مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

کتاب شرح لمعه + لینک دانلود رایگان

۳ دی ۱۳۹۸

الروضة البهیة فی شرح اللمعة الدمشقیة معروف به کتاب شرح لمعه نوشته شهید زین الدین بن علی بن احمد شامی عاملی مشهور به شهید ثانی است. کتابی که در این مقاله از کافه نبات به معرفی آن می پردازیم؛ همراه ما باشید.

معرفی کتاب شرح لمعه

متن کتاب لمعه همراه با شرح آن از دیرباز در حوزه های علمیه و برخی رشته های دانشگاهی جزو متون درسی تخصصی به شمار می رفته است.

گفتنی است که کتابهای بسیاری در حوزه های علمیه تدریس می شده که به مرور زمان به دست فراموشی سپرده شدند اما شرح لمعه همچنان در مجامع آموزشی تدریس می شود و کتاب دیگری نتوانسته جایگزین آن گردد.

اصل کتاب، نوشته شهید محمد بن جمال الدین مکی عاملی (۷۳۴ ۷۸۶ ق) معروف به شهید اول می باشد و در قرن دهم، توسط شهید ثانی زین الدین جبعی عاملی (۹۱۱ ۹۶۶ ق) شرح آن به نگارش رسیده و از همان تاریخ به عنوان یکی از مهم ترین کتب درسی حوزه های علمیه مطرح گردیده است.

کتاب شرح لمعه

بر اساس برنامه مدیریت حوزه های علمیه، گذراندن دوره تدریس این کتاب حدود ۳ سال (پایه های چهارم و پنجم و ششم) طول می کشد و در کنار آن، دو دوره علم اصول فقه از ابتدا تا انتها در نظر گرفته شده است.

در واقع می توان گفت که «شرح لمعه» اولین تجربه طلبه و فراگیر در معاشرت طولانی با یک کتاب درسی است که گاه موجب خستگی و ملالت خاطر می گردد و گاه به جهت تنوع فضای ابواب و تازگی مباحث و دقت های ویژه، طراوت و اشتیاق می آفریند.

این کتاب مجموعه پنجاه و سه رساله در ابواب مختلف فقهی می باشد که به ترتیب از «طهارت» آغاز و با «دیات» پایان می پذیرد. عناوین پنجاه و سه رساله کتاب شرح لمعه به شرح زیر است:

طهارت، صلات، زکات، خمس، صوم، اعتکاف، حج، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر، کفارات، نذر و عهد و یمین، قضا، شهادات، وقف، عطیه، متاجر، دین، رهن، حجر، ضمان، حواله، کفالت، صلح، شرکت، مضاربه، ودیعه، عاریه، مزارعه، مساقات، اجاره، وکالت، شفعه، سبق و رمایه، جعاله، وصایا، نکاح، طلاق، خلع و مبارات، ظهار، ایلاء، لعان، عتق، تدبیر، اقرار، غصب، لقطه، احیاءالموات، صید و ذباحه، اطعمه و اشربه، ارث، حدود، قصاص، و دیات.

کتاب هدایه فی النحو + لینک دانلود رایگان
بخوانید:

کتاب شرح لمعه بر نظام حقوقی ایران بسیار تأثیرگذار بوده ‌است و علاوه بر آن که مهمترین منبع درسی در زمینه «متون فقهی» رشته تحصیلی حقوق در دانشگاه‌های ایران به شمار می رود، منبع اصلی تدوین و یکی از مهمترین منابع در تدوین قانون مجازات اسلامی نیز به محسوب می شود.

چرا که علاوه بر محتوای قانون حتی جنبه‌های شکلی آن‌ها را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

ناصر کاتوزیان حقوق‌دان ایرانی در مورد اهمیت این کتاب چنین می‌نویسد: «شرح لمعه از نظر اسلوب نگارش در میان سایر کتاب‌های فقهی ممتاز است؛ زیرا در عین حال که در بیان مطالب از به کار بردن کلمات زاید به دقت پرهیز شده، از نظر استدلال نیز چیزی از کتب مفصل کم ندارد. به همین جهت می‌توان گفت بهترین و جامع‌ترین کتاب‌های درسی است.»

عمده ترین ویژگی کتاب شرح لمعه آشنایی فراگیران با یک دوره کامل فقه شیعی می باشد.

در واقفع «لمعه» تنها کتاب درسی موجود است که مشتمل بر تمام ابواب فقه بوده و در حوزه ها تدریس می گردد.

البته پیش از «لمعه» طلبه یا دانشجو چند واحد درس احکام و فقه ساده و پس از آن نیز «مکاسب» شیخ انصاری را که تنها یکی از پنجاه و چند باب فقهی به شمار می رود، را در برنامه درسی و آموزشی خود دارد

فراگیر در کتاب «لمعه» با جغرافیا و پیکره فقه آشنا می شود و خواهد دانست که خدا در چه موضوعاتی حکم دارد و مناسبات هر فرد با خدا و دین و خود انسان و نیز با طبیعت و خانواده و جامعه از نگاه وحی بر طلبه روشن می گردد و جایگاه هر یک از این مباحث در مجموعه فقه آشکار می گردد.

کتاب شرح لمعه طلبه را با زبان فقه آشنا می سازد. چرا که در واقع مجموعه ای از اصطلاحات و مفاهیمی است که الفبای مباحث فقهی و حقوقی به شمار می روند که از جمله آنها، می توان به عناوین ابوابی که در بالاتر ذکر شد، اشاره کرد.

کتاب صرف ساده + لینک دانلود رایگان
بخوانید:

مفاهمی در کتاب لمعه گرد آمده که احاطه بر آن، در فهم و ادراک بخش بزرگی از آیات نورانی قرآن کریم و روایات ائمه اطهار علیهم السلام به ما کمک می کند؛ آیات و روایاتی که جز با دانستن و فهمیدن مباحث فقهی آنان، قابل فهم نیستند و به این وسیله این کتاب زبان مشترکی میان ما و عالمان دین ایجاد می نماید. بطوری که از آن پس، استفاده از آثار اندیشمندان بزرگ دین، برای ما آسان و مطالعه کتب آن ها، روان و ساده و شیرین خواهد شد.

این هم زبانی در فهمیدن دستورات الهی به منزله در اخیتار داشتن ابزار ارزشمندی است که برای تحقیق در منابع دین و آرای متفکران دینی از آن می توان بهره های فراوانی گرفت.

کسی که به آموزش و خواندن کتاب شرح لمعه می پردازد با پایان یافتن آن می تواند با مراجعه به متون فقهی گزارش توصیفی کاملی از سیر مباحث فقهی را ارائه دهد.

و دقیقا به همین دلیل است که که مراجعه به رسالات توضیح المسائل و فتاوا و استخراج احکام فقها، در همه ابعاد فقه از جمه ابوابی که کمتر در معرض رویارویی طلبه قرار داشته آسان و وران می شود. مباحثی چون ارث و معاملات و صید و…

برای کتاب لمعه دمشقیه چندین ترجمه وجود دارد. از جمله ی آنها ترجمه ای است که به فلم آقایان محسن غرویان وعلی شیروانی با نام ترجمه و تبیین به رشته تحریر درآمده است و از سوی انتشارات دار الفکر چاپ و منتشر شده است.

در مقدمه کتاب ذکر شده که از آغاز تا پایان رساله عطیه را آقای غرویان ترجمه و شرح کرده است و از رساله متاجر تا پایان به قلم آقای شیروانی نگارش یافته است.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع