مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

کتاب هدایه فی النحو + لینک دانلود رایگان

۲۶ آذر ۱۳۹۸

کتاب هدایه با نام کامل الهدایه فی النحو، کتابی است به آموزش «نحو» زبان عربی می پردازد. همراه با شما خوانندگان همیشگی کافه نبات هستیم با معرفی این کتاب.

معرفی کتاب الهدایة فی النحو

درباره نویسنده کتاب هدایه اختلاف نظر هایی وجود دارد برخی او را ابوحیان اندلسی، بعضی زبیر بصری، بعضی ابن درستویه و برخی دختر ابن حاجب دانسته‌اند.

زبان کتاب عربی با تصحیح و تنقیح و تعلیق حسین شیرافکن است.

کتاب هدایه

کتاب هدایه دارای دو مقدمه می باشد که یکی از آنها متعلق به ناشر کتاب و دیگری متعلق به مصحح آن می باشد.

مباحث موجود در کتاب حاوی هفتاد و سه درس است که مطالب آن در مورد ترکیب یا نحو عربی می باشد.

نویسنده این کتاب پس از تعریف و تشریح هر یک از موضوعات و عناوین نحوی، مثال ها و شواهد مختلفی ذکر کرده است و در پایان هر درس نیز تمارین متناسب با موضوعات تدریس شده ارائه شده است.

مصحح کتاب آقای حسین شیر افکن تلاش کرده است تا مباحث مستقل کتاب را تحت یک درس گردآوری و تنظیم نماید، و در این میان مباحثی نیز که دارای حجم و مطالب بیشتری بوده اند به ناچار در بیش از یک درس و تحت عناوین جدید گنجانده شده است.

درس های ۲۲ و ۲۳ کتاب نمونه ای از این تلاش می باشد.

مصحح کتاب موضوعات و عناوین دیگری را نیز به کتاب افزوده است همچون بحث اغرا و اختصاص. چرا که به نظر می رسیده است در برخی از مراکز آموزشی برای تدریس علم نحو فقط به این کتاب اکتفاء می شده است و مصحح خواسته به این وسیله موضوعات را کامل نماید.

آقای حسین شیر افکن در تنظیم کتاب هدایه از بیش از ۱۰۰۰ آیه شریفه و نزدیک به ۱۰۰ حدیث، از مصادر روایی مختلف از جمله نهج البلاغه مولای متقیان حضرت امیر مومنان علیه علیه السلام و اخبرا معصومین علیهم السلام بهره برده است.

کتاب منطق مظفر + لینک دانلود رایگان
بخوانید:

جهت سهولت در یادگیری و فهم بهتر مطالب هر درس، پس از پایان دروس، سوالات و تمارینی نیز ارائه و گنچانده شده است.

همانگونه که گفتیم کتاب با دو مقدمه از ناشر و مصحح منتشر شده است. در مقدمه ناشر کتاب هدایه، مطالبی در خصوص جایگاه کتاب در علم نحو و اهمیت کتاب هدایه بیان شده است.

مصحح نیز در مقدمه خویش ضمن اشاره به منابع کتاب، به بیان نکاتی پیرامون کتاب پرداخته است.

کتاب هدایه در نگاه کلی شامل هفتاد و سه درس است که این هفتاد و سه درس در یک مقدمه و سه باب تنظیم شده است. در ادامه به شرح هر کدام از قسمت های کتاب می پردازیم:

مقدمه کتاب هدایه فی النحو به تعاریف و ترسیم حدود در طی درس های یک تا چهار اختصاص دارد.

در ابتدا علم نحو تعریف می شود و سپس در ادامه آن به تعریف اسم و علامات اسم، و فعل و مشحصات فعل و در آخر به مبحث حرف و علامات و فواید آن می پردازد و در آخر به کلام و افسام آن اشاره می کند.

باب اول کتاب شامل درس های ۵ تا ۴۷ می باشد و به شرح کامل اسم و مباحث مربوط به آن از جمله تعریف اسم معرب، اصناف اعراب اسم، مرفوعات، منصوبات، مجرورات و توابع می پردازد و در ادامه با بیان مباحث غیر منصرف ها، مضمرات، اسم های اشاره، موصولات و اسماء افعال و اسماء اصوات و نیز مرکبات و کنایات و ظروف به مطالبی نظیر تعریف و تنکیر و اسم عدد و مذکر و مونت و تثنیه و جمع می پردازد.

دیگر مباحث مطرح شده در باب اول کتاب عبارتند از مصدر، اسم فاعل، اسم مفعول، صفت مشبهه، است تفضیل و…

باب دوم کتاب هدایه از درس های چهل و هشتم تا پنجاه و هشتم کتاب را شامل می شود، از فعل و احکام آن سخن می گوید و به طرح مباحث زیر می پردازد:

کتاب شرح لمعه + لینک دانلود رایگان
بخوانید:

زمان فعل، عامل رفع و نصب و جزم فعل های مضارع. همچنین به افعال مجهول اشاره شده و لازم و متعدی را بیان می کند. سپس به افعال قلوب و افعال ناقصه و نیز اقعال مقاربه و فعل تعجب و افعال مدح و ذم می پردازد.

آخرین باب در کتاب هدایه به مبحث حروف می پردازد. و به مباحث مربوط به حروف اختصاص یافته است. برخی از مطالبی که در این قسمت کتاب به تدریس آنها پرداتخ شده است عبارتند از:

حروف جر، حروف عطف و حروف مشبهه بالفعل، همچنین به حروف تنبیه و حروف نداء و حرف ایجاب و حروف زیادت اشاره شده است. در ادامه به بیان مباحث مربوط به حروف مصدریه و حروف تفسیر و حرف تحضیض و حرف توقع و حروف استفهام و حروف شرط و حرف ردغ و تاء تأنیص و همچنین تنوین و نون تأکید می پردازد.

کتاب هدایه فی النحو دارای فهرست مطالب در ابتدای کتاب و نیز فهرست منابع کتاب که نویسنده در نگارش کتاب از آنها استفاده کرده در انتهای کتاب می باشد.

پاورقی های که در انتهای هر صفحه از کتاب به چشم می خورد بیشتر به ذکر منابع مورد استفاده می پردازد.

شرح های کتاب هدایه

برای کتاب هدایه شرح های زیادی نوشته شده است که به معرفی برخی از آنها می پردازیم:

ترجمه و شرح فارسی الهدایه فی النحو؛ نوشته حامد دلاوری

در این شرح سعی شده است تا مطالب حدودی علمی ـ تحلیلی بیان گردد و در برخی موارد با آوردن شواهد قرآنی و روایی فهم مطالب آسان تر گردد.

اولین و کامل ترین ترجمه و شرح نموداری کتاب الهدایه فی النحو همراه با حل کامل تمرینات فارسی؛ نوشته طاهره سادات نعیمی

این کتاب در ۳۲۰ صفحه و توسط انتشارات آوا به چاپ رسیده است.

تلخیص نموداری هدایه؛ نوشته خیرالله نیکخواه

سعی نویسنده کتاب بر این بوده تا مطالب را به‌صورت منسجم و نموداری درآورده و به این وسیله کمک شایانی در تداعی ذهن متعلّم نسبت به فهم علم نحو داشته باشد.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع