافت و پاکیزگی یکی از ارکان اصلی آشپزی به شمار می رود و ارتباط مستقیم با سلامت افراد خانواده دارد.

توصیه هایی برای تهیه وسایل آشپزخانه کثیف

در منازلی که دارای آشپزخانه گرم یا فعال هستند، توجه به چند نکته ضروری است:

بدیهی است که در آشپزخانه تمیز یا دکوری تمام ابزاری که باید در یک آشپزخانه جای بگیرند موجود است و از طرفی کابینت ها و کف پوش ها و… نیز از بهترین نوع و به روز ترین مدل ها و کلاسیک ترین اجناس انتخاب می شوند.

هر چند زیبایی ظاهری برخی اجناس فوق العاده است ولی نگهداری از آنها به خصوص در هنگامی که در اشپزخانه قرار می گیرند کمی سخت می شود به همین جهت در آشپزخانه های تمیز اگر از کابینتی با جنس خاص یا کف پوش یا فرشی با مدلی شیک و.. استفاده می شود به این دلیل است که قرار نیست در این آشپزخانه آشپزی شود.

ولی انتخاب آنها برای آشپزخانه کثیف اصلا توصیه نمی شود چرا که شما تمام کارهای منزل از جمله خورد کردنن گوشت و تمیز کردن و بسته بندی سبزیجات و پخت و پز و سرخ کردن و… را قرار است در آنجا انجام دهید.

پس باید از طرح و رنگی استفاده کنید که شستشوی راحتی داشته باشد و به راحتی تمیز شود. حتی نقش و رنگ و جنس کاشی های مورد استفاده در مطبخ تان را نیز باید طوری انتخاب کنید که به سهولت قابل تمیز شدن باشند.

آشپزخانه کثیف
آشپزخانه کثیف

اینکه دقیقا هدف از ایجاد آشپزخانه های گرم یا فعال یا کثیف چیست شاید در فرهنگ ها و معماری کشورهای مختلف متفاوت باشد ولی یکی از این موارد می تواند جلوگیری از پخش شدن بو و دود و گرد و غبار ناشی از گاز و پخت و پز باشد.

کشف معدن چگونه انجام می شود؟! مراحل ثبت و برآورد هزینه معدن
بخوانید:

در هر صورت راحتی در آشپزخانه بیش از هر چیز دیگری حائز اهمیت است و به همین دلیل طراحی آشپزخانه باید طوری باشد که علاوه بر اینکه تمام ابزار در دسترس باشند، باید ایمن هم باشند و تمیز کردن آن نیز همراه با مشکلات و مشقت نباشد.

آشپزخانه کثیف در بسیاری از کشورهای خاورمیانه نیز وجود دارد که معولا در مجاورت ساختمان اصلی ایجاد میشود و دلیل آن نیز جلوگیر از احتراق و ایمنی ساختمان اصلی خانه به شمار می رود.

شما برای داشتن یک آشپزخانه کثیف ایده آل باید فضا و زیرساخت های لازم را فراهم کنید و جدای از بحث کابینت و کاشی و کف پوش به یک سینک مناسب ظرفشویی و ماشین ظرفشویی و اجاق گاز و ابگرمکن یا پکیج نیاز دارید.

البته شما می توانید در صورتی که فضای کافی در اختیار داشته باشید ماشین لباس شویی و تجهیزات لازم برای لباس شویی را نیز در این آشپزخانه بگذارید.

هرچند در منازلی که دو آشپزخانه تمیز و کثیف تعبیه می شود حتما فضای جهت شست و شوی لباس ها نیز در نظر گرفته می شود.

شما همه این تجهیزات را در صورتی می توانید در آشپزخانه گرم تان قرار دهید که وسایل مورد نیاز آن را قبلا تهیه کرده باشید به عنوان مثال برای آبگرمن یا پکیح لوله کشی مناسب و لوله فاضلاب برای هر کدام از ماشین های ظرفشویی و لباس شویی و سینک در نظر گرفته باشید.

داشتن لوله آب گرم و سرد از موارد ضروری مورد نیاز در آشپرخانه کثیف است.

در صورتی که لوله کشی آب و فاضلاب شما مناسب نباشد و همچنان مصر به داشتن آشپزخانه گرم باشید باید بگوئیم که این امکان وجود دارد و شما م یتوانید تنها با قرار دان اجاق گاز و فر و یک سینک ظرفشویی و البته مقداری کابینت فضایی را به آشپزخانه گرم اختصاص دهید.

خالی بندی یعنی چه؟ تاریخچه جالب «خالی بستن»
بخوانید:
اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع