مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

پرونده اعمال در قرآن کریم چگونه توصیف شده است؟

۲۳ آذر ۱۳۹۸

هیچ کس از کیفیت و کمیت پرونده اعمال خود آگاه نیست. هر چند هر کسی به اعمال خود، چه خوب و چه بد واقف است اما این که در نامه اعمال او چه اتفاقاتی افتاده است، چیزی نیست که ما تا در دنیا هستیم بتوانیم از آن با خبر باشیم.

ثبت پرونده اعمال

پرونده های اعمال ما در همین دنیا ثبت، نوشته و تکمیل می شود و بر اساس همین نامه و پرونده در جهان آخرت، قضاوت می شویم و با ما برخورد خواهد شد.

در قرآن از کرام الکاتبین سخن به میان آمده است، که پرونده اعمال ما را در دست و از کارها و اعمال ما آگاهی دارند و به تعبیر قرآن این فرشتگان بزرگوار همه چیز را درباره ما می دانند و می فهمند.

در صفحات این پرونده تمام حرکات، اعمال، اخلاق و حالاتی که ما در طول زندگی داشته ایم، نگاه های مان، اشارات معنی دار، شنیده ها، گفته ها و خلاصه تمام اعمال ریز و درشتی که آگاهانه و ناآگاهانه از ما سر زده است وارد می شود.

این که این ثبت کردن ها و نوشتن ها به چه صورت است بر ما پوشیده است اما آنچه که قرآن مجید هم بر آن تاکید کرده است، آثار، وزن، سبکی و سنگینی پرونده اعمال است.

پرونده اعمال

قرآن و پرونده اعمال

خداوند متعال در سوره هایی از قرآن نیز در این زمینه سخن گفته است. سوره “القارعه” از سوره های مکی قرآن است که در آن به سنگینی و سبکی پرونده اعمال اشاره شده است.

در برخی دیگر از سوره های قرآن نیز در این رابطه اشاره کرده اند. آنچه که بر ما به عنوان مسلمان واجب است این است که از این آیات و روایات به عنوان رهنمون بهره ببریم.

خداوند در خصوص نامه های سنگین و سبک ما در این سوره این چنین گفته است:

“کوبنده! کوبنده چیست؟ و تو چه می دانی که کوبنده چیست؟ روزی که مردم مانند پروانه ها پراکنده می شوند و کوه ها هم به صورت پشمی حلاجی شده در می آیند.

جسم برزخی چه ویژگی هایی دارد؟! حقایقی از جسم برزخی و دنیای پس از مرگ
بخوانید:

اما هر کسی که (اعمال) سنجیده اش سنگین تر باشد، پس او در زندگی خوش خواهد بود و اما هرکسی که (اعمال) سنجیده اش سبک باشد پس جایگاهش هاویه است”

خداوند متعال در سوره توبه صحرای قیامت را به بازار تشبیه کرده است و خود را خریدار آن بازار معرفی می کند. خداوند فقط مومنین را در قیامت جزء فروشندگان می داند زیرا فقط جنس آنها قابل عرضه و فروش به خداوند متعال است.

کافرین و منافقین چیزی برای ارائه و فروش ندارند، آنها هر چه که داشتند در دنیا خوردند و از بین بردند و کاملا عریان وارد قیامت شده اند و چیزی برای عرضه در روز قیامت و پیشگاه خداوند منان ندارند.

مومن توانسته است در دنیا جنسی را تهیه کند که قابل ارائه و فروش به خداوند باشد. خدا خود را خریدار و مشتری اعمال مومن می داند و اعمال مومنین را در ازای بهشت از آنها خریداری می کند.

در روز قیامت نامه ها و پرونده هایی که حاوی اعمال ما هستند به دست ما داده می شوند. نیکوکاران نامه های اعمال خود را در دست راست و بدکاران در دست چپ دارند.

خداوند در قرآن می فرماید، آن کس که نامه اعمالش در دست راست وی داده شده است صدا می زند (با شادی) که نامه اعمال مرا بگیرید و بخوانید. او در دنیا اطمینان داشته که به حساب اعمالش رسیدگی خواهد شد.

اما کسانی که نامه اعمال خود را در دست چپ دارند از بدی اعمال، آرزو می کنند که ای کاش پرونده اعمال خود را دریافت نمی کردند!

در قرآن کریم آیات متعددی به پرونده اعمال و نحوه رسیدگی به آن و حاضر شدن انسان ها در مقابل محکمه الهی و حکم خداوند در خصوص تک تک بنده هایش سخن گفته شده است.

در سوره اسراء آیه های ۱۳ و ۱۴، خداوند می فرماید، اعمال هر فرد را بر گردن وی قرار دادیم و در روز محشر کتابی را بیرون می آرویم که (بنده خدا) آن را در برابر خود گشوده می بیند.

علائم ظهور امام زمان چیست؟ علائم حتمی و خاص ظهور امام زمان
بخوانید:

به او می گویند پرونده اعمالت را خودت بررسی کن، همین که خودت امروز حسابگر خود باشی کفایت می کند. یعنی پرونده اعمال ما چنان واضح و روشن تنظیم شده است که هرکسی خود می تواند با دیدن اعمالش در مورد خود حکم کند.

در سوره الحاقه خداوند می فرماید: آن روزی که در معرض حساب حاضر شوید، هیچ چیز از شما پنهان نخواهد ماند.

خداوند در خصوص رسیدگی به اعمال کسانی که پرونده شان در دست راست شان قرار دارد و کسانی که نامه اعمال شان را در دست چپ می گیرند متفاوت عمل می کند.

در سوره انشقاق خداوند اشاره می کند که افرادی که نامه اعمال شان را در دست راست می گیرند سریع تر به حساب شان رسیدگی خواهد شد تا با مسرت و شادی به سوی اهل خویش باز گردند.

اما کسانی که پرونده اعمال خود را در دست چپ و از پشت سر می گیرند به آتش جهنم خواهند افتاد. آنها کسی هستند که گمان می کردند هیچ بازگشتی و زندگی دوباره ای وجود ندارد در صورتی که پروردگار بر احوال او کاملا آگاه بوده است.

امامت و نامه اعمال

برخی آیات قرآن بر این موضوع تاکید دارند که اعمال هر انسانی باید طبق دستورات رهبر و امامش صورت گرفته باشد. در قرآن آمده است که در روز قیامت هر گروهی با امام و رهبر خود بر سر میز محاکمه حاضر می شوند تا معلوم شود آیا پیشوا کوتاهی کرده یا پیرو، یا این که هر دو به وظایف خود به خوبی عمل کرده اند.

مخلص کلام این که رنگ امام در زندگی انسان ها تاثیر به سزایی بر پرونده اعمال شان دارد. کسانی که امامت و رهبری حقیقی را کتمان کرده اند و از دستورات آنها سر باز زده اند از نظر قرآن کوردلانی خطاب می شوند که در آخرت نابینا محشور خواهند شد.

معاد روحانی چگونه است؟ دلایل قرآنی بر معاد روحانی چیست؟
بخوانید:

این گونه است که آگاه می شویم محتوای پرونده اعمال ما به طور مستقیم با پذیرش و عدم پذیرش مسأله امامت گره خورده است.

پیوندی که بین امامت و پیروی در دنیا وجود دارد به طور کامل در جهان آخرت نیز قابل انعکاس است و بر اساس آن گروه نجات و گروه عذاب قابل شناسایی می باشند.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع