مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

پدر ادبیات عرب از ناف افغانستان! «مدرس افغانی» که بود؟

۱۵ دی ۱۳۹۸

مدرس افغانی لقبی ست که بزرگان و اساتید برجسته حوزه علمیه نجف به محمد علی غزنوی به دلیل تلاش های عمده وی در عرصه علم و دانش داده شد. آیت الله محمد علی مدرس افغانی که امروز به طور خلاصه با عنوان مدرس افغانی از وی یاد می شود در سال ۱۲۸۴ در روستای المیتو ولسوای(شهرستان) جاغوری در ولایت(استان) غزنی چشم به جهان گشود.

وی در سال ۱۳۶۵ به شهر قم در ایران مهاجرت کرد و در سطوح عالی  ادبیات و نحو در حوزه علمیه قم به تدریس پرداخت. اساتید بزرگ نجف از جمله سید ابوالحسن اصفهانی، محمد علی کاظمی خراسانی و محمد حسن نائینی به آیت الله محمد علی غزنوی اجازه نامه های متعدد دادند. آیت الله محمد علی غزنوی در سال ۱۳۰۴ به حوزه نجف رفت و پس از بیست سال تحصیل و تلاش برای کسب علم توانست لقب مدرس را به دست آورد. وی به توصیه آیت الله ابوالحسن اصفهانی در سال ۱۳۱۸ به زادگاهش در افغانستان بازگشت و یک مدرسه دینی بنا نهاد و همانجا مشغول به تدریس شد. آیت الله محمد اسحاق فیاض از علماء برجسته و مراجع اعلم کنونی نجف اشرف داماد آیت الله محمد علی غزنوی ست. آیات عظام دیگری همچون آیت الله محمد علی کوشا در علوم بلاغی، بدیع و ادبیات از مدرس افغانی تأثیر پذیرفته اند.

با ما در مجله اینترنتی کافه نبات همراه باشید تا با زندگی مدرس افغانی به طور کامل آشنا شوید.

مدرس افغانی

  مدرس افغانی چه کسی بود؟

همان طور که گفته شد مدرس افغانی، لقبی بود که بزرگان و اساتید حوزه علمیه نجف به آیت الله محمد علی غزنوی به دلیل تلاش های عمده وی در کسب علم و دانش دادند. علامه الحاج شخ محمد علی غزنوی فرزند مراد علی در سال ۱۲۸۴ هجری خورشیدی در روستای خربید المیتو در ولسوالی جاغوری در ولایت غزنی دیده به جهان گشود. در زمان تولد این عالم بزرگ در شهرستان جاغوری مدرسه رسمی دولتی وجود نداشت و آیت الله محمد غزنوی همچون دیگر فرزندان وطن در آن روز مجبور شد نزد پدرش و عالم منطقه که به شیخ خربید مشهور بود، تحصیلات  ابتدایی را آغاز کند.

ثروتمند ترین فرد جهان کیست و چگونه به این ثروت دست یافته است؟
بخوانید:

سفر مدرس افغانی به ایران

 مدرس افغانی در دوران جوانی همراه پدرش به ایران آمد و در مشهد مقدس تحصیلات حوزوی خود را ادامه داد. آیت الله محمد علی غزنوی کتاب شرح نظام را نزد ادیب اول خواند و با شاگرد نزد عالم برجسته محمد تقی هروی مشهور به ادیب نیشابوری سایر دروس ادبی را گذراند.

مدرس افغانی و سفر به عراق

یک نکته برجسته در مورد زندگی و تحصیلات مدرس افغانی سفر به عراق و نجف اشرف برای ادامه  تحصیلات می باشد. می گویند وی با پای پیاده روانه این سفر شد و زمانیکه به عراق رسید سختی ها و مشکلات زیادی را تحمل کرده بود. در نجف در نهایت فقر این طرف و آن طرف به دنبال مدرسه و مکان برای ماندن می گردد اما موفق به پیدا کردن مکان و مدرسه نمی شود. از روی اجبار، روزها را با درس خواندن و مباحثه سپری می کرد و شب ها در صحن زیارت امیرالمومنین به صبح می رساند.

روایت تکان دهنده از فقر شدید مدرس افغانی

کل داستان مدرس افغانی برای هر شخصی که به سختی و تلاش برای رسیدن به هدف اعتقاد دارد یک  الگو به شمار می رود. می گویند زمانیکه آیت الله محمد علی غزنوی در نجف بود به دلیل فقر بیش از حد به جای کفش تکه های کارتن را با نخ به پایش می بست، برای شست و شوی بدن و تنها لباسی که به تن داشت مجبور بود به پانزده کیلومتری شهر نجف برود و در نهر فرات تن و بدن و لباس خود را بشوید و پس از خشک شدن دوباره به حوزه باز گردد. وی مدت های زیادی را به همین ترتیب سپری می کند تا اینکه یک روز از بیت  آیت الله  ابوالحسن اصفهانی او را دعوت می کنند و پس از شفقت و مهربانی در حق وی، شهریه ای برایش تعیین می کنند و بدین ترتیب اوضاع اقتصادی وی کمی بهتر می شود. به باور بسیاری این ثمره دعا و مناجات وی در حرم حضرت علی(ع) بوده است.

ایگناتس زملوایس ، قهرمان کاهش مرگ و میر زنان حامله
بخوانید:

دوران تحصیل مدرس افغانی در نجف اشرف

آیت الله محمد علی غزنوی معروف به مدرس افغانی با تحمل مشکلات و فقر و تنگدستی فراوان خود را به نجف اشرف رساند تا استعداد درخشان خود را در مسیر کسب علم و دانش امتحان کند. همین طور هم شد و آیت الله به سرعت توانست پله های ترقی را یکی پس از دیگری پشت بگذارد. آیت الله محمد علی غزنوی سطوح متوسط و عالی را نزد علمای بزرگی چون شیخ محمد رشتی، شیخ بادکویی و دیگر اساتید بزرگ به پایان رساند. وی دروس فقه و اصول را نزد اساتید بزرگی چون سید ابوالحسن اصفهانی، سید محسن حکیم، ضیاءالدین عراقی و محمد  علی کاظمی پشت سر گذاشت.

بازگشت به وطن

مدرس افغانی سرانجام پس از بیست سال درس و تلاش در نجف به توصیه آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی به افغانستان بازگشت. خود وی در این مورد می گوید:«روحانی جوانی بودم که آیت الله اصفهانی از من خواست به افغانستان بازگردم، آیت الله اصفهانی مرجع تقلید وقت بود. به جاغوری رفتم و در وطن اجدادی ام اقامت گزیدم و مدرسه ای بنا نهادم و مشغول تدریس و تربیت طلاب شدم.» وی به مدت پنج سال در افغانستان ماند و به تدریس علوم اسلامی و تربیت طلاب پرداخت. در طی این سالها به کارهای اجتماعی، حل  تخاصمات مردمی و رفع مسائل حقوقی مشغول بود. در قیام معروف پسر گاو سوار و آشتی دادن وی با دولت نقش فعال داشت.  آیت الله محمد علی غزنوی بار دیگر به عراق بازگشت و به تدریس مشغول شد اما توسط ماموران بعثی از عراق به ایران منتقل شد.

آثار

همان طور که گفته شد مدرس افغانی در ادبیات و برخی علوم دیگر ازتوانایی خاصی برخوردار بود و در این زمینه ها کتب زیادی تدوین کرد. برخی از کتب وی شامل« مکررات المدرس، الكلام المفید للمدرس و المستفید (شرح صمدیه )، المدرس الافضل فیها یرمز و یشار الیه فی المطول (شرح مطول در ۷ جلد)،  رفع الغاشیه من غوامض الحاشیه (شرح حاشیه ملا عبدالله)، اعراب سورة الفاتحه، الشواهد المنتخبة للكتاب السیوطی، تصحیح و تعلیفة جامع المقدمات، القواعد الادبیة فی توضیح شرح عوامل فی النحو و القواعد النحویة در شرح عوامل فی النحو» می باشد.

کمال الدین بهزاد ، اولین نگارگر ایرانی که به نقاشی تک چهره روی آورد
بخوانید:

وفات مدرس افغانی

مدرس افغانی سرانجام پس از هشتاد و یک سال تلاش و زحمت در راه علم در سال ۱۳۵۶ در شهر قم ایران دیده از جهان فروبست. رحلت ایشان ضایعه بزرگی برای جهان اسلام محسوب می شد و مسلمانان در کشورهای اسلامی متعدد برای وی مراسم یادبود برگزار کردند.

وجود مدرس افغانی و زندگی وی از ابتدا تا انتها سمبل سخت کوشی برای رسیدن به هدف است. وی خدمات زیادی در عرصه علمی به اسلام و کشورهای اسلامی انجام داد.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع