مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

مناجات چهاردهم خمس عشر [مناجات المعتصمین] با ترجمه و قرائت صوتی

۱۸ مرداد ۱۳۹۸

مناجات چهاردهم خمس عشر به نام مناجات المعتصمین می باشد. معتصمین به معنای چنگ زنندگان است و طبق این معنا، معنی این مناجات مناجات چنگ زنندگان به ریسمان الهی می باشد. مجله کافه نبات به شرح مختصری در خصوص مناجات چهاردهم خمس عشر پرداخته است. همراه ما باشید.

مروری بر مناجات المعتصمین

یکی از مناجات های امام سجاد علیه السلام از مجموعه مناجات خمسع عشر، مناجات چهاردهم خمس عشر یا همان مناجات معتصمین است که به مناجات چنگ زنندگان به ریسمان الهی معنی شده است. در این مناجات حضرت سجاد علیه السلام درباره عظمت و اهمیت تمسک به خدا و اعتصام به دین و هدایت الهی سخن گفته اند.

اعتصام و معتصم و تمسک و تشبت در زبان عربی معناهای مشابه به هم دارند که در زبان فارسی به «چنگ زدن» یا «چنگ آویختن» ترجمه شده است.

در قرآن کریم نیز واژه «تمسک»، «استمساک» و «اعتصام» و نیز کلمات هم‌خانوادة آنها به کار رفته است و به طور ويژه بر استمساک و اعتصام به ريسمان مستحکم الهي تأکيد شده است. خداوند دراين‌باره می فرمايد: فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِنْ بِاللَّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَك بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَى لا انْفِصَامَ لَهَا وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيم؛«پس هرکه به طاغوت کافر شود و به خداي ايمان آورد به‌راستي به استوارترين دستاويز چنگ زده است که آن را گسستن نيست، و خدا شنوا و داناست».

در آيات ديگری نیز چنین مي‌خوانيم: وَمَنْ يَعْتَصِمْ بِاللَّهِ فَقَدْ هُدِيَ إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ … وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَلا تَفَرَّقُوا…؛«و هر کس به [دين و کتاب] خدا چنگ زند به‌راستي به راه راست هدايت شده است… و همگي به ريسمان خداي (توحيد، دين و کتاب) چنگ زنيد و پراکنده مشويد».

حضرت سجاد علیه السلام مناجات چهاردهم خمس عشر با تعابیری آغاز می نمایند که متناسب به احوال کسانی است که از غیر خداوند متعال ناامید شده اند و با تمام وجود خود را محتاج خدای یکتا می دانند و رو به سوی حضرتش آورده اند و در نهایت ذلت و درماندگی و پریشانی و در حال اعتراف به فقر و ناداری و بیچارگی خود تلاش می کند که رأفت و رحمت خدا را به دست آورد.

مناجات پانزدهم خمس عشر یا مناجات الزاهدین با ترجمه و قرائت صوتی
بخوانید:

حضرت پس از آنکه در مناجات چهاردهم خمس عشر بیان می دارند که هیچ امیدی به غیر خدا وجود ندارد، می فرمایند که ورای عزت و قدرت الهی، عزت و قدرتی نیست و اگر به او پناه نبریم به چه کسی رو کنیم و پناه جوییم.

بدیهی است که سختی ها و گرفتاری های دینوی و مادی از جمله مواردی است که انسان به اعتصام به خدای یکتا روی می آورد اما این نیازها و سختی ها و گرفتاری ها در نهایت به اتمام می رسند ولی نیازها و گرفتاری های اخروی و مشکلاتی که در اثر گناهان و تقصیر ما بندگان بوجود می آیند تا ابد باقی می ماند و اینجاست که با تمام وجود درک می کنیم که تنها خداوند حکیم می تواند به فریادمان برسد و در نهایت پی می برد که تنها خداست که می تواند او را گرفتاری ها و عذاب ابدی آخرت برهاند و سپس با تمام وجود از شر گناهاش به خداوند پناه می برد.

مناجات چهاردهم خمس عشر

متن مناجات چهاردهم خمس عشر

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ.

اللهُمَّ یَا مَلاذَ اللائِذِینَ وَ یَا مَعَاذَ الْعَائِذِینَ وَ یَا مُنْجِیَ الْهَالِکِینَ وَ یَا عَاصِمَ الْبَائِسِینَ وَ یَا رَاحِمَ الْمَسَاکِینِ وَ یَا مُجِیبَ الْمُضْطَرِّینَ وَ یَا کَنْزَ الْمُفْتَقِرِینَ وَ یَا جَابِرَ الْمُنْکَسِرِینَ (الْبَائِسِ الْمُسْتَکِینِ‏) وَ یَا مَأْوَى الْمُنْقَطِعِینَ وَ یَا نَاصِرَ الْمُسْتَضْعَفِینَ وَ یَا مُجِیرَ الْخَائِفِینَ وَ یَا مُغِیثَ الْمَکْرُوبِینَ وَ یَا حِصْنَ اللاجِینَ إِنْ لَمْ أَعُذْ بِعِزَّتِکَ فَبِمَنْ أَعُوذُ وَ إِنْ لَمْ أَلُذْ بِقُدْرَتِکَ فَبِمَنْ أَلُوذُ وَ قَدْ أَلْجَأَتْنِی الذُّنُوبُ إِلَى التَّشَبُّثِ بِأَذْیَالِ عَفْوِکَ وَ أَحْوَجَتْنِی الْخَطَایَا إِلَى اسْتِفْتَاحِ أَبْوَابِ صَفْحِکَ.

وَ دَعَتْنِی الْإِسَاءَةُ إِلَى الْإِنَاخَةِ بِفِنَاءِ عِزِّکَ وَ حَمَلَتْنِی الْمَخَافَةُ مِنْ نِقْمَتِکَ عَلَى التَّمَسُّکِ بِعُرْوَةِ عَطْفِکَ وَ مَا حَقُّ مَنِ اعْتَصَمَ بِحَبْلِکَ أَنْ یُخْذَلَ وَ لا یَلِیقُ بِمَنِ اسْتَجَارَ بِعِزِّکَ أَنْ یُسْلَمَ أَوْ یُهْمَلَ إِلَهِی فَلا تُخْلِنَا مِنْ حِمَایَتِکَ وَ لا تُعْرِنَا مِنْ رِعَایَتِکَ وَ ذُدْنَا عَنْ مَوَارِدِ الْهَلَکَةِ فَإِنَّا بِعَیْنِکَ وَ فِی کَنَفِکَ وَ لَکَ أَسْأَلُکَ بِأَهْلِ خَاصَّتِکَ مِنْ مَلائِکَتِکَ وَ الصَّالِحِینَ مِنْ بَرِیَّتِکَ أَنْ تَجْعَلَ عَلَیْنَا وَاقِیَةً تُنْجِینَا مِنَ الْهَلَکَاتِ وَ تُجَنِّبُنَا مِنَ الْآفَاتِ وَ تُکِنُّنَا مِنْ دَوَاهِی الْمُصِیبَاتِ وَ أَنْ تُنْزِلَ عَلَیْنَا مِنْ سَکِینَتِکَ وَ أَنْ تُغَشِّیَ وُجُوهَنَا بِأَنْوَارِ مَحَبَّتِکَ وَ أَنْ تُؤْوِیَنَا إِلَى شَدِیدِ رُکْنِکَ وَ أَنْ تَحْوِیَنَا فِی أَکْنَافِ عِصْمَتِکَ بِرَأْفَتِکَ وَ رَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.

مناجات هشتم خمس عشر ؛ مناجات المریدین + شرح، متن و ترجمه
بخوانید:
مناجات چهاردهم خمس عشر

ترجمه مناجات چهاردهم خمس عشر

به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانى‏اش همیشگى است

خدایا اى پشتیبان پناه‏جویان و اى پناه پناهندگان و اى رهایى‏بخش هلاک شدگان و اى نگهدار بینوایان و اى مهرورز بى‏چیزان و اى اجابت کننده‌ی درماندگان و اى گنجینه‌ی تهی‌دستان و اى جبران کننده‌ی شکست خوردگان و اى‏ جایگاه آوارگان و اى یاور ناتوان ‏شمردگان و اى پناه ‏دهنده‌ی ترسیدگان و اى غم‌گسار غم‌زدگان و اى دژ پناهندگان، اگر به عزت تو پناه نیاورم، پس به که پناه برم؟ و اگر به قدرت تو پناهنده نشوم، به که پناهنده شوم؟ گناهان‏ وادارم ساخته‌اند که به دامان گذشت تو چنگ زنم و خطاها محتاجم کرده‌اند که از تو خواهم تا درهاى چشم‏پوشى‏ات‏ را بر من بگشایى.

و بدی‌ها مرا فراخوانده‌اند تا به آستان عزت تو بار اندازم. و هراس از انتقام وادارم کرده تا به‏ دستاویز مهر تو چنگ زنم. کسى ‏که به ریسمان تو چنگ زده است سزاوار نیست که خوار گردد. و آن ‏که به عزت تو‏ پناهنده شده است شایسته نیست که‌‌ رها گردد یا واگذاشته شود. خدایا ما را از حمایت خود محروم نکن و از پوشش رعایت خود برهنه نساز و از پرتگاه‌هاى هلاک دورم کن. زیرا ما در سایه‌سار توجه تو و در حمایت تو به سر مى‏بریم و از تو هستیم.

از تو مى‏خواهم به حق خواص فرشتگانت و شایستگان از بندگانت که براى ما سپرى قرار دهى که ما را از هلاکت‌ها برهاند و از آفات برکنار دارد و از بلاهاى سخت نگهدارى کند. و هم این که آرامش خود را بر ما نازل کنى و چهره‏هاى ما را به انوار محبت خود پرفروغ گردانى و ما را در پناهگاه محکمت پناه دهى و در کناره‏هاى نگهدارى خویش‏ بگنجانى، به حق مهر و رحمت خود اى مهربان‏‌ترین مهربانان.

لیست کامل مناجات های ۱۵ گانه امام سجاد مشهور به مناجات خمس عشر بهمراه ترجمه و شرح مختصر: کلیک کنید!

مناجات سیزدهم خمس عشر ؛ مناجات الذاکرین + شرح، متن، ترجمه و قرائت صوتی
بخوانید:
اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع