مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

لوازم ماهیگیری چیست؟ سفر تا صد ماهیگیری را با ما بیاموزید

۱۷ آذر ۱۳۹۸

اگر می خواهید در کار ماهیگیری موفق عمل کنید بهتر است آن را با تجهیزات کامل شروع کنید. این که بدانید کدام یک از لوازم ماهیگیری برای صید بهتر به شما کمک بیشتری خواهد کرد، باعث می شود که یک پله از کسانی که در این باره کمتر می دانند جلو باشید.

ماهیگیری یک مهارت بسیار لذت بخش و مفرح است که با روش های مختلف و در مناطق خاصی انجام می شود. اگر علاقه به ماهی و صید آن دارید این مقاله را تا انتها بخوانید.

لوازم ماهیگیری

  • چوب ماهیگیری
  • چرخ یا قرقره ماهیگیری
  • نخ یا ریسمان ماهیگیری
  • قلاب ماهیگیری

از انواع لوازم ماهیگیری می توانیم به مهمترین و اصلی ترین وسیله یعنی چوب ماهیگیری اشاره کنیم. چوب ماهیگیری از آن دسته تجهیزاتی است که نوع آن بسته به ماهی مورد هدف متفاوت است. یعنی قبل از این که بخواهید چوب ماهیگیری تهیه کنید باید بدانید که قصد دارید چه نوع ماهی ای را صید کنید.

اگر می خواهید این کار را به صورت حرفه ای دنبال کنید، باید چوب های ماهیگیری که تهیه می کنید نیز حرفه ای باشد. اما در اوایل کار افراد مبتدی بهتر است چوب ماهی های قزل آلا را تهیه کنند.

لوازم ماهیگیری

بعد از انتخاب چوب ماهیگیری باید چرخ وقرقره مناسب برای صید خود انتخاب کنید. قرقره و یا چرخ های ماهیگیری یکی از انواع لوازمی است که شما برای صید ماهی به آن نیاز دارید. امروزه چرخ های مختلفی در اندازه های گوناگون در بازار یافت می شوند.

قرقره ای که برای ماهیگیری تان انتخاب می کنید باید حداقل ۱۰۰ تا ۱۵۰ متر نخ را در خود نگاه دارد و از آنجایی ممکن است قرقره در شرایط مختلف آسیب ببیند خوب است که چرخ تان قرقره اضافه نیز داشته باشد.

چرخ های ماهیگیری در دسته های زیر قابل تقسیم هستند:

  • چرخ اسپینینگ (اسپول ثابت)
  • چرخ بایت کاستینگ
  • چرخ پشه

چرخ اسپینینگ به طور معمول کاربردی بیشتر از سایر چرخ ها دارد. هر چند این نوع قرقره نسبت به چرخ های اسپول نوع محترک دارای قدرت کمتری هستند اما از ویژگی های خاصی برخوردار هستند از خصوصیات بارز این مدل چرخ ماهیگیری این است که دیگر لازم نیست نگران پیچیده شدن نخ ها باشید.

نقاشی با اعداد با اعداد فارسی و انگلیسی/ بزرگترین نقاشی اعداد تاریخ چیست؟
بخوانید:

چرخ اسپین کست از دیگر انواع لوازم ماهیگیری و چرخ هایی است که برای صید ماهی می تواند به شما کمک کند. تمامی قسمت های این قرقره در داخلش قرار دارد و نخ ماهیگیری از سوراخ درپوش آن عبور می کند.

دکمه ای که در پشت چرخ قرار دارد در هنگام پرتاب کردن به جلو به سمت پایین فشار داده می شود و در این هنگام نخ از درپوش خارج می شود و زمانی که دکمه را رها می کنید نخ نیز متوقف می شود.

از دیگر انواع چرخ های ماهیگیری چرخ بایت کستینگ است که برای ماهیگیری و صید ماهی های بزرگ ساخته شده است. این چرخ ها را روی چوب های سنگین دریایی با پایه هایی کوتاه نصب می کنند.

این چرخ به دلیل قدرت بالایی که دارد برای ماهیگیری در رودخانه ها و ماهی های دریایی استفاده می شود. بایت کستینگ در میان دیگر چرخ های ماهیگیری از پیشرفته ترین انواع آن می باشد.

چرخ پشه نیز یکی دیگر از انواع چرخ ماهیگیری به شمار می آید که بر روی چوب پشه متصل می گردد و نخی هم که روی آن نصب می شود نیز نخ پشه می باشد.

این چرخ یک قرقره ساده است که نخ پشه روی آن جمع می گردد ولی امکان پرتاب نخ را ندارد. اما انواع جدید آن دارای کارایی ها و قدرت بیشتری می باشد.

نخ ماهیگیری از دیگر ابزاری است که برای صید ماهی نیاز دارید. نخ یا ریسمانی که تهیه می کنید با توجه به محیط صید ماهی و روشی که برای ماهیگیری انتخاب می کنید تغییر می کند.

اما اگر شما قصد دارید به صورت مبتدی ماهیگیری کنید نیازی نیست که به دنبال نخ های خیلی خاص باشید. همان نخ های معمولی نیز می توانند کار شما را راه بیندازند، فقط دقت کنید نخی که انتخاب می کنید از کش‌سانی بیشتری برخوردار باشد.

روش های تزئین آجیل شب یلدا و عید نوروز به بهترین شکل ممکن!
بخوانید:

قلاب ماهیگیری یکی دیگر از انواع لوازم ماهیگیری به شمار می آید که برای صید شما ضروری می باشد. قلاب ها در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارند.

به طور کلی قلاب های ماهیگیری در سه مدل تک شاخه، دو شاخه و سه شاخه تقسیم بندی می شوند. انتخاب قلاب بستگی به مکان صید ماهی و شور و شیرین بودن آب دارد.

سایر تجهیزات ماهیگیری

بعد از این که لوازم عمده و مهم صید ماهی را تهیه کردید نسبت به خرید سایر لوازم ماهیگیری نیز اقدام کنید. ضروری ترین وسایل، غیر از آنچه که گفته شد ابزاری چون طعمه، زنگوله، هرزه گرد و طعمه پاش می باشد.

البته برای تکمیل لوازم ماهیگیری تان می توانید وسایل دیگری مثل کیف چوب ماهیگیری، ریسه، لانسه، زنده نگهدار و چاقوی ماهیگیری را نیز در میان وسایل تان قرار دهید.

لوازم ماهیگیری

شما حتی اگر در این کار مبتدی هم باشید با تهیه این خرده وسایل، می توانید روحیه خود را برای این کار تقویت کنید و از تسهیلاتی که برای کارتان فراهم کرده اید و در نهایت صیدتان لذت ببرید.

در آخر هم باید به لباسی که در هنگام ماهیگیری به تن می کنید توجه داشته باشید. این که چه لباسی مناسب ماهیگیری است و در هنگام صید چه چیزی  باید بر تن داشته باشید نیز بسیار حائز اهمیت است.

اگر در هوای گرم مشغول صید ماهی هستید، حتما توجه داشته باشید که بعد از این که ساعت های گرم روز سپری شد و خورشید غروب کرد، هوا رو به سردی می رود. پس سعی کنید حتما لباسی که برای شب مناسب باشد نیز همراه خود ببرید.

هر چند شما حتما قبل از این که به منطقه ای برای ماهیگیری بروید به وضعیت آب و هوایی آن و گزارشات هواشناسی در آن خصوص دقت خواهید کرد.

لباس شما در هنگام ماهیگیری بهتر است کمی راحت باشد و به بدن تان نچسبد تا بتوانید به راحتی و آزادانه به ماهیگیری بپردازید.

نقاشی با اعداد با اعداد فارسی و انگلیسی/ بزرگترین نقاشی اعداد تاریخ چیست؟
بخوانید:

یکی دیگر از انواع لوازم ماهیگیری، البته وسایل جانبی آن، کلاه ماهیگیری می باشد. کلاه های ماهیگیری به شما که در این کار مبتدی هستید کمک می کند تا از تابش حرارت خورشید در هنگام انتظار صید ماهی کلافه نشوید.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع