مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

کتاب منطق مظفر + لینک دانلود رایگان

۴ دی ۱۳۹۸

کتاب منطق مظفر یکی از متون درسی حوزه های علمیه ندو دانشگاه ها در علم منطق می باشد که با متنی روان و سبکی نو، جایگزین دیگر کتب منطقی گشته است؛ همراه مجله کافه نبات باشید با معرفی این کتاب ارزشمند.

معرفی کتاب منطق مظفر

مولف این کتاب، علامه شیخ محمدرضا مظفر (۱۳۲۲-۱۳۹۲ ه ق) از علمای مشهور حوزه علمیه نجف است.

کتاب منطق مظفر از ابتدای تالیف تاکنون در حوزه های علمیه شیعی تدریس و کم کم جایگزین حاشیه ملا عبدالله گردید.

این کتاب یکدوره کامل آموزش منطق به زبان عربی است و در محافل علمی، از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.

«منطق» مظفر، کتابی متین و برجسته و در نوع خود بی‌نظیر است. تا به حال در علم منطق هیچ کتابی به روانی و سلیسی آن تدوین نشده است.

متن کتاب در عین حالی که بسیار محکم و استوار است کتابی بسیار خوبی برای دانش‌آموختگان مباحث منطقی به شمار می رود.

این کتاب از آغاز پابه‌پای علاقه‌مندان علم منطق پیش می‌رود و با به‌کارگیری عملی قواعد منطقی و نیز با آوردن تمرین‌های مناسب فهم و یادگیری منطق را برای علاقه‌مندان آسان می‌ کند بطوری که متن آن همواره رهگشای همگان است.

کتاب منطق مظفر

علامه محمدرضا مظفر (۱۳۲۲-۱۳۹۲) نویسنده کتاب منطق مظفر دانشمند فرزانه‌ای است که می‌خواست در راه تدریس و تدوین مباحث علمی منشأ تحولات نوین و اساسی باشد و در این راستا آثار گران‌بهایی پدید آورد که کتاب حاضر از جمله آثار گران‌بهای اوست.

وى در مدت حیات علمى خویش، تلاش های عظیمى در جهت ایجاد تحولى نوین و اساسى در حوزه‌ها و مراکز علمى و فرهنگى جهان اسلام، به‌ویژه متون آموزشى حوزه‌ها آغاز کرده؛ و در این راه آثار گران‎قدری در این زمینه از خود به یادگار گذاشته است؛ که از آن جمله کتاب حاضر را مى‎توان نام برد.

ویژگی های کتاب

اگر بخواهیم به‌طور خلاصه به برخی از ویژگی‌ها و امتیازات کتاب منطق مظفر اشاره کنیم می توان موارد زیر را عنوان کرد:

کتاب صرف ساده + لینک دانلود رایگان
بخوانید:

اولین موردی که در خصوص نقاط قوت کتاب می توان نام برد، متن سلیس و روان آن است. متن کتاب بقدری روان است که هیچگونه تعقید و دشواری در آن به چشم نمی خورد.

اهمیت این ویژگی زمانی روشن می شود که متن کتاب منطق مرحوم مظفر با دیگر کتب درسی پیشین مانند کتاب حاشیه و لئالی منتظمه مقایسه گردد. در این صورت به خوبی روشن می گردد که متن از روانی خوبی برخوردار است.

دومین ویژگی کتاب این است که این کتاب از ابتدا به عنوان یک متن درسی برای فراگیران منطق تألیف و نگارش یافته است و به همین دلیل توضیحات مناسب و کافی در مواردی که مورد نیاز بوده است ارائه شده است.

سومین نکته بارز کتاب منطق مظفر این است که نویسنده مطالب را با شیوه ای ابتکاری که حاصل سالها تدریس بوده نگاشته است و به گونه ای مطالب را بیان کرده است که فراگیر را به راحتی و با آسان ترین وجه ممکن به سوی فهم و درک مطالب سوق می دهد.

از سوی دیگر این کتاب نسبت به دیگر کتب که در زمنیه منطق نگارش یافته اند از جمله کتاب های حاشیه و شرح شمسیه و اللئالی منتظمه و جوهر نضید و… جدیدتر است و کتابی است که تقریبا به تازگی نوشته شده و بیش از پنجاه و اندی سال از زمان تألیفش نگذشته است و همین مسأله سبب شده که نویسنده با بعضی از نظام های منطقی جدید و اندیشه ها و آرای برخی از فیلسوفان غربی و اروپایی برخورد کرده و در هنگام تألیف کتاب، و حتی در طرح تمارین کتاب به برخی از این آرائ و اندیشه ها و سخنان نظر داشته باشد.

یکی دیگر از ویژگی های کتاب منطق مظفر این است که نگارنده کتاب به دلیل آشنایی و برخورد با اندیشه ها و مباحث و اشکالات منطقی جدید در عصر حاضر، توانسته برخی از این مباحث جالب و مفید را در کتابش مطرح و برخی از شبهات در این زمینه را پاسخ دهد.

کتاب هدایه فی النحو + لینک دانلود رایگان
بخوانید:

مباحثی چون «العلم»، «توضیح فى الضرورى»، «تعریف النظر او الفکر»، «الحاجة الى مباحث الالفاظ»، «العنوان و المعنون»، «الحمل و انواعه»، «فى مطلب ماواى و هل و لم»، «التعریف بالمثال»، «التعریف بالتشبیه»، «القسمة»، «المنحرفات»، «من ملحقات العکوس النقض»، «قاعدة النقض التام و نقض الموضوع»، «البدیهیة المنطقیه او الاستدلال المباشر البدیهى»، «الاقترانى الشرطى»، «خاتمة فى لواحق القیاس» و…. از جمله عناوینی است که مرحوم مظفر آنها را مطرح و پاسخ گفته است.

استفاده از مثال ها و شواهد فراوان برای درک بهتر مطالب و تفهیم بیشتر قواعد و مطالب کتاب، یکی از برجسته ترین ویژگی ها و امتیازات این کتاب به شمار می رود و این در حالی است که دیگر کتب موجود در زمنیه علم منطق این امتیاز را دارا نیستند و کمتر به این مبحث در آنها توجه شده است.

همچنین نپرداختن به موضوعات و بحث های دشوار و در عین بی فایده که آوردن آنها در کتاب فقط به اطاله کلام می انجامد، مثل صحبت در مورد موجهات در عکس مستوی، عکس نقیض و تناقض و… از دیگر ویژگی های کتاب منطق مظفر به شمار می رود.

در نهایت می توان گفت که بحث صناعات خمس که در دیگر کتب منطقی کمتر به آن مبحث پرداخته شده به گونه ای شایسته و با توضیح و تفصیلی مناسب در کتاب مطرح شده است.

مطالبی که یاد شده علاوه بر چندین نکته دیگری که در این نوشته مجال بررسی همه آنان نیست سبب شده است که کتاب منطق مظفردارای موقعیت ویژه ای در میان سایر کتب باشد و جایگاه رفیعی داشته باشد.

شرح های موجود بر کتاب منطق مظفر

برای این کتاب شرح های زیادی هم نوشته شده است که برخی از آنها به شرح زیر می باشد:

ـ منطق همراه با متن عربی؛ ترجمه ای از این کتاب ارزشمند است که به همراه برخی اضافات توسط علی شیروانی تألیف شده است. مترجم، نظرات غلامرضا فیاضی و محسن غرویان را در پاورقی‌های این کتاب ذکر کرده است.

کتاب شرح لمعه + لینک دانلود رایگان
بخوانید:

ـ شرح منطق مظفر، نوشته آیت الله محقق سید کمال حیدری که به زبان عربی نوشته شده است. این شرح در سه جلد و حاوی شرح تمام کتاب می باشد.

ـ شرح منطق مظفر؛ اثر علی محمدی خراسانی، شرحی به زبان فارسی که نگارش آن در سال ۱۳۷۱ش، به پایان رسیده است.

شارح، مطابق با ترتیب مباحث «المنطق»، بی‌آنکه عبارت عربی را ذکر کند، مفصلا به شرح و توضیح مطالب پرداخته است.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع